Nite Jewel: Spolupráce s Dam Funk jde hladce

4. březen 2014
02692984.jpeg

Ramona Gonzales se po necelém roce znova zastavila v Praze. Na strahovské Sedmičce odehrála skvělý koncert, na kterém zazněly některé písně naživo úplně poprvé. V rozhovoru nám prozradila víc o spolupráci s Julií Holter a Dam Funk. Po koncertu se s Nite Jewel setkala Veronika Ruppert.

Jak se proměnil tvůj koncertní set od podzimu, kdys tu hrála naposledy?
Změnila jsem ho jenom trošku, ale myslím, že jsme se ohromně zlepšili. Je to výběr nejlepších skladeb z celého mého repertoáru. Všechny písně hrajeme tak, aby byly taneční, a já nemusím tolik hrát na klávesy, takže skoro celou dobu tancuju a komunikuju s publikem a moc si to užívám.

Byla jsem překvapená první písní koncertu, Bottom Rung, což byla tvoje vůbec první skladba jako Nite Jewel.
Upřímně, hrála jsem tu píseň poprvé živě, nikdy dřív jsem ji na koncertě nepředvedla. Bylo to tou atmosférou tady a taky tím, že i Nicholas, který mi předskakoval, zahrál některé své písně úplně poprvé. Takže jsem si řekla, že to taky zkusím, že by to mohlo být fajn. Mám tu píseň moc ráda a nehraju ji živě proto, že je dost divná. Ale dneska jsem měla pocit, že je pro ni vhodná příležitost.

Mohla bys svého předskokana trochu představit? Nebyl uvedený v programu a pak se ukázalo, že je to tvůj klávesista…
Rozhodně, je to Nicholas Krgovich z kapely No Kids. Byli jsme delší dobu spřátelené skupiny, a když jsem pak plánovala turné, pozvala jsem ho, jestli by nehrál se mnou – jako klávesista a taky jako předskokan. Je velmi talentovaný a sdílíme podobný hudební vkus. Docela často spolu na koncertech hrajeme cover jedné naší oblíbené písně od Franka Oceana (jde o skladbu Thinking About You viz). Taky jsme to společně nahráli v LA.

Když hraješ živě průřez svým katalogem, jak ti přijdou novější písně ve srovnání se starými?
Skvělé je, že všechny novější písně jsou bližší živému hraní. Dávají víc smysl live než starší věci. Nejsou jen nějakou transformací studiových nebo domácích nahrávek. Umožňují mi lepší spojení s publikem a je to zábavnější i pro mě, protože lidé si se mnou můžou zpívat. Novější písně jsou pro ně přístupnější a to vidím jako velké pozitivum.

Deska One Second Of Love ti vyšla v dubnu, pracuješ už na novém materiálu?
Měli jsme spoustu práce v červnu. Nahrávám hodně nové hudby, hrozně mě to baví a jsem napnutá, jak to dopadne. Jisté je zatím to, že se chceme v listopadu a v prosinci vrátit na turné do Evropy.

V mnoha rozhovorech říkáš, že chceš dělat popovou hudbu. To sedí k titulní písni a videoklipu One Second Of Love. Když jsem ale nedávno viděla tvoje nové video k písni Clive ze stejného alba, nezdálo se mi to popové ani náhodou. Vypadá to jednoznačně lo-fi. S jakým záměrem jsi to dělala?
Je fakt, že je to lo-fi, taky to tak vnímám, ale šlo mi o to ukázat Nite Jewel jako performerku. Šlo mi o to odlišit Nite Jewel od mé vlastní soukromé osoby. Je to ta nejsyrovější verze obrazu performera, který předstupuje před publikum. I když je to hodně minimalistické, pořád je to Nite Jewel, a ne já jako Ramona, v teplákách a vanskách, jak si jdu za roh pro pizzu...

Co je pravdy na internetových drbech o tvojí spolupráci s Julií Holter?
To nejsou jenom řeči, opravdu společně zkoušíme pracovat, přibližně od roku 2010. Máme úplně opačný způsob přístupu ke skládání hudby. Ale máme naši hudbu navzájem tak rády, že se to pořád pokoušíme nějak skloubit.

V čem se vaše postupy liší?
Julie má vždycky velmi jasnou představu, co chce udělat. Když skládá píseň, je velmi organizovaná a má to dopředu promyšlené. Sleduje vždy nějaký koncept. Já si prostě sednu ke klavíru, začnu zkoušet různé věci a docházím k písním intuitivně. Navzájem se ale velmi respektujeme a zkoušíme zjistit, jestli by naše přístupy nemohly nějak fungovat dohromady. Příští rok v dubnu spolu chceme vystoupit v LA, bude to velká show s tanečníky. Už jsme spolu něco podobného v menším měřítku dělaly, ale jen v malých galeriích.

Jak to vypadá s další spoluprací s Dam Funk?
Napsali jsme společně šest nebo sedm písní. Spolupráce s ním jde neskutečně hladce, jde nám to hrozně dobře a velmi rychle, jsme schopní napsat píseň za pár hodin. Máme se znova setkat v září, abychom dokončili nějaké věci.

Další články autora