Nobelovu cenu za literaturu získal nespolehlivý vypravěč Kazuo Ishiguro

5. říjen 2017
Kazuo Ishiguro

Nobelovu cenu za literaturu získal Brit s japonskými kořeny, Kazuo Ishiguro. Dvaašedesátiletý spisovatel, autor románů Soumrak dne, Malíř pomíjivého světa nebo dystopické prózy Neopouštěj mě, se ve svých knihách nejčastěji zabývá sebeklamem a iluzemi. 

Ostatně, švédská komise Ishigura ocenila za to, že dokázal "odhalit propast v naší iluzorní představě, že jsme propojení se světem". Postavy Ishigurových románů se často snaží uniknout před vlastním svědomím a těžko omluvitelnými činy z minulosti, se kterou se ale nakonec vždy musí konfrontovat. Vypravěč Malíře pomíjivého světa se snaží sám sobě namluvit, že za druhé světové války nesloužil armádní propagandě. Hrdina Soumraku dne se v knize těžce vyrovnává s faktem, že pracoval pro obdivovatele nacistického režimu. Ishiguro se stal expertem na nespolehlivé vypravěče. Velký ohlas ale sklidil i za překvapivou literární odbočku do světa budoucnosti. Román Neopouštěj mě se odehrává v komunitě lidských klonů, kteří žijí jen proto, aby mohli svým dárcům poskytnout náhradní orgány. Neopouštěj mě i Soumrak dne se dočkaly filmové adaptace.

 • Nejbohatší bohatnou, chudí chudnou. 42 lidí má tolik peněz jako 3,7 miliardy nejchudších

  22. leden 2018
  Úřad práce - chudí - chudoba - nezaměstnanost

  Oxfam, neziskovka zaměřená na boj s chudobou a nespravedlností, přináší každý rok zprávu o tom, jak je světové bohatství rozložené mezi lidi na planetě. Letos se podle ní situace zase zhoršila, tedy pokud nepatříte mezi nejbohatší občany téhle planety. Ti se totiž mají čím dál líp – 42 lidí na Zemi vlastní tolik peněz jako 3,7 miliardy těch nejchudších dohromady.

  Osmdesát dva procent celosvětového bohatství tak spadlo na účty jednoho procenta všech lidí. Podle Oxfamu narostl rekordní počet miliardářů, konkrétně jeden každé dva dny, zatímco nejméně majetná část světové populace nezbohatla o korunu. „Koncentrace extrémního bohatství není známkou prosperující ekonomiky, ale symptomem systému, který nezvládá zajišťovat miliony těžce pracujících lidí, kteří bojují s chudobou, zatímco nám vyrábějí oblečení a pěstují pro nás jídlo,“ říká britskému deníku Guardian výkonný ředitel Oxfamu Mark Goldring. Nejvíce postiženy celosvětovou nerovností jsou podle organizace pracující ženy. „Na celém světě ženy vydělávají méně než muži a jsou nadměrně zastoupeny v hůře placených profesích a v pracovních pozicích s nejistou perspektivou. Stejně tak devět z deseti nových miliardářů jsou muži,“ konstatuje zpráva. Oxfam při příležitosti zveřejnění nových poznatků o chudobě vyzval světové politiky a političky k akci, která by zmenšovala propast mezi socio-ekonomickými skupinami.

 • Divocí koně se poprvé od neolitu vracejí do východních Čech

  22. leden 2018
  Divocí koně v Kosovu

  Ve východočeských rezervacích už pobíhají divocí koně. Do objektů Na Plachtě u Hradce Králové a Ptačí park u Jaroměře jich převezli ochranáři přírody celkem devět, desátého stěhování ještě čeká. Podle Dalibora Dostála ze společnosti Česká krajina, která koně zadarmo zapůjčila, tam mají pastvou udržovat životní prostředí pro vzácné rostliny a živočichy.

