Nové herní Star Wars vám do ruky vrazí světelný meč a splní fantazii o rytířích Jedi

22. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ze hry Star Wars Jedi: Fallen Order

Během posledního sčítání lidu v roce 2011 se přes 15 000 Čechů přihlásilo k víře Jedi, která se podle Českého statistického úřadu hlásí k „morálním hodnotám rytířů Jedi z filmové ságy Hvězdných válek“. Důvěru v Sílu si učedníci, ale i nevěřící Tomášové mohou nyní v praxi vyzkoušet ve Star Wars Jedi: Fallen Order, nové akční adventuře z notoricky známého univerza. 

Její hrdina Cal byl totiž donucen na své spojení se Sílou zapomenout a na útěku před Inkvizicí se je učí obnovovat, stejně jako samotný hráč.

Star Wars Jedi: Fallen Order se odehrává mezi filmovými epizodami III a IV. Anakin Skywalker se už stal Darthem Vaderem, ale Luke si ještě na Tatooinu dělá bábovičky, příběh hry tedy filmové dění z podstaty míjí a spíše se snaží vyplnit místa, která po promazání rozšířeného univerza zůstala prázdná. Impérium se stará o provedení Rozkazu 66 – příkazu v galaxii pochytat a vyhladit všechny zbývající Jedie. Mimo jiné Cala Kestise, padawana, kterému se Sílu v sobě sice povedlo potlačit, v nouzi byl nicméně donucen ji použít, a chtě nechtě se tedy musí dát na útěk před inkvizitorkami.

Hratelností v sobě Fallen Order kombinuje prvky z různých jiných zaběhlých sérií, bojový systém se zcela nepokrytě inspiruje přísnými pravidly akčních Dark Souls, pobíhání a poskakování po ruinách a řešení logických hádanek zase připomene Uncharted nebo Tomb Raider. Do toho obsahuje postupy známé z takzvaných metroidvanií, kdy se musíte vracet na již dříve navštívená místa, jelikož postupně získáváte schopnosti, jimiž si odemykáte zkratky nebo cesty do dříve nepřístupných oblastí.

Na pořádnou singleplayerovou příběhovou hru ze světa Star Wars čekalo dlouho nejen osazenstvo Questu, na papíře skvěle znějící mix ale ve výsledku není až taková pecka, jak se nejdřív zdálo. Jarda Fallen Order vytýká plytký příběh i množství chyb, s nimiž se hra nedlouho po vydání potýkala: „Kutálíš se z kopce, vyhýbáš se překážkám a najednou – bum – propadneš se texturou.“ Připouští ale, že hra velmi příjemně simuluje hrdinovu cestu a s pomocí Síly i světelného meče s radostí pozoroval Calův postupný růst z usopleného padawana k nezastavitelnému rytíři Jedi.

Můžete mít ve Fallen Order meč takzvaně na Kylo Rena nebo na Dartha Maula? Na které známé planety se s Calem můžete podívat? A jak se Questu líbí nové Need for Speedy? Poslechněte si celý díl a dozvíte se víc.

Spustit audio