Nobelovu cenu míru získala ICAN, kampaň pro zákaz jaderných zbraní

6. říjen 2017
03390171.jpeg

Mezinárodní kampaň pro zákaz jaderných zbraní tvořená koalicí nevládních organizací získala Nobelovu cenu míru.  

Nobelova komise se podle její předsedkyně Berit Reiss-Andersen rozhodla udělit cenu ICAN, protože svým působením naplňuje tři základy Nobelova odkazu, kterými jsou podpora mezinárodní spolupráce, kontrola zbraní a pořádání mírových kongresů. Podle komise je potřeba přivést pozornost na katastrofické humanitární následky jakéhokoliv užití nukleární zbraně. „Doufáme, že se nám podaří díky ICAN svět jaderných zbraní zbavit,“ řekla Reiss-Andersen. Nobelova komise tak reaguje na současné napětí v mezinárodní politice, které se týká především hrozeb nukleárního útoku Severní Koreji.

 • Smíchej slupky s cementem. Domy budoucnosti možná postavíme z banánů a hub

  20. říjen 2017
  Vyhozené potraviny - plýtvání potravinami

  Buráky, banány, brambory, houby nebo rýže. Potraviny, ale také dost možná stavební materiály budoucnosti.

  Web Inhabitat informuje o zprávě, kterou vydala stavební společnost Arup a která navrhuje recyklovat vyhozené jídlo, aby bylo použitelné jako stavebnina. „Skořápky od burských oříšků by se daly využít k produkci nízkonákladových překližek odolných proti vlhkosti i ohni. Slupky rýže se mohou zpopelnit a smíchat s cementem, čímž zanikne potřeba příměsí. Plody a listy banánovníků mohou být použity k tvorbě vláken s vysokou pevností,“ píše Inhabitat. A výčet pokračuje: „Očištěné, slisované a vysušené bramborové slupky poslouží jako lehký, požáruvzdorný a vodotěsný izolační materiál.“ Lidé ze společnosti Arup předvedli něco podobného dříve, když postavili dvanáctimetrovou věž z hub.

  Používání potravinových zbytků jako stavebního materiálu by pomohlo vyřešit i problém vyspělých zemí s nadměrným vyhazováním potravin. Jen ve Spojených státech se vyhodí 40 % veškerého vyprodukovaného jídla. Dalším argumentem, proč recyklovat organický odpad na stavební materiál, je také fakt, že by se tím odlehčilo skládkám, a tedy i produkci metanu, myslí si projektanti a stavaři z Arup.

 • Půjčte si na dva týdny jednu z 2000 knih o architektuře

  20. říjen 2017
  město - ve měste

  Nezisková online knihovna Internet Archive nabízí dva tisíce titulů o architektuře. Knihu je možné si půjčit na 14 dní, po zaregistrování se a získání online kartičky do knihovny.

  Kromě publikací je možné půjčit si například video a audio nahrávky, obrázky nebo programy napříč všemi žánry. 
  Je možné si vybrat z autorů, jako jsou Reyner Banham, Ada Louise Huxtable, Jonathan Glancey nebo Walter Gropius. Na jeho knihu Nová architektura a Bauhaus si ale zájemci musejí počkat, všechny verze publikace jsou momentálně vypůjčené. 
  Seznam všech dostupných knih naleznete zde.

 • Dočasné vítězství. Chráněný křeček polní zablokoval silniční stavbu v Bavorsku

  20. říjen 2017
  Křeček polní

  Obyvatelé severobavorského města Euerbach si budou muset na nový obchvat počkat do jara. Stavbu, která měla začít v těchto dnech, úspěšně „zablokoval“ v Německu přísně chráněný křeček polní.

  Malý hlodavec se totiž rozhodl v oblasti budoucího obchvatu a kruhového objezdu přečkat zimu. Dokud se nevzbudí, stavba nesmí pokračovat, píše německý list Die Welt. Křeček polní figuruje na německém Červeném seznamu ohrožených živočichů a rostlin, který každé dva roky vydává Mezinárodní svaz ochrany přírody. Za zabití hlodavce nebo narušení jeho přirozeného prostředí hrozí trestněprávní postih. Křečci polní se v Německu vyskytují už jen na několika málo místech. Jedním z nich je právě okolí Euerbachu, kde se hlodavcům daří kvůli vhodné půdě. Na křečky je potřeba brát velké ohledy. Až na zcela výjimečné případy je zvířata zakázané kamkoliv přesouvat, zejména dokud spí. Stavba se kvůli tomu může oddálit až do dubna, nebo dokonce do května příštího roku. Není to poprvé, co se v Bavorsku musely posunout stavební práce kvůli takovým okolnostem.
  Před deseti lety pozastavilo 180 polních křečků výstavbu velkoobchodu s nábytkem. Populaci křečků ohrožují intenzivní zemědělství a pesticidy, jak řekl expert na tyto hlodavce Steffen Jodl rozhlasové stanici Bayerischer Rundfunk. Výstavba infrastruktury navíc ohroženým křečkům rychle bere jejich přirozená stanoviště. Bohužel případ z Euerbachu ukazuje, že jde jen o dočasné vítězství.

