Nick Cave napsal během turné další knížku, tentokrát epickou báseň

23. březen 2015
02391228.jpeg

The Sick Bag Song napsal Cave během dvaadvaceti dní na americkém turné se svými Bad Seeds loni v létě. Cave je poměrně známý literát, svoji první knížku Král inkoust, která je sbírkou jednoaktových her a písňových textů, napsal už v roce 1988, nejznámější jsou asi jeho romány A uzřela oslice anděla nebo Smrt Zajdy Munroa. Napsal i několik filmových scénářů, western Proposition získal velmi slušné recenze, Lawless, také v režii Johna Hillcoata, sesbíral většinou mizerné. V roce 2006 vyšlo najevo, že Cave díky přátelství s Russellem Crowem napsal i druhý díl Gladiátora, který ale studio nakonec odmítlo. The Sick Bag Song psal Cave výhradně na papírové sáčky na zvracení, které nacházel během turné na sedátkách v letadlech. Knížku si můžete objednat tady.

Spustit audio
autor: Táňa Zabloudilová
 • Čína vyvinula aplikaci, která uživatelům zobrazí neplatiče dluhů v jejich okolí

  24. leden 2019
  Ulice

  Čína vyvinula aplikaci, která má jejím obyvatelům ukazovat, jestli se v jejich bezprostředním okolí nachází neplatící dlužník. Vznik aplikace je krokem k připravovanému Systému sociálního kreditu a umožňuje odhalit občany, kteří jsou pravděpodobně své dluhy schopni platit. 

  Čínský, státem řízený zpravodajský server China Daily podle serveru Business Insider informoval, že má aplikace tvořit mapu neplatičů. Čína navíc prý doufá, že jí uživatelé aplikace donášením informací o neplatičích pomůžou monitorovat a odhalovat ty, kteří by platit mohli. Program prý upozorňuje, když se v rádiu 500 metrů v okolí člověka objeví neplatící dlužník, a zobrazí, kde přesně stojí. Není ale jasné, jestli aplikace zobrazí dotyčného jméno, fotografii nebo jiné bližší údaje. Také se neví, kolik musí Číňan nebo Číňanka dlužit, aby se do této databáze dostali. Aplikace má být pomůckou pro zavedení povinného Systému sociálního kreditu. To je podle informačního serveru iDnes připravovaný státní systém hodnocení obyvatel Čínské lidové republiky na základě různých aspektů jejich ekonomického a společenského chování. Jeho přesná podoba prý není známa, ale dosavadní dokumenty prý popisují jeho základní princip: „pokud je porušena důvěra na jednom místě, postihy jsou zavedeny všude“. Lidé s nízkým skóre – a to z jakéhokoli důvodu – budou mít pomalejší internet, omezený přístup do restaurací a jiných podniků, horší podmínky pro půjčku, nižší sociální zabezpečení, přístup ke vzdělání nebo omezený výběr zaměstnání. Systém se nyní nachází v testovací fázi, jeho spuštění se plánuje v roce 2020 a má být povinný pro všechny.

 • Dubové dunění The Bug & Miss Red poprvé v Praze. Festival Žižkovská noc vytahuje esa z rukávu

  24. leden 2019
  Miss Red

  Všechno to začalo před téměř sedmi lety, když anglický producent a jeden z moderních vykladačů dancehallu Kevin Martin hrál v Tel Avivu. Tam se k němu spontánně přidala místní zpěvačka a rapperka Sharon Stern, vystupující pod jménem Miss Red.

  Martinovi se to natolik líbilo, že na druhý den zamluvil studio, a výsledkem byl společný singl Diss Mi Army. Jejich přátelství pokračovalo a loni Miss Red, vyzbrojená dubovými riddimy právě od The Buga, vydala svoji debutovou desku K.O. Letos v březnu se pak The Bug a Miss Red představí v pražském klubu Fuchs2 v rámci už 9. ročníku multižánrového festivalu Žižkovská noc. The Bug se tak do Prahy vrátí téměř po deseti letech a diváci se mohou těšit, že jeho živé vystoupení s Miss Red bude večírkem i basovým rituálem, který rozvibruje podlahu v bývalém Face2Face. Jejich vystoupení kurátoruje v rámci Žižkovské noci uskupení Heartnoize, jehož zástupce Václav Klíma dodává: „Jsme rádi, že v rámci kurátorství Heartnoize Promotion se na festivalu představí jméno takového kalibru a Žižkovská noc se tak připojí k prestižním akcím, jako je Dekmantel, Unsound, Le Guess Who? nebo Melt.“

  Žižkovská noc samozřejmě ale není jen o dvou jménech. Devátý ročník tohoto multižánrového festivalu, který se uskuteční 21.–23. března, nabízí interprety a umělce doslova všech žánrů, se zvláštním důrazem na českou a slovenskou scénu, kterou představí v téměř celé její rozmanitosti. Kromě obecně známých hvězd, jako je zpěvačka a moderátorka Emma Smetana, vystoupí metaloví Malignant Tumour, veteráni alternativy OTK, slowcorem načichlí Kalle (i v akustické verzi), loňský veleúspěšný projekt zpěvačky Moniky Midriakové Leto s Monikou nebo písničkářka Katarzía.

