Nová studie odhaluje roztomilé surikaty jako nelítostné zabijáky

2. říjen 2016

Španělští vědci z Univerzity v Granadě zkoumali násilné chování více než tisíce druhů savců. Největšími vrahy vlastního druhu se překvapivě ukázaly lidmi oblíbené surikaty. Cílem studie uveřejněné v magazínu Nature bylo původně zjistit, co nám můžou násilná úmrtí ve zvířecí říši sdělit o násilí mezi lidmi. Jako vedlejší produkt se pak ukázalo, že k vlastnímu druhu jsou agresivní i ti ze savců, do kterých by to řekl jen málokdo. Například činčily a lachtani se mezi sebou zabíjejí častěji než medvědi a lvi. Vědci shrnuli, že ačkoli se díky vyspělosti lidské civilizace lidé mezi sebou vraždí nesrovnatelně méně než v dávnověku, násilí vůči vlastnímu druhu je stále vyšší než u jiných savců. Podívejte se taky na Divoké kočky jsou zkázou planety a ekologickou katastrofou, ukazuje studie.

Spustit audio
 • V Indii zemřela hlava zřejmě největší rodiny světa. Kuriózní klan lákal pozornost turistů

  14. červen 2021
  Rodina Ziona Chana na snímku z roku 2011. Od té doby se klan značně rozrostl

  V indickém státě Mizóram zemřel 76letý muž, který o sobě tvrdil, že je hlavou největší rodiny na světě, vedl sektu, která mužům umožňuje polygamii. Informace o jeho rozvětvené rodině se rozchází, podle BBC měl ale zřejmě 38 manželek, 89 dětí a 36 vnoučat (jiné zdroje uvádí například 39 manželek a 94 dětí).

  Zprávu o smrti Ziona Chana na Twitteru oznámil tamní vládní politik Zoramthanga. Ten zároveň „s těžkým srdcem“ vyjádřil svou soustrast a připomněl, že život širokého rodinného společenství velmi lákal turisty. Zvědavci si jezdili prohlédnout hlavně čtyřpodlažní dům, kde rodina žila. Ten má údajně 100 pokojů a jde zřejmě o největší atrakci ve státě.

  Navzdory velké slávě a pozornosti však podle BBC nelze zcela jistě potvrdit, že Chana byl hlavou skutečně největší rodiny na světě.

 • Mladická nerozvážnost. Američtí hasiči vyprošťovali malého mývala, který se zasekl hlavou v kanálu

  14. červen 2021
  Mládě mývala uvězněné v krytu od kanálu

  Hasiči nedaleko amerického Detroitu zachraňovali minulý týden mládě mývala, které se zaseklo v krytu od kanálu. Podle zasahujících požárníků se s takovým případem ve své kariéře doposud nesetkali. Nějakou dobu nevěděli, jak zvířeti pomoct, nakonec se ale zvíře dostalo v pořádku ven, píše server Good News Network.

  Když hasičská jednotka přijela na místo, mýval měl hlavu uprostřed krytu kanalizace a nemohl ji vyndat. „Zkoušeli jsme různé možnosti, jak ho dostat ven a neublížit mu. Ale byl tam doopravdy úplně zaseknutý,“ popsal situaci hasič Brian Lorkowski pro místní zpravodajství Mlive.com.

  Nejdříve hasiči zkusili potřít zvířeti krk mýdlem, ale to nepomohlo. Mýval se navíc urputně bránil, kousal a škrábal. Situaci zachránil až jeden duchapřítomný obyvatel, který z nedalekého domu přinesl kuchyňský olej, díky němuž se mládě dostalo ven. Na místě ho potom ohledal veterinář a potvrdil, že zásah přežilo bez následků. „Zachraňovali jsme už hodně zvířat, hlavně kachny, ale mývala poprvé,“ dodal Brian Lorkowski.

 • Kupec v online aukci na Novém Zélandu dal za pokojovou rostlinu víc než 400 tisíc korun

  14. červen 2021
  pokojové květiny, pokojovky, rostliny

  Novozélanďané evidentně milují pokojové rostliny. V neděli se tam jedna taková v online aukci prodala za 27 100 novozélandských dolarů, v přepočtu tedy více než 400 tisíc korun. Na aukční stránce se o ni v posledních minutách strhl doslova boj, píše americká CNN.