  Česká krajina divoké koně přestěhovala z rezervace v Milovicích, kde pobývají od roku 2015. Teď si zvířata zvykají v aklimatizačních komorách, kde pobydou následující měsíc. Potom se budou moci pohybovat po více než dvacetihektarovém výběhu, velmi odlišném od toho milovického. „Lokalita Na Plachtě je podobně suchá, jako je ta v Milovicích, ale je více zalesněná,“ vysvětluje ČTK Dostál a dodává, že u Jaroměře je rezervace v podstatě podmáčená louka. Exmoorští koně jsou podle něj ale velmi přizpůsobiví. „Divocí koně se do východních Čech vrátí po 7 000 letech, vědci se shodují, že vymizeli na konci neolitu. Vysazení divokých koní Na Plachtě je v rámci republiky experiment, který nemá obdoby. Tak blízko velkého města se v Česku nic podobného nikdy nerealizovalo. Klidně je možné, že když se lidé nebudou ke koním chovat dobře, zvířata odvezeme jinam,“ říká ekologickému serveru Ekolist David Číp z Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř.

 • Za smrt rockera Toma Pettyho mohly předepsané opioidy. Rodina doufá, že zpráva rozproudí debatu

  22. leden 2018
  Tom Petty

  Citlivý rocker Tom Petty, který je známý především díky deskám se svou kapelou Heartbreakers, zemřel minulý rok v říjnu na infarkt. Rodina teď zveřejnila příčinu smrti, svou vinu na tom měly prášky na tlumení bolesti – vedle antidepresiv se v jeho těle našly fentanyl a silná sedativa.

  Petty si tak pomáhal od bolesti způsobené zlomeninou kyčle a problémy s kolenními klouby. Rodina doufá, že zpráva pomůže rozjet širší debatu o „opioidové krizi“ v Americe a třeba zachrání několik životů. „Hodně lidí, kteří se předávkují, jednoduše nerozumí, jak se předepsané prášky na bolest používají, a neuvědomují si nebezpečí,“ napsala Pettyho rodina v oficiálním prohlášení, které cituje britský deník The Guardian. Prince se předávkoval fentanylem (syntetický lék na tišení bolesti, který je silnější než heroin), podobně zemřel i herec Heath Ledger a taky Pettyho rokenrolový hrdina z dětství – Elvis Presley. Podle oficiální zprávy lékařské organizace The Centers for Disease Control and Prevention zemřelo v Americe za rok 2016 na předávkování opioidy 42 tisíc lidí, v celých 40 % případů byly prášky předepsané lékařem. Alarmující čísla zaznamenala také Velká Británie, jak informuje The Guardian.
  Tom Petty a jeho kapela prodali přes 80 milionů desek a s Heartbreakers byli uvedeni v roce 2002 do Rockové síně slávy. Mezi největší Pettyho hity patřily Don’t Come Around Here No More nebo Free Fallin’, z lásky k poslední zmíněné se v osobním textu vyznává Amanda Petrusich pro americký New Yorker. Petty se nedlouho před smrtí vyjádřil pro časopis Rolling Stone, že se chce věnovat vnučce a chystá se pravděpodobně vydat na poslední turné.

 • Dogparazzi. Za fotku psa bez náhubku dostanete v Jižní Koreji odměnu

  22. leden 2018
  Pes

  Šanci dostat necelé dva tisíce korun má každý, kdo v Jižní Koreji vyfotí psa bez náhubku i s jeho majitelem a tato fotka povede k pokutě. Místní vláda chce novým opatřením bojovat proti neopatrným majitelům domácích mazlíčků.

  Odměna pro dogparazzi, jak v Jižní Koreji odměně přezdívají, je součástí zákonných opatření zaměřených na vlastnictví psa, která například od března pětinásobně zvyšují pokutu za psa bez náhubku. Dvacet procent peněz z pokut poputuje právě do odměn pro ty, co svojí fotkou usvědčí nepozorného pejskaře. Aby země předešla zneužívání nového systému, rozdá pouze dvacet odměn za rok, píší místní noviny Chosun Ilbo. Podle britské stanice BBC může nyní legislativa dostat jihokorejské páníčky a paničky, jejichž pes napadne kolemjdoucího, na tři roky za mříže. Vláda navíc rozšířila seznam nebezpečných plemen ze tří na osm. Změna zákonů reaguje na rostoucí počet napadení psem – zatímco v roce 2011 se jich v padesátimilionové zemi stalo 245, o pět let později už jich bylo 1 019.