  Dramaturgie festivalu se od jeho počátků výrazně posunula, podíl na tom má především rozšíření organizátorského týmu o promotérské kolektivy, jako jsou Heartnoize, Jednota, popřípadě lidé okolo magazínu Full Moon. Žižkovská noc se tak časem posunula od městského festivalu majálesovitého typu k zajímavé přehlídce napříč žánry i přístupy. Kromě záplavy českých a slovenských jmen se tak představí legenda britského post-punkově psychedelického písničkářství Alexander Tucker, známý pro svou spolupráci se SunnO))) nebo Stephenem O’Malleym, polské punkové duo Siksa nebo experimentální italští šílenci ZU.

  Kompletní seznam vystupujících bude znám na konci ledna a měl by čítat přes 300 jmen. Mimo hudební produkci bude i tradičně bohatý doprovodný program včetně literárních čtení či divadelních představení. 

 • Praha chce zavést MHD zdarma v období smogových situací

  24. leden 2019
  02338757.jpeg

  Hlavní město plánuje zavést MHD zdarma v době smogových situací a zároveň zvažuje možnost zavedení nízkoemisní zóny a mýtného. Magistrát připravuje informační kampaň formou plakátů, které Pražanům vysvětlí, co by v době smogu neměli dělat.

  Dalším připravovaným opatřením v době smogu bude podle ekologického internetového deníku Ekolist například doporučení pro firmy, aby zaměstnancům umožnily práci z domova. Zaměstnanci by se tak nemuseli přepravovat po městě, nadbytečně by nevyužívali automobil a chránili by zdraví svoje i ostatních. Praha je v žebříčku měst s nejznečištěnějším ovzduším druhá, hned po Ostravě. Zatímco v Ostravě smog vzniká především průmyslovou výrobou, v metropoli drtivou většinu zplodin produkuje doprava. Hlavní město trápí zejména velmi malé prachové částice označované jako PM10, které se při vdechnutí usazují v plicních sklípcích, odkud se dostávají do krevního oběhu. Zásadní problém zvyšující jejich koncentraci jsou dieselové motory s poškozeným nebo úplně chybějícím filtrem pevných částic. Návrh nezpoplatněné dopravy v Praze bude podle náměstka primátora pro životní prostředí a infrastrukturu Petra Hlubučka (STAN) projednávat na nejbližším zasedání městská rada. Uvádí to zpravodajský server Novinky.

  Podívejte se taky na Přes čáru: Dieselové motory nás zabíjí. Kdo odnese jejich zákaz?.

 • Plánujete výlet do Japonska? Podívejte se na mapu, kdy a kde letos pokvetou sakury

  24. leden 2019
  Sakura

  Japonský meteorologický úřad (JMC) zveřejnil v lednu první předpověď, kdy budou v Japonsku rozkvétat třešňové stromy.

  Již několik let vydává JMC přehlednou mapu a tabulku, kterou průběžně aktualizuje podle toho, jak se počasí během jara vyvíjí. Jako první se dočkají obyvatelé a návštěvníci jižních ostrovů Kjúšú a Šikoku, kde by třešně měly rozkvést už koncem března. V Tokiu se očekává růžová záplava mezi 23. a 29. březnem, zatímco na nejsevernějším ostrově Hokkaidó by stromy měly kvést až kolem 10. května. Mapu nevydávají meteorologové jen tak pro pobavení, kvetoucí sakury jsou oblíbeným lákadlem, které do země každoročně přiláká tisíce turistů z celého světa. Populární je tento čas i mezi Japonci, v době květu sakur celou zemi zachvátí sváteční, uvolněná atmosféra. Parky a veřejná prostranství jsou plná lidí, kteří tu pořádají pikniky a oslavy. Pro kochání se třešňovými květy dokonce existuje speciální slovo – hanami. Japonské turistické servery se předhání s tipy na nejlepší místa, kde si rozkvetlé stromy užít, a stáhnout si můžete i speciální aplikaci, abyste náhodou krátké období květu nepromeškali.

