NOVINKY: Prokleté město dua Jockstrap, bomba od Annie a další divnosti

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jockstrap

Očekávané páté album detroitských Protomartyr bylo sice posunuto kvůli pandemii, ale fanoušci se konečně dočkali a možná jsou jejich jasnozřivostí překvapeni. Zato King Gizzard & The Lizard Wizard, pověstní svou schopností vychrlit několik nahrávek za rok, se tentokrát vytasili pouze se singlem. A o slovo se po delší době přihlásili i Jockstrap, duo, které se proslavilo díky spolupráci s Deanem Bluntem.

Whitney – Hammond Song
Credits: Max Kakacek, Margaret Roche
Label: Secretly Canadian
Album: Hammond Song single

Mistři vypulírovaného letního popu Whitney se vrací s novým singlem Hammond Song, který ale – jak už u nich bývá zvykem – není zase tak úplně nový. Kapela v čele s Maxem Kakacekem proslula vytříbeným retro zvukem, tentokrát se ale rovnou rozhodla předělat starší píseň. Hammond Song původně natočila vokální kapela The Roches v roce 1979. Whitney vydávají coververzi na společném singlu s písněmi Take Me Home, Country Road a Rain.

King Gizzard & The Lizard Wizard – Honey
Credits: Stu Mackenzie
Label: Flightless Records
Album: Honey single

Australští blázni King Gizzard & The Lizard Wizard jako svoje vzory uvádějí Franka Zappu nebo The Flaming Lips a všechno tohle sedí: tihle kytaroví psychedelici jsou schopní vydat i pět desek ročně, často nabourávají klasická popová schémata, přesto jsou ale pořád schopni napsat takzvaný pohodový a chytlavý hit. To je i případ nového singlu Honey, což je překvapivě jejich první nová píseň v roce 2020.

Jockstrap – City Hell
Credits: Georgia Ellery, Taylor Skye
Label: Warp Records
Album: Wicked City

Dvojice Jockstrap se poprvé dostala do řečí, když přispěla na album Deana Blunta, kde se potkala s Micou Levi a ASAPem Rockym. Dává to smysl: Georgia Ellery a Taylor Skye se potkali na londýnské konzervatoři, oba se orientují v avantgardní hudbě a současné elektronice, zároveň ale mají výrazné popové tendence. Hodně nám o jejich soundu prozrazuje i label, na kterém vychází aktuální Wicked City EP – to totiž hostí legendární značka Warp Records, kam se tenhle sofistikovaný, ambiciózní a především zábavný experimentální pop skvěle hodí.

Protomartyr – I Am You Now
Credits: Alex Leonard, Greg Aheed, Joe Casey, Scott Davidson
Label: Domino
Album: Ultimate Success Today

Vydání páté řadové desky americké post-punkové kapely Protomartyr patří mezi ty, které bylo sice kvůli pandemii onemocnění covid-19 posunuto. Album nahrané více než před rokem ovšem v sobě ukrývá až babavangovský obsah. Zatímco předešlá alba se věnovala tématům jako nesmyslná americká válečná tažení, gentrifikace nebo patriarchální hegemonie, Ultimate Success Today vypráví o dvou cestách možné apokalypsy – bude jí globální pandemie, nebo rioty na ulicích –, jak tomu je ve skladbě Processed by the Boys. Do naší rotace z povedeného alba detroitské čtveřice ovšem putuje neméně znepokojivá skladba I Am You Now.

Mjav – Snufkin and the Stoics
Credits: Michal Babiš, Daniela Poláková
Label: self-released
Album: EP

Jak hluboká je kočičí duše a co vše se v ní ukrývá? Tuto a další otázky vám možná pomůže zodpovědět nový indierockový projekt s kořeny sahajícími až do Českých Budějovic. Anebo do Dánska. Za kapelou Mjav nestojí totiž nikdo jiný než písničkářka Daniela Poláková, v minulosti vystupující pod přezdívkou Odeur De Violettes, a Michal Babiš, který v nedávné minulosti působil například v psychedelických India či shoegazeových Kidney Trauma. Jejich společná kapela Mjav, jejíž nahrávka vznikla právě někde na ose České Budějovice – Dánsko, v sobě snoubí to nejlepší z vlivů obou hudebníků a my se můžeme jen těšit, že jejich první nahrávku pojmenovanou prostě EP budou brzy následovat nějaké koncerty. Ten první totiž nepřekazilo nic jiného než pandemie. K nám do rotace putuje otvírák celého épéčka – Snufkin and the Stoics.