  Podle informací od prodejce s přezdívkou hurley88 má vydražená rostlina botanický název Rhaphidophora tetrasperma. Jde o velmi vzácný kus s osmi listy (a devátý se každou chvíli rozvine). „Každý list je pestrý a dobře zakořeněný v 14 centimetrů velkém květináči. Upřednostňuji osobní převzetí,“ píše na aukčním webu Trade Me. Registr rostlin na stránkách botanické zahrady Royal Botanic Gardens uvádí, že tento rostlinný druh pochází z Thajska a Malajsie.

  Mluvčí platformy, kde byla rostlina prodána, Millie Silvester pro CNN uvedla, že jde o „nejdražší pokojovou rostlinou, která kdy byla v aukci prodána“. Je prý podle ní zřejmé, že obliba pokojových rostlin roste. Průměrná cena jedné pokojovky na webu Trade Me stoupla za dva roky z třiceti čtyř na osmdesát dva novozélandských dolarů.

  Zajímá vás, jaký mají k rostlinám vztah mladí Češi? Poslechněte si reportáž Monstero, má lásko. Jak se mileniálové zamilovali do pokojovek a proč jim to tolik svědčí?.

 • Ujguři žijí v děsivé dystopii. Zpráva Amnesty popisuje rozsáhlé porušování práv muslimské menšiny

  11. červen 2021
  V západočínské provincii Sin-ťiang dochází dlouhodobě k represím příslušníků etnika Ujgurů. The China Cables – uniklé vládní dokumenty – potvrdily existenci masových vězeňských táborů v regionu

  Nová zpráva hnutí Amnesty International hovoří o tom, že menšina Ujgurů je vystavena masovým internacím, mučení a soustavnému porušování základních lidských práv. Jejich postavení v čínské společnosti přirovnává k životu v děsivé dystopii. Důkazy lidskoprávní organizace ale Peking odmítá.

  Organizace, která monitoruje porušování lidských práv, údajně shromáždila více než 50 zásadních případů týkajících se Ujgurů, Kazachů a dalších převážně muslimských menšin, které potvrzují podezření z toho, že jsou menšiny ze strany čínského režimu vystaveny masovým internacím a mučení na policejních stanicích a v pracovních táborech. Čínskou oblast Sin-ťiang z hlediska života většinově muslimských menšin ve zprávě přirovnávají k děsivé dystopii vytvořené čínským státem.

  Výpovědi lidí, kteří byli drženi v pracovních táborech na severozápadě Číny, se týkají hlavně mučení při pravidelných výsleších. Zadržení měli sedět spoutaní na kovových židlích v bolestivých polohách a během výslechů na policejních stanicích je zřízenci měli chodit pravidelně bít. Organizace zmiňuje i spánkovou deprivaci vězňů a přeplněné policejní stanice. Muslimští Ujgurové měli být bezdůvodně zatýkáni za zákonné jednání a během tvrdých výslechů na stanicích sedět svázaní se zakrytým obličejem.

  V rozsáhlých internačních táborech nemají podle zprávy všichni zadržení Ujgurové žádné soukromí a v případě porušení základních pokynů jsou vystaveni drakonickým trestům. Zpráva Amnesty zmiňuje například případ muže, který zemřel poté, co byl téměř tři dny v kuse připoután k železné židli před svými spoluvězni. Všichni zadržení se pak povinně učí mandarínštinu a dějiny čínské komunistické strany.

  „Lidské svědomí by měla šokovat zjištění o mučení, násilné propagandě a dalším šokujícím jednání v internačních táborech, zatímco další miliony obyvatel musí žít v neustálém strachu v rámci neustálého dozorovacího aparátu,“ uvádí zpráva, která apeluje na zrušení podobných táborů a vyzývá státy OSN k důkladnému prošetření podmínek života ujgurské menšiny. Čína všechna nařčení z porušování lidských práv v oblasti Sin-ťiang odmítá a tvrdí, že v táborech pouze pořádá kurzy mandarínštiny a pomáhá příslušníkům muslimských menšin se zapojením do pracovního procesu. Informuje o tom deník Guardian.

 • Anthony Hopkins vysvětlil rozpačité zakončení letošních Oscarů. Zprávu o svém vítězství zaspal

  11. červen 2021
  Anthony Hopkins

  Po ukončení předávání letošních filmových cen Oscar mohli odcházet diváci od obrazovek zmatení. Závěrečné vyhlášení kategorie Nejlepší herec, ve které zvítězil Anthony Hopkins za roli ve snímku The Father, totiž zůstalo bez jeho projevu. Rychlé utnutí ceremonie pak slavnostní večer uzavřelo poněkud rozpačitě.