 • Čína plánuje velký úklid na oběžné dráze. Vesmírný odpad chce ničit laserem

  19. leden 2018
  vesmír - pozorování vesmíru - hvězdy

  Čínští vědci přišli na účinný způsob, jak vyčistit smetí z oběžné dráhy. Podle nedávno představeného návrhu chtějí přebytečné družice zničit přímo ze Země pomocí obrovského laseru.

  Kolem naší planety totiž krouží až tři tisíce tun kosmického smetí a představuje obrovské nebezpečí. Od chvíle, kdy člověk vstoupil do vesmíru, se oběžná dráha Země plní odstavenými družicemi. Jejich množství se odhaduje na více než sto tisíc. Objekty ohrožují astronauty v otevřeném prostoru, ale do budoucna možná znemožní kosmickým lodím hladký průlet. Proto se americká NASA i evropská ESA snaží prostor vyčistit, neúspěšně. Vědci z čínské vojenské univerzity Air Force Engineering právě publikovali vědeckou studii, ve které představují svoji revoluční metodu – výkonný laser má objekty ve vesmíru rozložit na méně nebezpečné kousky. USA ale protestují. „Jakékoliv vesmírné smetí představuje nebezpečí pro operace na oběžné dráze,“ vysvětluje vedoucí výzkumník Nicholas Johnson z NASA pro časopis Newsweek. Obavy Američanů mají i další rozměr. „Čína testuje zbraně, se kterými ze Země zasahují do vesmíru, to není tajemství. Znamená to výzvu pro USA a možnou hrozbu, že tak chtějí narušit rovnováhu politických sil na světě,“ řekl americký generál John Hyten už loni v březnu pro stanici CNN.

  Autor:Karolína Tomašková
 • Romantika všedních zákoutí. Instagramový flanér fotí místa, která najdete ve všech městech světa

  19. leden 2018
  Instagramový flanér fotí místa, která najdete ve všech městech světa

  Jan Halle je dánský fotograf, který miluje bezúčelné bloumání po městech. Proto by se dal označit za flanéra – ostatně od toho je odvozený i název jeho instagramového účtu.

  Prochodil Singapur nebo Tokio, ale na jeho fotkách byste tyto megalopole nepoznali. Na svůj malý foťák, který se při dlouhých procházkách nepronese, totiž Halle zaznamenává úplně obyčejná městská zákoutí: stažené rolety obchodů, zadní trakty restaurací, klimatizace umístěné mezi okny, světlíky, dálniční nadjezdy. „Není pro mě důležité, jestli je na mých fotkách poznat, které město jsem fotil,“ řekl Halle britskému deníku The Guardian. „Hledám klidná místa, kde má člověk čas meditovat.“ Na jeho fotkách nikdy neuvidíte člověka, místo toho Halleho instagram slouží jako encyklopedie městské architektury od základních stavebních prvků, zadních uliček až po schodišťová zábradlí.

  Podívejte se taky na Zadním traktem města: V názvech pražských zastávek MHD se skrývá tajný jazyk i osobní příběhy.

 • Forever young, nebo alespoň o pár roků déle. Puberta prý trvá až do 24 let, tvrdí vědci

  19. leden 2018
  Mileniálové - teenageři

  Táhne vám na 20 let a těšili jste se, že vstoupíte mezi dospělé a nikdo vám nebude moct říkat „puberťáku“? Smůla. Odborníci z lékařského časopisu The Lancet vám dost možná zkazí radost. Podle jejich studie doba adolescence dnes u většiny mladých lidí trvá až do 24 let.