 • Bývalá čínská elita tráví své stáří v komunitě na předměstí Pekingu, jejich děti na ně nemají čas

  23. leden 2019
  Číňanka

  Populace v Číně rapidně stárne a bohatí senioři, kteří dříve bývali vojenští zaměstnanci, filmaři nebo univerzitní profesoři, tráví svoje stáří v luxusním komunitním centru na předměstí Pekingu. Jejich děti – jedináčci –  nemají čas se o ně starat.

  I kvůli politice jednoho dítěte, která byla v Číně v minulosti zavedena se záměrem zpomalit prudký nárůst obyvatelstva, je dnes běžné, že tamní senioři svůj život musí žít v zařízeních pro lidi v důchodovém věku. Mladí Číňani se také stále častěji stěhují z původního bydliště do větších a lukrativnějších měst, a svoji rodinu tak musí opustit. „Tohle je teď náš domov,“ říká 71letý Li Ying, který žije v luxusním komunitním domě pro seniory Yanyuan na předměstí Pekingu pro japonský server Japan Times. „Nemůžu počítat s tím, že se o mě postarají, mají své vlastní životy,“ dodává 82letý Zhu Mingyi, bývalý profesor, který dříve vyučoval cizí jazyky. Jeho dcera pracuje v Pekingu pro mezinárodní vysílací stanici a syn žije v Japonsku. Životní podmínky v instituci Yanyuan jsou nadstandardní. Klienti tráví volný čas baletními lekcemi nebo hrou na piano, obklopeni obrazy od izraelského umělce Davida Gersteina. V současnosti Čína zřizuje a otevírá nové instituce nabízející péči i o méně bohaté stárnoucí. Podle tamní zpravodajské agentury Xinhua bude v Číně do roku 2050 věkovou hranici 60 let přesahovat jeden ze tří lidí. Vivian Lou, docentka na Hongkongské univerzitě, která studuje dlouhodobou péči, navrhuje dokonce vytváření vesnic pro seniory. Senioři by měli možnost se tam přestěhovat a mít zajištěné místo na dalších dvacet let. Ať už jde o luxusní komunitní ubytování, nebo seniorské vesnice, nejdůležitější prý je, že senioři budou ve společnosti dalších lidí a nezůstanou sami.

 • Islandský supermarket za vás roztřídí odpad. Stačí obaly výrobků vyhodit hned poté, co zaplatíte

  23. leden 2019
  Supermarket - potraviny - ovoce - zelenina

  Jeden z největších místních obchodních řetězců Krónan přišel se službou, která má pomoci těžce zkoušené přírodě. Ale vyvolává spíš úsměv a zvedá pochybnosti nad všudypřítomností obalů na všechno.

  Podle příspěvku veřejnoprávní televize RÚV vše probíhá následovně: po zakoupení výrobků se můžete ihned na provozovně zbavit obalů a ty odhodit do připravených nádob. O zbytek se postará samotný obchod. Zástupci Krónanu doufají, že se jim tak podaří především posílit cirkulaci recyklovatelných materiálů. Zároveň ale také jednají s dodavateli o možnosti snížit podíl obalů a z toho plynoucího odpadu už v počátcích celého cyklu. „Snad se nám podaří daný stav zlepšit,“ vyjádřila se generální ředitelka Gréta María Grétarsdóttir. „A doufáme, že jde o krok správným směrem.“

 • Na trhu se objevují první krmiva pro zvířata, ve kterých je místo masa hmyz

  23. leden 2019
  Pes - psí žrádlo

  Chov a přeprava dobytku určeného ke konzumaci masa lidmi je pro životní prostředí velkou zátěží, odborníci na to upozorňují už nějakou dobu. Například pro výrobu krmiv pro domácí mazlíčky se používá zhruba 20 % živočišných produktů, někteří výrobci začali proto experimentovat se zpracováváním hmyzu místo hovězího, chtějí tím snížit produkci oxidu uhličitého. 

  Podle britské BBC jeden z výrobců krmiv pro domácí zvířata zavedl výrobek, který místo živočišných produktů ze 40 % tvoří hmyz bráněnka, latinsky Hermetica illucens. Podle výživové specialistky Aarti Kathrani z Royal Veterinary College, kterou zpovídal ekologický web Inhabitat, budou nutné další výzkumy, psí zažívací systém je však schopný proteiny z hmyzu běžně absorbovat. Pokud se využívání hmyzu rozšíří, vyskytne se jiný problém. Ve vyspělých a bohatých společnostech lidé ze zvířat konzumují především maso ze svaloviny. Vnitřnosti, které jsou nutričně bohaté podobně, se zpracovávají do krmiv pro zvířata stejně jako kůže nebo šlachy. Pokud se hovězí části v krmivech nahradí hmyzem, nabízí se otázka, jak jinak by se daly vnitřnosti zužitkovat. Ekologické udržitelnosti se tedy tímto řešením naproti nejde. U kočičího krmiva by mohlo dávat větší smysl. Kočky jsou obecně vybíravější, vnitřnosti odmítají, a navíc potřebují získávat především esenciální aminokyselinu taurin, která je v masu. Kathrani tvrdí, že existují druhy hmyzu, které tuto látku obsahují, a tudíž můžou být vhodnou alternativou právě pro kočkovité šelmy.

