Nostalgie po neexistující minulosti: Malby z retrofuturistické knihy Smyčka plní Švédsko obřími stroji

12. prosinec 2018

Fádní krajina švédské periferie vypadá hned o něco lépe, když se k ní přidělá nějaký ten obří kráčející robot, dinosaurus nebo trosky gigantické technologické stavby. Tohle si uvědomil výtvarník Simon Stålenhag a od roku 2010 začal zásobovat internet svými uhrančivými retrofuturistickými malbami. Jejich souborné knižní vydání s názvem Tales from the Loop se stalo knižním bestsellerem a Amazon uvažuje o jeho seriálové adaptaci. Nyní vychází v češtině pod názvem Smyčka.

Stålenhagovy obrazy skvěle propojují důvěrně známé se záhadným a fantastickým. Zatímco ve spodní části jednoho z nich si kluci hrají ve sněhu před řadou rodinných domků, nad nimi se výhružně tyčí obří věže zářící jedovatě zeleným světlem. Další výjev ukazuje, jak zarostlým polem v mlze mezi sloupy elektrického vedení kráčí podivný robot na čtyřech nohách. Chlapec na písčitém břehu jezírka oblečený jen v plavkách na jiném obrazu pozoruje ruiny obřích mechanických konstrukcí ležících na hladině. Stålenhag své obrazy maluje na počítači, ale stylem, který připomíná klasické malby pastelovými barvami. Díky tomu působí jako pohlednice z minulosti, která nikdy neexistovala. V knize Smyčka se takovými pohlednicemi také doopravdy stávají. Autor totiž doprovodil své malby řadou krátkých textů, které je spojují do jediného fiktivního světa.

Každý z krátkých textů vypráví příběh obyvatel okolí švédského jezera Mälaren, pod kterým byl v padesátých letech postaven největší částicový urychlovač na světě. A od té doby tam podle všeho probíhaly ještě bizarnější experimenty. Vypravěč tu vyrůstal v devadesátých letech a on i jeho kamarádi byli svědky teleportací na velké vzdálenosti, tažení gigantických kyberbuvolů nebo dětské hry na skládce rozbitých androidů. Mystifikační vyprávění vždycky jen nabídne pár náznaků, ale nikdy neprozradí, jaké experimenty se vlastně v tajných vládních základnách odehrávaly.

Ilustrace z knihy Smyčka

Po vydání Smyčky v roce 2015 Stålenhag publikoval druhé obrazové album The Electric State, kde přenesl své retrofuturistické vize na americký venkov. Vydal také dvě ambientní elektronická hudební alba The Electric State (inspirované zmíněnou knihou) a Music for DOS věnované počítačovému operačnímu systému MS DOS.

Svět Smyčky ale mezitím žije vlastním životem. V roce 2016 po úspěšné crowdfundingové kampani vyšla RPG hra Tales from the Loop inspirovaná Stålenhagovým albem a na únor příštího roku je připravená její expanze Things from the Flood. Stålenhag zaujal i filmaře – podle Smyčky by měl vzniknout televizní seriál od Amazonu a mluví se i o filmové verzi alba The Electric State, kterou by měl v produkci bratrů Russoových (Avengers: Infinity War) režírovat Andy Muschietti (To). Fiktivní urychlovač částic z jezera Mälaren evidentně ještě nějakou dobu bude dodávat kinetickou energii fantazii řady tvůrců napříč různými médii.

Více o urychlovačích částic, kyberbuvolech a nostalgii po neexistující minulosti si poslechněte v novém díle Ektoplasmy.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.