Nová studie potvrzuje, že klimatické změny rozdělují páry albatrosů

25. listopad 2021

Jedná se o první výzkum, jehož výsledky potvrzují dopad environmentálních změn na chování zvířat, která jsou vyhlášená svou věrností. Albatrosové, typicky monogamní ptáci, se čím dál častěji rozdělují. Může za to oteplování oceánů způsobené klimatickou krizí. Rostoucí míra „rozvodů“ mezi ptáky by mohla oslabit jejich schopnost úspěšně vychovávat potomky.

Více než 90 procent všech druhů ptáků je monogamních. Pokud se rozdělí, jde o adaptivní strategii v případech, kdy původní pár není schopný se rozmnožovat. Podle webu britského Independentu to v nové studii tvrdí odborníci z univerzity v portugalském Lisabonu pod vedením ptačího biologa Francesca Ventury.

Podíl „rozvodů“ mezi albatrosy býval v průměru nižší než 4 procenta, vědci ale zjistili, že po oteplení oceánů se toto číslo zvýšilo na téměř 8 procent. Jejich zjištění jsou prvním důkazem, že tím, co hraje roli v otázce odloučení monogamních ptáků, není jen selhání při snahách o rozmnožování, ale také podmínky v životním prostředí.

Albatrosi žijí desítky let a většinu času tráví na moři, na pevninu se vracejí pouze právě kvůli rozmnožování. Vědci zdůrazňují, že vzájemné poznání a pouto mezi členy monogamního svazku jsou často nezbytné pro úspěšný odchov zdravých potomků. Pokud se však rozmnožování nezdaří, mnoho albatrosů – většinou samic – opustí partnera a snaží se najít lepšího.

Ve výzkumu vědci vyhodnotili data z let 2004 až 2019 získaná ve velké kolonii albatrosů černobrvých žijících na Falklandských ostrovech. Sledovali rozpady partnerských svazků ptáků, ke kterým došlo během tohoto období. Dále u 424 samic napočítali téměř 2 900 pokusů o rozmnožování. Pokud samice albatrosa v páru snesla během období rozmnožování pouze jedno vejce a z něj se pak nevylíhl potomek, byla více než pětkrát vyšší pravděpodobnost, že se oddělí od partnera, než u samice v páru, kde se to podařilo.

Doktor Ventura vysvětlil roli, jakou hraje stoupající teplota mořského povrchu, tím, že oteplování oceánů ovlivňuje dostupnost potravy albatrosů snižováním zásob živin ve vodě. Obavy o obživu způsobují albatrosům zvýšení hladiny stresových hormonů, a to může být důvodem častějších případů rozdělení párů.

autor: Liv Boková
Spustit audio
 • Součástí stockholmské hromadné dopravy by měly být „létající“ trajekty. Jejich provoz sníží 90 % nákladů na palivo

  30. listopad 2023
  Candela létající loď

  Od příštího roku by se do dopravní sítě ve Stockholmu mohly zařadit i první „létající“ trajekty. Plavidla se vyznačují hlavně svou nízkou zátěží na životní prostředí. Jezdí totiž na elektřinu a nezanechávají žádné vlny, hluk ani emise, píše server Good News Network.

  Plavidla Candela P-12 od švédské firmy Candela Technology prošla testováním a od příštího roku by se mohla stát součástí stockholmské hromadné dopravy. Trajekty určené k osobní přepravě by měly být schopné dosáhnout rychlosti až 30 uzlů a poskytnout dopravu zhruba třiceti lidem.

  „Létající“ trajekty fungují na stejném principu jako plavidla zvaná „hydrofoil“, neboli křídlové čluny, které mají pod vodou nosná křídla. Při dosažení určité rychlosti vytváří vztlak, který loď dokáže nadzvednout nad hladinu a plavidlo vypadá, že letí nad ní. Tento typ lodí má výhodu hlavně v tom, že může dosahovat vyšších rychlostí za stejného výkonu, navíc konkrétně prototyp od společnosti Candela je jako první křídlový člun poháněný elektřinou.

  Jejich celkový provoz by tak měl být oproti klasickým motorovým plavidlům výrazně méně náročný. Na jednoho cestujícího by měly trajekty dosáhnout podobné ekonomiky provozu jako třeba hybridní elektrobus.

