„No poo“ metodu bych používal jenom v pralese, říká vlasový specialista v Automatkách

8. červenec 2015

Většina z nás má vlasy a většina z nás si je i umývá. Jak se orientovat v přípravcích a šamponech (které obsahují neustále nové výtažky a speciální ingredience)? A co bychom o vlasech a vlasové pokožce dětí, žen i mužů měli vědět, prozrazuje tricholog Lukáš Rossbach v letním dílu Automatek.

„U množství šamponů se jedná většinou o konkurenční boj značek. Co se týče léta nebo zimy, trh nabádá, že potřebujeme speciální péči, ale je spíš lepší se o ty vlasy a o pokožku starat celoročně. Aby byla čistá, hydratovaná, aby měla dobrou elasticitu a byla v dobré kondici. K čemuž přispívá i zdravý životní styl a pitný režim. Pokud je pokožka v dobré kondici, produkuje zdravý vlas. A když jedete se zdravým vlasem k moři nebo na sluníčko, tak se s ním nic moc nestane. A můžete používat celoživotně jeden šampon, který vám vyhovuje,“ odpovídá Lukáš Rossbach a poukazuje na marketingovou masáž drogistických firem. Dle jeho slov je třeba šampon proti lupům jen optickým klamem a víc než k užitku nám pomáhá k tomu, abychom dále nakupovali speciální přípravky třeba pro větší objem nebo proti padání vlasů.

K odstranění špíny z pokožky naší hlavy je třeba vyšší PH. „Kyselejší šampon stáhne nečistoty a mastnoty a stáhne i silikony nebo filtry, které se schválně dávají na vlasy, aby vypadaly, že jsou zdravé a hydratované. Tyto šampony se většinou tváří jako ty bio nebo přírodní, ale ty zase lidi nenadchnou, protože jim neudělají estetický dojem krásných vlasů,“ doplňuje.

„Nemůžeme ale říci, že je třeba používat jenom bio šampony. Když jsou vlasy barvené, tak je jejich struktura otevřená a měla by se něčím obalit. Takže všeho s mírou. Je třeba používat selský rozum a umýt si vlasy občas i šamponem se silikonem. Nejlepší by bylo, kdyby si každý, kdo už má nějaký problém a není spokojený s vlasovou pokožkou nebo svými vlasy, došel na odborné vyšetření. Aby mu někdo vysvětlil, jaký typ pokožky má a co má používat,“ říká Rossbach.

03426566.jpeg

A co si vlasový specialista myslí o „no poo“ metodě (umývání vlasů bez šamponu, vodou, jílem nebo třeba žitnou moukou)? „Voda nemá kyselost, tak neumí stáhnout nečistoty a mastnoty. Kdybychom žili v pralese, jedli jídlo bez konzervantů a organismus bychom měli perfektně detoxikovaný a vyčištěný, věřím tomu, že samotná voda by stačila. Ale v našich zeměpisných šířkách je to podle mého názoru vyloučené. Organismus se detoxikuje přes mazové a potní žlázy a jsou to všechno toxické látky. Maz zůstává na pokožce a voda to nezvládne umýt.“

O nebezpečí brazilského keratinu, antikoncepčních pilulek, hormonálních lécích proti padání vlasů, ale i o běžných koutech či dětských krustách ve vlasech jsme si s Lukášem Rossbachem povídali v Automatkách. Pokud chcete vědět, jak se orientovat při zdánlivě banální věci, jakou je koupě šamponu, poslechněte si celý díl Automatek.

autor: Barbora Sedláčková
Spustit audio