 • Ruští trollové studovali americkou politiku sledováním House of Cards

  19. říjen 2017
  Kevin Spacey v seriálu House of Cards

  Internetoví trollové z Ruska, kteří měli zasahovat do loňské kampaně prezidentských voleb ve Spojených státech, se učili o americké společnosti a politice prostřednictvím sledování seriálu House of Cards.

  Jeden z trollů to řekl v rozhovoru pro ruskou nezávislou televizi Rain. „Nejdříve jsme museli sledovat House of Cards v angličtině. Bylo nezbytné vědět všechno o hlavních problémech Spojených států. Problémech s daněmi, sexuálními minoritami, zbraněmi a tak dále,“ říká Maksim, bývalý zaměstnanec Ruské agentury internetového výzkumu v Petrohradě, které se přezdívá „továrna na trolly“.
  Maksimova hlavní náplň práce spočívala ve vkládání propagandistických komentářů namířených proti Hillary Clinton na stránky hlavních amerických novin jako New York Times a Washington Post. „Měli jsme cíl poštvat Američany proti vlastní vládě, způsobit neklid, nespokojenost a snížit oblibu prezidenta Obamy,“ řekl podle deníku The Independent Maksim. Podívejte se taky na Kouzlo House of Cards se ztratilo v mechanických machinacích.

 • Loučení šimpanzice. Umírající alfa samice Mama před smrtí rozeznala a objala lidského přítele z mládí

  19. říjen 2017
  Šimpanz

  Devětapadesátiletou šimpanzici Mama v amsterdamské zoo před smrtí navštívil její lidský přítel Jan van Hooff, emeritní profesor behaviorální biologie na univerzitě v Utrechtu.

  Mama, dříve alfa samice kolonie šimpanzů v Royal Burgers Zoo v Nizozemí, odmítala přijímat jídlo a pití, dokud ji nepřišel pozdravit van Hooff. Šimpanzice muže po chvilce poznala a reagovala velmi vřele. Na video se můžete podívat níže.
  Jan van Hooff kolonii šimpanzů spoluzaložil v sedmdesátých letech. Šimpanzí kolonie jsou většinou vedeny samcem. „Mama měla výjimečně dominantní osobnost, takže ji nikdy žádný samec nemohl připravit o pozici alfa samice. Byla také schopná překonávat konflikty v komunitě,“ řekla pro Independent behaviorální vědkyně Frans de Waal. 
  Šimpanzi jsou podle organizace World Wildlife Found ohroženým druhem. Případů ubývání šimpanzů je stále více, minulý týden svět obletěla informace o nejosamocenějším šimpanzovi na světě. Primát Ponzo žije na ostrově šimpanzů u Pobřeží slonoviny úplně sám, píše o tom český server Ekolist.

 • Noemova archa zvuku. 150 000 nahrávek ze zvířecí říše je nyní online

  19. říjen 2017
  Zpívající pták

  Chcete slyšet ptáka zpívajícího jako UFO nebo lemura, který zní jako klarinet?

  Na stránkách Macaulay Library jsou k dispozici jak audionahrávky, tak tisíce videí a fotografií. V online archivu je možné poslechnout si nejen dvě třetiny všech ptačích druhů, ale i velrybí písně, hmyz, medvědy, slony, primáty a všechny možné další živočichy. „Naše audio sbírka je největší a nejstarší na světě. Nyní je také nejpřístupnější,“ vysvětluje ředitel Macaulay Library Mike Webster. „Stále pracujeme na lepším vyhledávání, aby byl web uživatelsky co nejpříjemnější, a také na tom, aby lidé mohli zvuky jednoduše nahrávat přímo do archivu,“ dodává. Cílem projektu je, aby sbírka byla maximálně přínosná pro co nejširší publikum. Po zdigitalizování archivního fondu se teď tým knihovny zaměřil na sběr nového materiálu od amatérů i profesionálů z celého světa. Nejstarší nahrávkou v archivu je zpěv vrabčáků v Tompkins County z 18. května roku 1929.

 • Více než polovina newyorských veřejných škol má svou zahrádku

  19. říjen 2017
  zelenina - zeleninová zahrada - dítě se zeleninou

  Žáci newyorských veřejných škol pěstují na zahrádkách zeleninu a ovoce.