  Na celkovém provozu trajektů by se mohlo ušetřit až 90 % paliva a celkově by taková doprava mohla být výrazně šetrnější i pro životní prostředí. Mimo toho, že je jeho provoz bezemisní, nevytváří ani hluk a vlnobití, což je důležité třeba kvůli ochraně dalších lodí kotvících v docích.

  „P-12 umožní využívat vodní cesty jako ekologické dálnice, což umožní rychlé vnitroměstské spojení. Ať už půjde o plavidla veřejné dopravy nebo VIP lodě pro soukromé zákazníky, způsobí revoluci v cestování po vodě,“ uvedl k úspěšné testovací fázi Gustav Hasselskog, prezident společnosti Candela.

 • Nejdražšími městy roku 2023 jsou Singapur a Curych. Cenové hladiny zboží a služeb i nadále rostou

  30. listopad 2023
  Singapur

  V letošním celosvětovém průzkumu životních nákladů organizace Economist Intelligence Unit se nejdražším městem za rok 2023 stal Singapur. Za ním pak následuje švýcarský Curych a na třetím místě je New York. Celosvětový trend růstu cen sice oproti loňskému roku zpomalil, ale i tak se tento rok životní náklady po celém světě v průměru zvýšily o 7,4 procent. Upozorňuje na to Reuters.

  Letošní průzkum sledoval 173 měst po celém světě. Singapur se na první příčce žebříčku objevil za posledních jedenáct let už podeváté, a to hlavně kvůli vysokým cenám u zhruba 200 sledovaných běžně používaných výrobků a služeb, mezi nimi třeba u potravin, oblečení nebo dopravy. Curych na druhé místo postoupil ze šestého místa, a to hlavně kvůli silnému švýcarskému franku a vysokým cenám potravin, zboží pro domácnost a cenám za rekreaci.

  Celkově se letos v první desítce objevily dvě města z Asie, a to Singapur a Hongkong. Dále čtyři evropská města, konkrétně Curych, Ženeva, Paříž a Kodaň. Z amerického regionu se mezi nejdražší města dostal New York, Los Angeles a San Francisco a nakonec ještě izraelský Tel Aviv.

  Ve srovnání s loňským rokem globální růst cen podle Economist Intelligence Unit zpomalil, a to z 8,1 procent na 7,4 procenta. I přesto byly cenové hladiny celosvětově výrazně vyšší než mezi lety 2017 až 2021. V letošním srovnání je možné zaznamenat i propad některých měst, a to hlavně těch asijských, protože Asie jako region vykazuje oproti ostatním světovým regionům průměrně nižší růst cen. Výrazně se propadla třeba čínská města jako Nanjing, Wuxi, Dalian a Peking nebo japonská Ósaka a Tokio.

 • Hudba vesmíru: Skladatelka převedla data z Mléčné dráhy do hudební skladby pro malý orchestr

  30. listopad 2023
  Vesmírná obloha

  Vesmír se stává poměrně častou inspirací pro hudební umělce a umělkyně. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír a skladatelka Sophie Kastner ale nezůstali pouze u inspirace a společně vytvořili hudební skladbu pro malý orchestr, která pochází přímo ze středu Mléčné dráhy. Skladba totiž vznikla převodem dat o galaxii na zvukovou stopu. Upozorňuje na to Smithsonian Magazine.

  Na projektu spolupracovala Kastner přímo s projektem NASA, který se zaměřuje na sonifikaci – tedy techniku, která dovede převést data jakéhokoliv typu na zvukové signály. Na celém procesu překladu se podílejí počítače, které pomocí algoritmů mapují data z vesmírných teleskopů a zaznamenávají je jako zvuky.

  Sonifikací v rámci NASA se už před dvěma lety začala zabývat odbornice na astronomickou vizualizaci Kimberly Arcand. Se svými spolupracovníky například vytvořila zvukový záznam ze středu Mléčné dráhy, který kombinuje data zaznamenaná z rentgenové observatoře Chandra, Hubbleova teleskopu a Spitzerova vesmírného dalekohledu.

  Právě tímto záznamem se inspiruje i nová skladba, kterou Kastner na základě něj vytvořila. Je pojmenovaná „Where Parallel Lines Converge“ a je komponovaná pro malý orchestr složený ze smyčců, dechových a bicích nástrojů a klavíru. „Jako umělce a hudebníka mě fascinovala myšlenka vzít něco, co je vědecké, a udělat z toho umění nebo hudbu. Tyto dvě věci nejsou tak vzdálené, jak by se mohlo zdát,“ uvedla Kastner.

