Nový mesiáš se narodí v Holešovicích, říká spisovatel Martin Vopěnka

11. květen 2017
Liberatura

Za sto let se změní klima natolik, že dojde k velkému stěhování národů. Mnoho lidí zemře a děti se téměř přestanou rodit. Existuje v takovém světě ještě nějaká naděje? Možná ano, aspoň tedy podle románu Martina Vopěnky Můj bratr mesiáš.

„Jsem člověk, který nevěří vysloveně na zázraky, takže nevěřím, že Ježíš chodil po vodě nebo proměnil vodu ve víno. Přesto se ale udál ten zázrak, že se jeho učení stalo světovým náboženstvím. A právě s tím jsem si chtěl trošku zahrát z nového, nepravděpodobného místa – Holešovic,“ vysvětluje Martin Vopěnka, proč se v jeho románu narodí nový mesiáš Eli právě v Praze. „Uvědomil jsem si totiž, že Betlém byl vlastně také hrozně nepravděpodobné místo. Všechno důležité se tenkrát odehrávalo v Římě, takže Ježíš se narodil na naprosté periferii tehdejšího světa.“

Že se děj románu Můj bratr mesiáš odehrává mezi lety 2096 a 2168, u Martina Vopěnky moc nepřekvapí. Čím ho ale budoucnost tak moc láká? „Dává mi větší spisovatelskou svobodu a taky mě samotného zajímá, co bude s lidskou civilizací, kam se ubírá. Mohl bych samozřejmě napsat celou ságu z historie mé rodiny – mám židovské předky, kteří prožili neuvěřitelné věci. Ale myslím si, že minulosti už je opravdu dost, budoucnost je důležitější.“

Celý rozhovor s Martinem Vopěnkou včetně ukázky z jeho románu Můj bratr mesiáš si poslechněte zde.

autor: Karolína Demelová
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.