Nové album Black Tar Jesus nepolevuje na sebezpytu a zachycuje dohru šíleného roku

19. únor 2025

O předešlém albu Year Insane mluvil jako o desce, která mu zachránila život – novinka Aftermath (vychází 20. února prozatím digitálně) už Tomáše Kopáčka nachází v mnohem lepším rozpoložení. „Jo, mám se dobře,“ říká hudebník stojící za dlouholetým a taky proměnlivým projektem Black Tar Jesus. Změně okolností navzdory ale jeho hudba zůstává zasněná, ale nezřídka i bolestná. Jako by zachycovala ty nejpalčivější bolesti, ale taky v sobě měla obrovskou lačnost po životě.

„Texty mi vždycky zkazily písničky,“ zmiňuje Tomáš domnělou slabou stránku a dodává, že tentokrát už je tolik neskrývá, jak o tom svědčí i jejich přítomnost v bookletu, který doprovází fotografie Julie Hrnčířové. Na aktuální desce úzce spolupracoval v tak trochu překvapivém spojení s Filipem Míškem (Khoiba), který stojí za finálním zvukem nahrávky a společně s Tomášem bude i vystupovat naživo. „Je to strašný,“ říká i po letech Tomáš o pocitech, které jeho introvertní já doprovází při cestě na pódium. Není ale trémy, kterou by nevyřešil procítěný cover Rihanny.

Na novém albu hostuje i zpěvačka Amelie Siba, se kterou Black Tar Jesus odehrál sérii koncertů a přiznává, že mají leccos společného. Třeba „cit na temné podtóny“, jichž je jednak plná hudba Black Tar Jesus, ale které Tomáš dokáže odhalovat i na místech a v žánrech, kde bychom to tak úplně nečekali. Řekl tady někdo Shakira?

Introvert, který jde s kůží na trh. Jaký dress code zvolit na křest desky Aftermath a proč se na desku nedostaly songy, které produkoval Oliver Torr? S kterým hudebníkem mu vydržela spolupráce nejdéle? A jaké mýty kolem něj krouží? S Tomášem Kopáčkem hlavně o současnosti Black Tar Jesus.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.