 • Nový projekt podporuje dětské vegany. Vznikl vzdělávací web i dokumentární film

  29. listopad 2023
  dítě vegan kukuřice
  Děti a dospívající, kteří se rozhodli bojovat za společenskou změnu, má za cíl podpořit projekt Veganství v dětství. Snaží se vzdělávat mladé lidi, kteří chtějí být vegany a vegankami, nebo různými aktivitami přispívají ke změně. Pro tyto účely spustil projekt svůj web a připravil i dokumentární film.

  Webové stránky Veganství v dětství fungují jako edukativní platforma, na které se zájemci a zájemkyně o alternativní formy stravování dozvědí potřebné informace k tomu, jak se stát vegany nebo vegankami. Web se snaží podrobně popisovat principy rostlinné stravy. Upozorňuje například na to, jak skládat svůj jídelníček, aby obsahoval všechny důležité živiny, vitamíny a minerály a tak byl pro děti nebo dospívající vyvážený a vhodný.

  Veganství v dětství nabízí i inspiraci v podobě receptů a příkladových jídelníčků a kromě toho se věnuje třeba i tématu komunikace s rodiči nebo širšímu tématu aktivismu.

  „Naše platforma se snaží být mostem mezi vzděláním a aktivismem pro veganské děti. Chceme podporovat uvědomělost a poskytnout nástroje pro mladé, aby mohli proměňovat svět kolem sebe. Spojili jsme se s odborníky na výživu, psychologii a další obory, abychom dali dohromady obsah, který poskytne hodnotné a praktické informace,“ říká jedna z autorek projektu Michaela Vincourová.

  Vincourová je taky jednou z režisérek dokumentárního filmu „Náctiletí aktivisté: Život v neveganském světě“, který pojednává právě o veganství a aktivismu u dětí. Má za cíl nejen děti vzdělávat, ale i je podporovat v jejich snahách o společenskou změnu. „Nesmírně obdivuji, že se mezi generací mladých lidí najdou jedinci natolik stateční, že se se všemi těmi emocemi dokáží nejen vyrovnat, ale přeměnit je v sílu bojovat za jejich svobodu,“ dodává Vincourová.

 • Ruská věznice má nejtvrdší režim. Každé ráno pouští vězňům AC/DC, Bon Jovi a Mobyho

  29. listopad 2023
  Zpěvák Jon Bon Jovi
  Každé ráno z reproduktorů v jedné z nejpřísnějších věznic v Rusku zaznívá podle jednoho z vězňů stejný playlist, který dozorci pouští stále dokola. Mají v něm zařazený třeba hit „It's My Life“ od Bon Jovi nebo další písně od Mobyho a AC/DC. Vězňům prý ale také denně pouští ruskou hymnu a písně o Moskvě. 

  Má k tomu docházet ve vazební věznici Kapotnya, která se nachází ve stejnojmenné čtvrti, asi 11 kilometrů od Moskvy. Jedná se o věznici, do níž jsou často umisťováni političtí vězni, umělci, osoby zapojené do organizovaného zločinu, podnikatelé nebo teroristé, informuje server Newsweek.

  Informace o těchto praktikách zveřejnila na Telegramu ruská nezisková organizace Golos, která se zabývá zejména ochranou voličských práv. Předseda této organizace, Grigorij Melkonjanc, který je mimo jiné šéf ruského volebního dozorčího orgánu, je v současnosti ve věznici Kapotnya držen a informace mají pocházet od něj.

  „Tento playlist se opakuje den za dnem, měsíc za měsícem. Každé ráno je slyší tisíce Rusů čekajících na soud, včetně politických vězňů. Mnohé z těch songů vás překvapí,“ napsala organizace Golos v příspěvku na Telegramu.

  Podle ní jsou do playlistu zahrnuté třeba písně „Why Does My Heart Feel So Bad?“ nebo „Honey“ od amerického zpěváka Mobyho nebo „It's My Life“ a „One Wild Night“ od Bon Jovi.

  Kapotnya je považována za jednu z věznic s nejtvrdším režimem v Rusku. Podle bývalého vězně Ilji Jašina bylo prý běžné, že vězni byli trestáni i například za to, že si po zhasnutí světla šli uvařit šálek čaje. V Kapotnye byl nedávno umístěn také ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj, který zde byl umístěn do karantény kvůli onemocnění covid-19.

