Nikdy nedojít k lidu: Neohraničený rap Citiese Aviva

17. únor 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03063824.png

„Proberte se!“ huláká rapper a producent Gavin Mays alias Cities Aviv. Ale i bez sdělení Come To Life je jeho třetí ucelená deska dostatečně naléhavá.

Je to ovšem naléhavost, která má osvobozovat, ne zotročovat. Nikoho nezavazuje a nedá se na ni jen tak jednoduše navázat. Come To Life je otevření dialogu a Mays ho začíná tím, že vzkazuje: „Schovával jsem si to dost dlouho, teď je to vaše, pečujte o to.“ Hudba tedy nevyšla pouze z něj a není pro pasivní posluchače. Je pro všechny, kteří nechtějí mít klid.

Mnohokrát jsme v hip hopu slyšeli „Keep it real“. Tuto frázi ale používá tolik klonů, že už se neví, zda jde o to konzervovat, nebo uchovat čerstvé. Cities Aviv říká něco podobného: Perpetuate the Real. Chce si uchovat osobitost – a jde na to tedy po svém. Roztavuje formy a vrství žánry. Je velmi neopatrný, snad si své počínání ani nepromyslel, Cities Aviv je totiž umělec, ne gangsta ani pouhý interpret. S vědomím, že internet je plný nejrůznějších návodů na tvorbu, se ptá, proč by je měl chtít. Prý je spíš „nerd“.

Při popisu desky Come To Life by se dalo odrazit od elektrizovaného organického soulu, jaký dělá Shafiq Husayn nebo někdy Flying Lotus. Je to neučesané, avantgardní a překvapivé. Uslyšíte houseové i drum’n’bassové rytmy, novovlnné výstřednosti a valivé psychedelie. Zašpiněné beaty připomenou label Anticon nebo Clamse Casina a jsou tu i odkazy na Maysovu hudební minulost: hardcore – ten je stále slyšet v jeho projevu, který by se dal trochu přirovnat k Death Grips nebo Dannymu Brownovi. Ale rap nebo zpěv je tu jen jedním z elementů a celá hustá spletenina nejde příliš srovnávat. Místy je to, jako kdybyste objevili opuštěný zábavní park daleko ve vesmíru. Některé elementy jako byste už někdy slyšeli, ale stále to někam uniká. A mně se za tím rozhodně chce jít.

03063825.jpeg

Zdá se ale, že Cities Aviv bude muset ještě chvíli zůstat populárním jen mezi těmi nepopulárními. Ale hodně důležitých věcí přeci o popularitu neusilovalo, ani jí nedosáhlo.

Cities Aviv – Come To Life (Young One Records, 2014)

autor: Mary C
Spustit audio