 • V Británii rekordně stoupl prodej básnických knih. Mladí lidé v nich hledají klíč k pochopení dneška

  22. leden 2019
  číst - čtení - kniha

  „Chceš-li vědět, jak umírají chudí, přijď se podívat na Grenfell Tower,“ píše nigerijský spisovatel Ben Okri v rozsáhlé básni o požáru v londýnské výškové budově, kterou obývali zejména lidé s nízkými příjmy a imigranti. Báseň v létě 2017 publikoval list The Financial Times a ve společnosti silně zarezonovala – stejně jako mnoho dalších veršovaných textů. V loňském roce stouply prodeje básnických sbírek v Británii až na částku dvanácti milionů liber.

  Statistiku poskytla agentura Nielsen BookScan, která také zjistila, že dvě třetiny z prodejů mají na svědomí čtenáři mladší třiceti čtyř let, čtyřicet jedna procent tvoří lidé mezi třinácti a dvaadvaceti lety, přičemž největšími konzumenty jsou ženy a mladé dívky. „Poezie rezonuje s lidmi, kteří hledají porozumění. Je to skvělý nástroj, jak prozkoumat komplexní, složité emoce a nejistotu,“ vysvětluje Andre Breedt z agentury Nielsen a dodává, že lidé se k poezii obrací hlavně v dobách politického a společenského neklidu. Rozmachu popularity poezie určitě pomáhají i sociální sítě, na které se stručné, ale komplexní vyjádření básní výborně hodí. Poezie se dobře sdílí, rezonuje i skrze displeje chytrých telefonů, což dokázala jak virální báseň Bena Okriho, tak oslavné verše This is The Place, které napsal manchesterský rodák Tony Walsh těsně po teroristickém útoku na Manchester Arenu v květnu 2017. „Slova, která se šířila v době této národní krize, nebyla slova politiků, ale básníků,“ říká Susannah Herbert, ředitelka Forward Arts Foundation a National Poetry Day, „skoro vše, co řekne politik, člověk tak snadno zapomene. Je tu hlad po komplexnějších a zapamatovatelnějších formách jazyka.“ Prodejům poezie, které v Británii stoupají už několik let v řadě, loni dominovala instagramová básnířka Rupi Kaur, ale také knihy od Leonarda Cohena, Seamuse Heaneyho, Carol Anne Duffy nebo Homéra. 

   

 • V Česku výherní losy, v Rusku lahvové pivo. Tamní pošty rozšířily sortiment o alkohol

  22. leden 2019
  Ruské pivo

  Zhruba 32 tisíc poštovních úřadů v Ruské federaci začalo prodávat na svých pobočkách lahvové pivo. Novinka se týká především venkovských oblastí.

  Zaměstnanci pošt nabízí zákazníkům ležáky a piva s nízkým obsahem alkoholu. „Smyslem opatření je zajistit lidem snadný přístup ke kvalitním a značkovým alkoholickým produktům,“ říká mluvčí ruské pošty Daniil Skidan. Tento krok má prý snížit konzumaci náhražek alkoholu, jako jsou třeba nemrznoucí směsi do chladičů, které můžou být pro člověka nebezpečné. Zprávu přinesla BBC. „Myslel jsem si, že ruská pošta už víc klesnout nemůže, ale evidentně může,“ reagoval jeden z uživatelů na sociální síti VKontakte, který si všiml vystaveného piva na poště v Murmansku. Fotku pak sdílel a další lidé reagovali s rozčilením i humorem. Zatímco někteří se utěšují myšlenkou, že se alespoň nebudou nudit ve frontě, jiní si myslí, že je jen otázka času, kdy se na poště začne prodávat třeba kebab. „A co kondomy, cigarety a pár stolů v rohu?“ ptá se další uživatel. Pošta si ze satirických poznámek ale nic nedělá. Mluvčí upozornil na to, že alkoholismus zůstává v Rusku velkým problémem. Každoročně podlehne nekvalitně vypálenému alkoholu a jiným nebezpečným náhražkám až 1200 lidí.

  Podívejte se taky na „Někteří lidé pijí, protože nesnesou být sami sebou, přestat je nedonutíte,“ říká adiktolog nebo Jsou mladé, vzdělané a krásné. A pijí, protože to přestávají zvládat.