 • Chystá se seriál podle druhého románu Nicka Cavea. Hrdinu závislého na sexu bude hrát Matt Smith

  29. listopad 2023
  Britský herec Matt Smith
  Román Smrt Zajdy Munroa od australského hudebníka a spisovatele Nicka Cavea se dočká seriálové adaptace. V titulní roli se představí Matt Smith, známý třeba ze seriálů Rod draka, Doctor Who nebo Koruna. Režijně se adaptace ujme Isabella Eklöf. Šestidílná série by se měla začít připravovat na jaře příštího roku.

  Seriál budou produkovat společnosti Clerkenwell Films spolu se Sky Studios, píše server Hollywood Reporter. Představitel hlavní role Smith by měl být i výkonným producentem. „Je to brilantní zkoumání lásky, smutku a chaosu. V jádru hluboký, obtížný a něžný příběh o otci a synovi, kteří se vyrovnávají se ztrátou a změnou,“ popsal Smith plánovaný seriál.

  Smrt Zajdy Munroa je Caveův druhý román z roku 2009. Pojednává o podomním prodejci kosmetiky Bunnym Munroovi závislém na sexu. Když jeho manželka Libby zjistí, že jí byl Bunny nevěrný, spáchá sebevraždu. Kniha pak sleduje příběh Bunnyho a jeho syna, kteří cestují po jižní Anglii a společně se snaží se smrtí manželky a matky vyrovnat.

  „Konečně někdo, kdo má odvahu pustit se do tohoto nesvatého příběhu. Jsem nadšený, že Sky a Clerkenwell Films přivádějí Bunnyho k životu v celé jeho chybné kráse, a nedokážu si představit nikoho lepšího, než je Matt Smith, který by ho mohl hrát,“ uvedl k plánované seriálové adaptaci autor předlohy Nick Cave, píše server Pitchfork.

 • Výraz „autentický“ je slovem roku 2023 v USA. Může za to AI i sociální média

  28. listopad 2023
  Písmena

  Podle nejstaršího amerického slovníku je slovem roku výraz „autentický“. Oznámilo to vydavatelství Merriam-Webster na svých stránkách.

  Editoři slovníku spojují častější vyhledávání tohoto slova s rozvojem umělé inteligence. Dalšími nejhledanějšími výrazy jsou „deepfake“, „charismatický“, nebo „dystopie“. Výběr slov nejčastěji používaných v daném roce vypovídá, o čem přemýšlíme, píšeme a co aktuálně rezonuje ve společnosti.

  Výraz „autentický“ je po většinu let vysoce frekventovaným slovem, letos ale zaznamenal výrazný nárůst. Můžou za to rozpravy o umělé inteligenci, kultuře celebrit, identitě a sociálních médiích. Ačkoli je autentičnost zjevně žádoucí vlastností, je těžké ji snadno vystihnout. To jsou dva důvody, proč lidé v těchto případech sahají po slovníku. Se zvyšujícím se vlivem umělé inteligence a deepfake videí se hranice mezi „skutečným“ a „falešným“ stále více stírá.

  V četnosti vyhledávání ve slovníku pro rok 2023 vynikají i další slova, jako např. „rizz“. Slangový výraz se po přidání do slovníku v září dostal na vrchol vyhledávání. Jako podstatné jméno rizz znamená romantický půvab nebo šarm. Jako sloveso (obvykle se používá třeba „rizz up that cutie“) znamená okouzlit nebo svést.

  Zájem o dystopii pak letos podpořila řada událostí. Video, které začátkem dubna natočil Republikánský národní výbor a které bylo celé vytvořeno pomocí obrazů generovaných umělou inteligencí, zobrazovalo údajnou „dystopickou budoucnost“, která vyplyne ze znovuzvolení Joea Bidena. Jarní oslava Dne Země, která následovala po týdnech rekordně vysokých teplot, přišla s varováním aktivistů, že je třeba přijmout opatření, aby se zabránilo „dystopické budoucnosti“.

 • Nejvýkonnější lasery na světě se pokoušejí odhalit tajemství vesmíru nebo vyrobit čistou energii

  28. listopad 2023
  Inženýr

  Nejvýkonnější laser v USA Zeus zažehnul svůj paprsek tento měsíc. Je jedním z nejintenzivnějších laserů, jaké kdy byly sestrojeny. Jeho paprsky nyní pomáhají vědcům zkoumat strukturu vesmíru, píše BBC Future.

