Nic proti kaprovi, ale nemusíme se jím nacpat, říká kuchař Jiří Horák
Ačkoli by se u kreativního kuchaře, tedy u člověka, který se stará o vylepšování receptur a technologií mnoha podniků restauračního kolosu dalo možná očekávat o Vánocích něco extra sofistikovaného, opak je pravdou. Podle Jiřího Horáka nesmí na stole chybět vinná klobása k obědu a ryba a salát k večeři, prostě to, co večeří většina národa.
Jiří Horák se aktuálně stará o vývoj nových technologií a receptur pro Ambiente, ve volném čase s kamarády produkuje různé pop-upy – ať už jde o langoše, nebo vzdálenější tacos. Pracoval v Čestru, Pizza Nuova, stážoval v dánské restauraci Kadeau, norské Maaemo a londýnské ikoyi – ve všech případech jde o špičkové restaurace, kde se dalo pochytit leccos od inspirace severní Evropou po vlivy západní Afriky v případě poslední zmíněné.
Sám ale zůstává milovníkem tradičních chutí tak, jak je zná odmala a nejinak je to i v případě Vánoc. „Mám rád ten rituál, že si uvaříme večeři, kouknem se spolu na telku, ten den si dáme spolu i oběd, po Vánocích si jdeme s bráchou zaběhat… Takže jo, mám k tomu nalepený nějaký rituálky, už pár let.“
Zdánlivě obyčejné věci, na které ale přes rok nějak nezbyde čas, stejně tak je to i se skladbou jídla. „Je to hrozně jednoduchý. Kapr, salát, většinou dělám ještě nějakou rybu, kterou nesmažím – sladkovodní, třeba pstruha, a k tomu nějakou omáčku a zeleninu. Simple, nemá to žádný pravidla, co by tam nesmělo chybět, až na kapra se salátem, ten nechybí nikdy. Ale k tomu něco zdravějšího, co není plný majonézy a není to usmažený.“
Čtěte také
Přípravu salátu má na starosti Jirkova maminka, k tomu se děti nepouští, o zbytek se stará Jiří. „Nesmí tam chybět asi to, co obecně, brambora, okurka, majonéza, nějaká ta mrkev, vařené vajíčko, pak tam máma přidává – což by nemuselo být, ale je tam – šunku, hrášek, který mi nevadí, ale vadí zase jiným členům rodiny, a to je tak všechno.“
Pro menší míru stresu doporučuje Jiří zadělat salát klidně 1-2 dny předem „Bude pak mnohem lepší a odpadne tak velká část večeře.“ Stejně tak je fajn začít i s polévkou, pokud ji připravujete. „Ráno připravím kapra, naporcuju, prořežu kosti, dám do lednice a pak to už večer jen obalím a usmažím.“ Ať už to u vás vyhraje smažený kapr, hlíva nebo tofu, je fajn nechat obalování až na chvíle před večeří. „Jinak strouhanka zvlhne a není tak křupavoučká, jak by mohla být.“
Předvečer Vánoc Jirka věnuje výrobě jedlých domácích dárků, třeba vaječného likéru, nebo sirupu na svařák – a o ten se podělil i s námi.
- 0.5 litru pomerančového džusu (čerstvého)
- 15 g pomerančové kůry
- 8 g skořice
- 4 g hřebíčku
- 2 g badyánu
- 3 g nového koření
- 1 g pepře
- Karamel ze 100 g cukru - cukr upálíte pomalu nasucho na pánvi, pak se rozvaří/rozpustí ve vodě potřebné na výrobu sirupu
- 1.5 l vody
- 600 g cukru
Příprava je jednoduchá, všechno spolu svařit, naporcovat do lahví a nechat v lahvích macerovat, každý si pak může odlít podle chuti, ať už do vína, nebo kořeněného moštu.
V čem tkví tajemství úspěchu langošového pop-upu? Co všechno ovlivňuje kvalitu hranolek? A kolik jednohubek je potřeba na Silvestra? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Novoroční poselství: Věřme v lepší rok a uvařme si tu nejlepší čočku, vzkazuje gastropublicistka
Silvestrovský díl jsme podobně jako ten vánoční pojali jako skupinovou záležitost.
-
Na svátcích se nemá šetřit. O Vánocích si dopřávejme
Proč bychom si právě teď měli dopřát a ne na sobě a svých blízkých šetřit, jako to často děláme v průběhu roku? Na téma jídlo hovoří kuchař Michal Hugo Hromas.
Více o tématu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.