  Zcela prozaické důvody, proč na nejprestižnější filmové ocenění herec v přímém přenosu nijak nereagoval, teď konečně vysvětlil v rozhovoru pro britskou televizi ITV.

  Třiaosmdesátiletý herec v něm upřesňuje, že neočekával vítězství, a tak šel během ceremoniálu, který sledoval z domova, radši spát. „Ve stejné kategorii byl Chadwick Boseman, tak jsem si šel lehnout,“ naráží Hopkins na to, že největším favoritem na sošku pro nejlepšího herce byl loni zesnulý herec za roli ve filmu Ma Rainey – matka blues. Informuje o tom deník The Independent.

  „Nechtěl jsem být cynický, prostě jsem to jenom vůbec nečekal. Vzbudila mě až v pět ráno zpráva od mého agenta, že mám Oscara,“ dodává. V rozhovoru také vysvětluje, že později nahrál ze svého domu ve Walesu děkovnou řeč, v níž vzpomíná i na zmíněného Chadwicka Bosemana. „Chci mu vzdát hold, protože od nás odešel příliš brzy. A znovu vám všem děkuji,“ zakončuje svůj proslov.

  Cenu za nejlepší herecký výkon si z letošních Oscarů odnesl Hopkins za roli ve filmu režiséra Florian Zellera, kde po boku herečky Olivie Colman ztvárnil muže bojujícího s demencí, který se vyrovnává se ztrátou svého známého světa.

  Poslechněte si také A vy jste kdo? Excelentní Anthony Hopkins zápasí v dramatu The Father s Alzheimerovou chorobou.

 • Izrael se stal prvním státem na světě, který zakázal prodej kožešin. Tamní média ale kritizují výjimky v zákoně

  11. červen 2021
  liška

  Stát Izrael jako vůbec první na světě zakázal prodej kožešin. Nový zákon, který už oficiálně přijalo izraelské ministerstvo ochrany životního prostředí, začne platit za šest měsíců. Rozhodnutí přivítala organizace PETA, izraelská média ale upozorňují, že v zákoně jsou stále velké mezery.

  „Toto je historické vítězství, které ochrání nespočet lišek, norků, králíků a dalších zvířat před jejich zabitím kvůli kožešinám,“ uvádí v oficiálním vládním prohlášení ministryně ochrany životního prostředí Gila Gamliel.

  V podobném duchu na rozhodnutí izraelské vlády reagovala americká organizace PETA, která bojuje za práva zvířat. Podle jejích zástupců je schválení zákona výsledkem jejich dlouholetého snažení o prosazování zvířecích práv ve světě. Kritici ale upozorňují, že zákon je hlavně symbolický a dosavadního prodeje kožešiny se příliš nedotkne.

  Nová zákonná vyhláška sice zakazuje řediteli Úřadu pro přírodu a parky vydávat povolení k dovozu a vývozu kožešin, obsahuje ale jednu zásadní výjimku. Jak informuje deník The Times of Israel, zákon stále umožňuje prodej kožešin pro účely „náboženství, náboženské tradice, vědeckého výzkumu, vzdělávání nebo výuky“. Taková formulace umožňuje další výrobu štrajmlů neboli mohutných mužských kožešinových baretů, které o šábesu a dalších svátcích podle tradice nosí ortodoxní židé.

  Právě tento kus oblečení je vyráběný ze sobolích a liščích ohonů a jeho cena dosahuje až 5 000 dolarů. Jedná se prakticky o jediný kožešinový výrobek, který Izrael vyváží, a zákon se omezení nebo změny jeho výroby nedotýká.

  Podle americké neziskové organizace Humane Society je každý rok kvůli kožešinám zabito okolo jednoho milionu zvířat, na vině je především poptávka módního průmyslu. Další miliony zvířat jsou pak podle organizace zabity v divočině, zejména ve Spojených státech, Kanadě a Rusku.

 • Žena se po rozchodu mstí svému expříteli pomocí newsletterů. Její zlomyslná taktika rozděluje TikTok

  10. červen 2021

  Na TikToku se stalo virálním video mladé ženy, která popisuje nekončící pomstu svému bývalému příteli. Ještě pět let po rozchodu přihlašuje jeho e-mailovou adresu ke všem newsletterům, na které narazí. Neobvyklý způsob pomsty vyvolal na sociální síti vlnu protichůdných reakcí. Informuje o tom server Independent.