  Na rozdíl od nepřetržitých laserů, které snímají čárové kódy v obchodech, je Zeus pulzní laser, který střílí v úsecích několik kvintiliontin (10-30) sekundy. Každý paprsek je schopen dosáhnout špičkového výkonu tří petawattů –⁠ což odpovídá tisícinásobku spotřeby elektřiny celého světa. Laser schopný takto extrémně koncentrované energie pomůže vědcům například při studiu kvantových zákonů, nebo při rekonstrukci extrémních podmínek ve vesmíru.

  Zeus však není jediným obrovským laserem, který by mohl v nadcházejících letech přinést cenné objevy –⁠ na paty mu šlape řada dalších zařízení od Evropy po Asii. „Celá oblast se rychle rozrůstá,“ říká Karl Krushelnick, ředitel Centra Gérarda Mouroua pro ultrarychlou optickou vědu na Michiganské univerzitě.

  Ve Velké Británii bude v roce 2029 dokončen nejvýkonnější laser na světě s názvem Vulcan 20-20. Bude produkovat paprsek milionkrát jasnější než nejintenzivnější sluneční světlo. Tento jediný puls bude produkovat více než šestkrát více energie, než se vyprodukuje na celém světě –⁠ ale bude trvat méně než biliontinu sekundy. Stejně jako Zeus, i Vulcan 20-20 vyzve vědce z celého světa k experimentům, které mohou přepsat naše chápání vesmíru, jaderné fúze, a dokonce vytvořit nový typ hmoty. Mezi záhady, které chtějí v Oxfordu prozkoumat, patří původ magnetických polí, která obklopují většinu důležitých objektů ve vesmíru.

  Na seznamu využitelnosti „ultravysokovýkonných“ laserů je také jaderná fúze. V červenci vědci z kalifornské laboratoře Lawrence Livermore National Laboratory's National Ignition Facility podruhé použili lasery k dosažení čistého přírůstku energie při jaderné fúzi. Letošní experiment dosáhl znovu vyššího výtěžku energie, což vzbudilo naději, že čistá energie by mohla nahradit naše stávající zdroje. Při fúzních reakcích se neuvolňují skleníkové plyny ani radioaktivní odpad.

 • Dystopický román z krajně pravicového Dublinu. Letošní Bookerova cena putuje do Irska

  28. listopad 2023
  Paul Lynch

  Pátý román irského autora Paula Lynche Píseň proroka (Prophet Song) se odehrává v Dublinu, který se propadá do krajně pravicové tyranie. Podle porotců prestižní Bookerovy ceny je napsaný tak, aby čtenáře otřásl a probudil. Bookerova cena je literárním oceněním udělovaným od roku 1968 britskými novináři, vydavateli, literárními kritiky a jinými osobnostmi. O novém laureátovi informuje Guardian.

  Děj románu začíná ve chvíli, kdy se členové nově zřízené tajné policie objeví u dveří mikrobioložky Eilish a ptají se po jejím manželovi, vysokém úředníkovi Irské učitelské unie. Manžel brzy na to zmizí –⁠ spolu se stovkami dalších civilistů –⁠ a Eilish se musí postarat o čtyři děti a svého starého otce sama. O udržení rodiny bojuje uprostřed občanské války.

  Předsedkyně poroty The Booker Prize Esi Edugyanová, označila román za „duši drásající a pravdivý“, který „vystihuje společenské a politické úzkosti naší současnosti“. „S nesmírným potěšením přivážím Bookera domů do Irska,“ řekl bývalý filmový kritik Paul Lynch při přebírání ceny. „Před mnoha lety jsem na dovolené na Sicílii zažil okamžik, kdy jsem si uvědomil, že musím psát,“ přibližuje začátek své spisovatelské dráhy. „Ten den jsem se rozhodl, že prostě otočím kormidlem svého života a udělal jsem to. A jsem tomu zatraceně rád,“ dodává. Jeho vítězství přitom přišlo jen několik dní poté, co v centru Dublinu vypukly násilné protesty po útoku nožem před základní školou. Policie uvedla, že nepokoje způsobila „frakce vedená krajně pravicovou ideologií“.

  Paul Lynch se narodil v roce 1977 v Limericku, vyrůstal v hrabství Donegal a nyní žije v Dublinu. Je pátým irským autorem, který tuto cenu získal. O roku 2014 byla cena rozšířena a nyní ji může získat jakýkoliv román původně napsaný v angličtině. S vítězstvím se pojí odměna ve výši 50 000 liber.