  Školních zahrádek je v New Yorku přinejmenším 700, informuje o tom web o životním prostředí a designu Inhabitat. Děti se na zahrádkách učí, odkud se bere jídlo a jak se starat o rostliny. Autoři tohoto projektu z neziskové organizace GrowNYC se inspirovali nápadem Newyorčanky Liz Christy, která v sedmdesátých letech založila na Manhattanu první veřejnou zahrádku. Podle Julie Walsh z organizace GrowNYC zlepšuje pobyt dětí na zahradách jejich chování. „Kázeňských problémů výrazně ubývá, když jsou děti v přírodě a učí se experimentováním,“ říká. Zahradničení na newyorských školách není ničím novým. Pěstování vlastní zeleniny a ovoce se snaží dětem do škol přinést i projekt Green Bronx Machine. Založil ho učitel Stephen Ritz ze školy v Jižním Bronxu, v sociálně vyloučené newyorské lokalitě. Žáci si pěstují rostliny přímo ve škole. „Děti věří, že jsou zodpovědné za rostliny, které ve škole rostou. Docházka se navýšila ze 43 na 93 procent. Chodí do školy, aby se o své rostliny mohly postarat,“ řekl deníku Guardian Ritz.

 • Knihovníci na Zélandu vyřešili záhadu zmizelých knih, bezdomovci si je ukrývali pro další počtení

  19. říjen 2017
  Bezdomovec

  „Nemohli jsme přijít na to, co se děje. Nacházeli jsme knihy zastrčené pod poličkami a regály nebo třeba pod gauči. Přitom byly normálně založené, strany ale nebyly nijak přehnuté ani nic podobného. Říkali jsme si, že si z nás někdo dělá legraci nebo že za tím stojí znuděné děti,“ popsala manažerka knihoven v novozélandském Aucklandu Rachael Riverová serveru The Guardian.

  „Pro nás knihovníky je to opravdu divné, řekneme si „Hm, co tu ta kniha dělá?“ a dáme ji zpět na své místo,“ řekl New Zealand Herald knihovník ústřední knihovny v Aucklandu Sean Taylor. 

  Po setkání s místními lidmi bez domova se ale ukázalo, že právě oni několik měsíců pečlivě ukrývali knihy na různá místa v budově. Chtěli si tak zajistit, že až přijdou zase do knihovny, rozečtené knihy najdou a budou se do nich moct opět začíst. Většina lidí bez domova, kteří knihovnu navštěvují, si totiž nemůže zařídit čtenářský průkaz, protože nemá trvalé bydliště. Jen minimum lidí bez domova (kterých je v Aucklandu podle posledních statistik radnice přes 23 tisíc) si může knihy vypůjčit oficiálně, protože jim knihovna povolila uvést městské sociální centrum jako jejich adresu.

  „Tahle komunita si opravdu váží služeb, které poskytujeme, a zacházejí s knihami s velkým respektem. Spoustu z nich je sečtělých a mají poměrně výstřední intelektuální preference, co se literatury týče,“ myslí si manažerka aucklandských knihoven Riverová. Podle ní navštíví knihovnu každý den asi 50 lidí bez domova. Knihy si už ale nemusí potají schovávat, knihovna jim totiž vyčlenila speciální poličku u hlavní přepážky, kam si mohou bez obav rozečtené knihy odložit.

 • Kristen Stewart: Obtěžování zažíváme běžně. Ty, které pracují v zákulisí, jsou na tom ale ještě hůř

  18. říjen 2017
  Kristen Stewart

  Kristen Stewart pronesla na letošním udílení cen Elle Women in Hollywood projev o sexuálním obtěžování žen pracujících v tzv. „below-the-line“ profesích. Below-the-line (pod čarou) je termín, který se ve filmovém průmyslu používá pro méně prestižní profese podílející se na natáčení.

  Jsou to obvykle všechny profese mimo scenáristu, režiséra, producenta a herců, kteří jsou „above-the-line“ (nad čarou). Pod čáru tedy patří kameramani, kostyméři, maskéři, střihači nebo i klapky, řidiči a různí asistenti. Stewart naznačila, že prakticky na všech úrovních těchto profesí je sexuální obtěžování žen takřka na denním pořádku. „Ty holky mají tak svázané ruce, jak jen můžou, protože se bojí, jestli dostanou další práci – je to stejné jako s herečkami,“ řekla. Naráží tím na celkový styl práce panující ve filmovém průmyslu. Zdejší pracovníci jsou finančně závislí na jednotlivých pracovních zakázkách spojených s natáčením konkrétního filmu. Filmoví profesionálové musejí udržovat dobré neformální vztahy s ostatními členy štábu, protože na tom závisí jejich kariérní postup, ale i to, zda vůbec budou osloveni, aby se účastnili dalšího projektu.
  Stewart byla jednou z mluvčích na Elle Women in Hollywood, každoroční akci časopisu Elle, která oceňuje významné počiny žen pracujících v Hollywoodu. Téma sexuálního obtěžování v souvislosti se skandálem producenta Harveyho Weinsteina tu otevřely také Reese Witherspoon nebo Jennifer Lawrence. Projev Stewart je ale zásadní v tom, že se nesoustředí na slavné herecké celebrity, ale upozorňuje na to, že podobné problémy se dějí i na nižších patrech celého filmového průmyslu lidem, pro které je mnohem riskantnější se proti nim jakkoli bránit.