NOVINKY: Drake, ASAP Rocky, Gang Gang Dance, Orient, Kovadlina a další

Cuco a track CR-V
Cuco a track CR-V

Ranec dubnových novinek se nese v duchu rapu – fantastickou hitovku vypustil Drake i ASAP Rocky. Překvapivý návrat po sedmi letech hlásí synth-popoví Gang Gang Dance, melancholická česká kapela Dalekko nebo elektropopová zpěvačka Empress Of. A možná přijde i Julian Casablancas.

ASAP Rocky – ASAP Forever ft. Moby
Credits: Rakim Mayers
Label: RCA

Asi nikdo nečekal, že pod jedním z nejlepších rapových tracků roku 2018 bude podepsaný i Moby. Právě jeho dvacet let stará skladba Porcelain z desky Play a ze soundtracku k filmu Pláž ale dává novému tracku ASAP Rockyho potřebnou nostalgickou hranu. Za pozornost tentokrát opravdu stojí i mimořádně povedené psychedelické video.

Drake – Nice For What
Credits: Aubrey Drake Graham
Label: Cash Money Records

Kanadská rapová superhvězda Drake odhodila uplakaný kabát a jako další ze série svých singlů představila track, který se dost dobře může stát letní hymnou. Skladbu pohání dopředu nejenom trochu dřevní nabušený beat, ale hlavně vysamplovaná Lauryn Hill. Hodně se taky mluví o videoklipu, do kterého Drake angažoval hned šestnáct hereček. Pokud budeme věřit drbům, tak by Drake mohl co nevidět vydat celé album.

Gang Gang Dance – Lotus
Credits: Lizzi Bougatsos, Brian DeGraw, Josh Diamond, Taka Imamura
Label: 4AD

Track Mindkilla, citující legendární sci-fi ságu Duna, býval na Radiu Wave jedním z nejhranějších songů – od doby jeho vydání už ale uplynulo sedm let, během kterých o sobě newyorští Gang Gang Dance nedávali vůbec vědět. To se ale teď mění. Jejich comebackový singl Lotus vychází u 4AD, kde taky na konci června vyjde celá deska. Server Stereogum zařazuje synťákový track „někam mezi new age a new wave“, což dokonale sedí.

Cuco – CR-V
Credits: Cuco
Label:

Sezóna letních hitů už se nezadržitelně blíží a na novinkách je to znát. Devatenáctiletý zpěvák a producent vystupující pod jménem Cuco jakoby v sobě měl léto po celý rok. Ostatně pochází z kalifornského města Hawthorne, které proslavili The Beach Boys. Jeho aktuální track CR-V osciluje někde mezi R&B, rapem a podomácku nahraným lo-fi popem, především je ale postavený na hodně tzv. pohodové atmosféře.

Dalekko – Spáč
Credits: Džian Baban, Pavel Sajner
Label: Transistor

Tři roky po svém debutu Neběžel jsem tudy? se pražská skupina Dalekko vrací s druhým albem. K autorské dvojici Džian Baban a Pavel Sajner se v aktuální podobě přidávají i další tři muzikanti a Dalekko se postupně vzdaluje svým lo-fi začátkům. Novinka Hudba budoucnosti vychází 13. dubna a my si z desky vybíráme skladbu Spáč. Křest alba proběhne 11. května v Café V Lese.

Kyle – Playinwitme ft. Kehlani
Credits: Kyle Thomas Harvey
Label: Indie-Pop / Atlantic / Universal

Losangelský rapper Kyle se na scéně pohybuje už od začátku dekády, do širšího povědomí se dostal teprve díky singlu iSpy s Lil Yachtym, který se před rokem dostal do americké Top 5. Kyle aktuálně chystá oficiální první album na velké značce a jedním ze singlů, které vypustil je i duet se zpěvačkou Kehlani. Playinwitme by podle nás mohla být letní hymna.

Empress of – In Dreams
Credits: Lorely Rodriguez
Label: Terrible Records

Empress of zazářila před třemi lety osobitým elektronickým popem na albu Me a následně hostovala u Darkstar, Bloood Orange nebo Health. Aktuálně chystá pokračování svého debutu a za poslední rok stihla vypustit několik singlů. Nás nejvíce zaujal ten nejnovější - In Dreams je pomyslná b-strana dvojsinglu vydaného minulý týden. Empress Of v něm zpívá napůl španělsky, ostatně její rodina pochází z Hondurasu a debut natáčela v Mexiku. 

The Voidz – All Wordz Are Made Up
Credits: Julian Casablancas
Label: RCA

Posledních pár desek kdysi vlivných The Strokes nestálo za moc, možná i proto se teď frontman Julian Casablancas vrací ke svému projektu The Voidz, s nímž v roce 2014 vydal debutovou desku Tyranny. Na to teď navazuje čerstvým albem Virtue, které je opět o něco psychedeličtější a elektroničtější než jeho domovská kapela. Do naší rotace putuje skladba All Wordz Are Made Up.

Kovadlina – Z popela
Credits: Milan Trachta
Label: self-released

Z nesčetných hudebních kapel našeho kolegy a moderátora Banána je Kovadlina určitě nejpřístupnější – ostatně dva předchozí songy už se v našem playlistu zabydlely. Teď se k nim přidává třetí, benefiční singl Z popela, který propaguje chystanou kompilaci pro Anarchist Black Cross. Budou na ní nevydané skladby od Anne M. Christiansen, Aralkum, Empty Hall of Fame a právě Kovadliny.

Orient – Blackmail
Credits: Tomáš Vondra, Lukáš Polák
Label: self-released

Pražští Orient se po několika singlech a účasti v exportní soutěži Radia Wave Czeching odhodlali k vydání debutové desky. Album se jmenuje V, vznikalo na přelomu loňského a letošního roku a do naší rotace z něj putuje hned otevírací skladba Blackmail.