O nové desce kapely Lambda: Po konci civilizace přichází jaro a po festivalu Psy High přišel Eurosonic

8. březen 2022

„Jít cestou koncepčního alba jsme se úplně nerozhodli, spíše to tak vyplynulo,“ říká Matěj o albu Vere Modus, kterým se znovu hlásí jihočeská postrocková kapela Lambda. „Tím, že nemáme zpěváka, cítili jsme potřebu dodat té hudbě něco navíc.“ Aktuální druhá deska kapely je o poznání optimističtější než debut Heliopolis, který se více nořil v temnotách.

Coby instrumentální kapela se Lambda nebojí pracovat ani s obrazovým doprovodem, jednotlivé songy doprovází adresné vizualizace. „Tentokrát žádné sci-fi, ale hledání klidu a vesmírů v přírodě,“ napsal k tomu Václav, který stojí za vizuální identitou kapely. Ta zároveň nemá potřebu upozorňovat na svá rocková ega a vyhovuje jí, když se za vizuály může „skrýt“.

Absence ega rockové ikony ale neznamená, že by se kapela nechtěla posouvat a dávat o sobě vědět více a více posluchačům. Během pandemické izolace tak kromě jiného navázala spolupráci s exportní agenturou Soundczech a v lednu si alespoň online zahrála na největším světovém showcasu Eurosonic. „Nezaložili jsme kapelu, abychom se předváděli a byli slavní,“ říkají ale s tím, že jednorozměrné showmanství je hudbě spíše na škodu.

Vrací se do Českého Krumlova život a ožívá s městem i hudební scéna? S kapelou Lambda o nové desce, hledání hranice mezi DIY a profesionalizací, ale taky o inspiraci Hvězdnou bránou a těmi vlídnými z antických bohů a bohyň.

Spustit audio