Annie – The Bomb
Credits: Anne Lilia Berge Strand
Label: Annie Melody
Album: Dark Hearts

Norská elektro-popová zpěvačka Annie si zažila svůj velký průlom na začátku tisíciletí, kdy se díky hitům Chewing Gum a Heartbeat podívala i do britského žebříčku. V roce 2009 se po druhé desce Don’t Stop odmlčela a kromě občasných singlů nebo DJingu o ní nebylo slyšet. V polovině října se Annie vrátí se třetím studiovým albem Dark Hearts, které aktuálně propaguje hodně tanečním singlem The Bomb. Na desce s ní spolupracoval Stefan Storm z projektu Sound of Arrows a Annie sama desku popisuje jako „soundtrack k filmu, který neexistuje“.

Tkay Maidza ft. Kari Faux – Don’t Call Again
Credits: Dan Farber, Jah Loon, Kari Johnson, Takudzwa Maidza
Label: 4AD
Album: Last Year Was Weird, Vol. 2

Australská zpěvačka a rapperka Tkay Maidza má zatím skvělý rok. Po výtečném singlu Shook přichází s další bombou Don’t Call Again. Hostuje na ní další rapperka, kterou svět příliš dlouho přehlížel – Kari Faux. Maidza a Faux se spojily ve skladbě, kterou první jmenovaná popisuje jako „konverzaci, kterou bych si přála mít ve svých vztazích za posledních několik let. Stát si za svým může být někdy pořádně drsné“. Za vidění stojí i bláznivý videoklip, ve kterém se obě rapperky převlékají do rolí hrdinů ze sedmdesátkových akčních filmů. Nejnovější EPčko Tkay Maidzy, nazvané Last Year Was Weird, Vol. 2, vychází 7. srpna.

Lianne La Havas – Read My Mind
Credits: Lianne Charlotte Barnes, Matt Hales, Bruno Major, Benjamin Edwards
Label: Warner
Album: Lianne La Havas

Třetí studiové album anglické zpěvačky s jamajskými kořeny Lianne La Havas vyšlo v polovině července a je to její první deska po pětileté odmlce. Ta následovala po desce Blood, se kterou Havas nebyla vůbec spokojená a rozhodla se na chvíli kariéru přerušit. Eponymní třetí nahrávku napsala krátce po rozchodu a písně mapují proces lásky od zamilovanosti po vyvanutí citů. Skladba Read My Mind, kterou si vybíráme, je z úvodní fáze desky a vypráví o propuknutí citů. 

Death By Ren – Hopeless
Credits: Lucie Hamzová, Nick Szabó, Lukáš Klavrza
Label: self-released

Tuzemská alternativní scéna poslední dobou chrlí jednoho slibného nováčka za druhým a trio Death By Ren mezi čerstvé „domácí naděje“ bez diskuse také patří. Z chystaného debutového EP vám tak nyní v našem playlistu můžeme představit první výstřel Hopeless, zasněný synthpopový track vkusně okořeněný kytarami Lukáše Klavrzy, kterého můžete znát například z Mayen či Leta s Monikou, letitých stálic našeho vysílání.

Weirdo – Fakin’
Credits: Josh Christopher
Label: Youth LTD. / Believe UK

Šedá eminence ostrovní blogosféry Josh Christopher aka Weirdo dal letos sbohem kreativnímu bloku a předznamenává novou desku příjemně sarkastickým elektro-popovým singlem Fakin’, který kombinuje RnB vlivy s nekompromisními syntezátory a lo-fi vokály. Weirdo také samozřejmě putuje do rotace z dalšího důvodu, a to abyste mohli jednou říkat, že jste byli u toho, když jeho jméno ještě nerezonovalo z každého rohu. Jak je u nás na Radiu Wave zvykem.