  Může za to prý změna životního stylu, kdy mladí déle studují a trvalé partnerské vztahy a rodiny zakládají později než předchozí generace. „V 18 letech získáte jako dospělí mnoho privilegií, ke skutečnému osvojení dospělých rolí ale dochází až mnohem později,“ tvrdí Susan Sawyer, jedna z autorek studie. Tomu by měla podle ní odpovídat i sociální politika a služby, které dnes společnost poskytuje lidem do 18 let. Podle jejích slov by se mělo období orientačně natáhnout až někam na hranici 25 let. Argumentuje také tím, že i z biologického hlediska se především mozek významně vyvíjí ještě dlouho po dvacátém roku života. Jiní odborníci s ní ale nesouhlasí „Starší děti a mladí jsou mnohem více formováni očekáváními společnosti než vnitřním biologickým růstem,“ oponuje socioložka Jan Macvarish z Univerzity v Kentu. Domnívá se, že není nutné mladým prodlužovat dětství. „Společnost by měla vytrvat ve svých vysokých požadavcích na mladou generaci,“ říká.

 • Pod šťastnou hvězdou. Knihovna romské literatury Romafuturismo zahájí provoz čtecím maratonem

  19. leden 2018
  Knihy – knížky – knihovna

  V Praze se 1. února otevře knihovna romské literatury Romafuturismo, projekt zaštiťuje místní pobočka nezávislé kulturní organizace tranzit.cz. Po celý den se budou v půlhodinových intervalech střídat ve štafetovém čtení různí hosté a číst se bude z knihy Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou od romské spisovatelky Eleny Lackové.

  Kolekce knih romských autorů vzniká díky iniciativě výtvarnice Ladislavy Gažiové, která jejich výběr konzultuje s romisty i aktivisty – jsou tu zahrnuté především tituly zaměřující se na emancipaci diskriminovaných etnik a kultur. „Hlavním impulsem pro založení knihovny bylo naše přání šířit vědění, ideje a perspektivu skupin, které bývají vymazávány z naší společné historie a vylučovány z úvah o přítomnosti a budoucnosti – to se týká především, ale nejen, Romů,“ řekla pro Radio Wave kurátorka tranzit.cz Tereza Stejskalová. Knihovna v tuto chvíli čítá několik desítek svazků literatury romských autorů, knih o Romech a přidružených tématech v romštině, češtině, slovenštině, ruštině, angličtině, francouzštině a dalších jazycích. „Knihovnu vnímáme také jako platformu pro setkávání se nad kulturními a politickými tématy, prezentaci autorů a romských osobností. Cílem je zapojení romských komunit, které by se měly stát hlavním aktérem v diskusi,“ prohlašují provozovatelé knihovny na facebookových stránkách knihovny.

 • Nejsme ztraceni. David Byrne rozjel projekt, který upozorňuje na dobré zprávy ze světa

  19. leden 2018
  David Byrne

  „Zdá se, že se svět řítí do pekla. Když se ráno probudím a přečtu si noviny, říkám si ‚ach ne‘, často jsem v depresi půl dne,“ vysvětluje americký hudebník David Byrne, proč založil projekt Reasons to Be Cheerful, tedy Důvody k radosti.

  Na jednoduché stránce se pod záložkami jako Zdraví, Kultura, Urban/Doprava nebo Občanská angažovanost bývalý zpěvák Talking Heads rozepisuje o pozitivním dění na celé planetě, jako je úspěšný boj s drogovou epidemií v USA nebo městské odvracení se od automobilů a příklon ke sdílené cyklodopravě. V kulturní sekci zmiňuje Byrne například knihovny na konečných stanicích autobusových linek v kolumbijských městech Bogotá nebo Medellín. „Naděje je většinou lokální, změna začíná v komunitách,“ tvrdí na své stránce umělec, kterého už nebaví pocit, že je všechno ztraceno. Byrne, který nedávno vydal singl Everybody’s Coming to My House z připravované desky American Utopia, podle svých slov rád přijme tipy na dobré zprávy od veřejnosti, takže pokud víte o důvodu k radosti, tady je stránka s formulářem k vyplnění. V sekcích Klima, Ekonomika, Vzdělání a Věda/Technologie ještě není žádný příspěvek.