  Ve videu reaguje uživatelka TikToku vystupující pod přezdívkou Kristinamakescontent na trend popisování nedospělých věcí, které však lidé stále s radostí dělají. „Moje pomsta přichází ve formě newsletterů,“ přibližuje a dodává: „Když jsem na letišti a potřebují můj e-mail, pošlu jim ten jeho. Přihlašuji ho i na všechny dostupné aktuality a zaškrtnu všechny zájmy,“ zakončuje s tím, že podobnou činnost plánuje dělat i v budoucnosti.

  @kristinamakescontent

  #stitch with @andpacker omg so random of me can’t believe I just did that (but srsly it’s actually quite annoying) #storytime #exes #spammail #idk

  ♬ original sound - Kristina Makes Content ‍♀:heart:

  Video mělo zanedlouho přes 6,2 milionu zhlédnutí a na sociální síti vyvolalo vášnivou diskuzi o etice a pomstychtivosti. Velké množství komentářů se pozastavuje nad tím, proč má Kristina stále potřebu se svému bývalému příteli „mstít“, a je jim jí líto.

  „Celé to vypovídá jen o tom, že se nepřenesla přes svého ex. Spíš než jeho lituju ji,“ myslí si jeden z uživatelů sítě. „Díky za tip,“ píše naopak jiná žena a další vtipkují o tom, že jejich bývalí partneři mají pravděpodobně podobnou taktiku, protože je množství přicházejících newsletterů také obtěžuje.

 • Vědci objevili novou planetu, která je nápadně podobná Zemi. Chtějí zkoumat její atmosféru

  10. červen 2021

  Nově objevená exoplaneta s názvem TOI-1231 b obíhá kolem hvězdy označované jako červený trpaslík a podle vědců je její pozorování unikátní příležitostí k výzkumu atmosféry podobné té na Zemi. Informuje o tom server Independent.

  Planeta je vzdálená zhruba 90 světelných let a vědci její složení přirovnávají k planetě Neptun. Díky změření radiální rychlosti hvězdy dokázali zjistit také její hmotnost, hustotu a hlavně složení atmosféry. Podle odborníků je také možné, že vysoko v atmosféře obsahuje mraky. A dost pravděpodobně to dokazuje i přítomnost vody.

  „Budoucí pozorování nové planety nám pomůže určit, jak běžné nebo vzácné je seskupení vodních mraků v takovém prostředí,“ uvádí vědkyně Jennifer Burt z Jet Propulsion Laboratory spadající pod agenturu NASA.

  Na významném objevu se podílel i mezinárodní tým vědců z University of New Mexico. V další fázi výzkumu chtějí zkoumat, zda se v atmosféře exoplanety dokážou přirozeně udržet atomy vodíku a helia.

 • Americký stát Washington nabízí jointy pro očkované. Pomocí marihuany chce podpořit vakcinaci

  10. červen 2021
  joint - marihuana

  Americký stát Washington zahájil novou akci, která má podpořit obyvatele k tomu, aby přišli na očkování proti covidu-19. Díky kampani s názvem Joints for Jabs (Jointy za očkování) má každý, kdo v následujících týdnech přijde na očkování, právo na jeden joint.

  Nárok na jednoho připraveného jointa mají všichni obyvatelé amerického státu, kterým je více než 21 let a mají potvrzení o první nebo druhé dávce očkování proti covidu-19. Celá akce, která má za cíl přivést k očkování více lidí, skončí 12. července. Neobvyklou podporu pro obyvatele připravila státní Rada pro destiláty a konopí. Všechny jointy, které budou tamní obchody s marihuanou vydávat, musí podle radní vyhlášky pocházet od licencovaných dodavatelů. Ve státě Washington je rekreační užívání marihuany povolené už od roku 2012.

  Pozoruhodná akce přichází několik týdnů poté, co ve Washingtonu mohl každý naočkovaný dostat zadarmo jedno pivo, víno nebo koktejl podle svého výběru.

  Místní úřady chtějí i pomocí podobných podpůrných akcí urychlit očkování hlavně kvůli možnosti uvolnění opatření po dosažení cíle 70 % naočkovaných obyvatel. Podle posledních dat z 9. června je plně naočkovaných už více než 49 % obyvatel státu Washington. Informuje o tom televize CNN.