Obraz a jeho lesk. Na letošní Pražské Quadriennale přijede Robert Lepage i Julie Taymor

17. březen 2015

Letošní ročník mezinárodního scénografického sympozia Prague Quadriennale kromě amerického avantgardisty Roberta Wilsona, který se v Praze objevuje poměrně často, přivítá další vzácné zahraniční hosty. Vedle filmové a divadelní režisérky Julie Taymor, stojící za pozoruhodnými filmy Titus a Frida či veleslavnými muzikály The Lion King nebo Spider-Man: Turn Off the Dark, potkáme v Praze také Kanaďana Roberta Lepage. Přednáška tohoto divadelníka a filmaře, který patří ke světové špičce v práci s multimédii (spolupracuje stejně s Metropolitní operou jako Cirque du Soleil), bude jistě vrcholem programu. Letošní ročník pod hlavičkou PQ SdílenýProstor: Hudba, Počasí, Politika začíná 17. června 2015.

autor: Martin Macho Macháček
Spustit audio
 • Naučná hra o dějinách českého pohraničí Svoboda 1945: Liberation je nejlepší hrou roku

  7. prosinec 2022
  Českou hrou roku 2022 je Svoboda 1945: Liberation

  Ocenění Česká hra roku 2021 dostal naučný historický titul Svoboda 1945: Liberation z dílny Charles Games. Odbornou porotu hra zaujala svým citlivým zpracováním složitého historického tématu, hráči v ní totiž prozkoumávají skutečné dějiny českého pohraničí, píše server Czechcrunch.

  Hra Svoboda 1945: Liberation zvítězila díky svému autentickému vykreslení divoké doby osvobození, poválečného odsunu i následné kolektivizace. Cenu v úterý 6. prosince převzal jeden z vývojářů Charles Games Vít Šisler. „Chtěl bych poděkovat historičkám a historikům z Akademie věd, které opustili svoje ‚bezpečné‘ prostředí akademické práce a vrhli se s námi do pro ně neznámých vod,“ řekl na slavnostním vyhlášení.

  Ocenění 12. ročníku soutěže získaly i třeba Euro Truck Simulator 2, hororová Happy Game nebo historická budovatelská strategie Nebuchadnezzar. Loňský rok byl pro české videohry rekordní. Domácí herní společnosti zaznamenaly celkový obrat přesahující sedm miliard korun, což je nárůst o třetinu a mnohem víc, než vývojáři původně předpokládali.

 • Ve Velké Británii spustili první linku důvěry pro oběti sexuálního násilí

  7. prosinec 2022
  dívka s telefonem, mobil, telefon

  V Anglii a Walesu byla spuštěna první linka pro pomoc obětem sexuálního násilí. Fungovat má 24 hodin denně 7 dní v týdnu a lidé se na ni můžou obrátit v případě, když se potřebují někomu svěřit. Sociální pracovníci jim také pomůžou s propojením s dalšími orgány, píše britský server BBC.

  „Nezáleží na tom, kdy a kde se to stalo, jsme tu pro vás,“ říká Jayne Butlerová, výkonná ředitelka organizace Rape Crisis England and Wales. „Pokud se na nás obrátíte, vždy vás vyslechneme a budeme vám věřit. Nikdy vás nebudeme soudit.“ Lidé můžou s vyškolenými poradci mluvit po telefonu nebo prostřednictvím online chatu.

  Podle britského ministerstva spravedlnosti zažije sexuální napadení nebo znásilnění nejméně jedna žena ze čtyř a jeden muž z dvaceti. „Zajistit obětem znásilnění a sexuálního zneužívání podporu, kdykoli ji potřebují, je nejen správné, ale pomůže nám to také dostat více pachatelů před soud,“ dodává šéf resortu Dominic Raab.

 • Výstava Archeologie designu představuje skryté příběhy a životní cyklus designových produktů

  6. prosinec 2022
  Z výstavy Arechologie designu v Muzeu umění a designu v Benešově

  Muzeum umění a designu Benešov (MUD) v expozici Archeologie designu inovativním způsobem přehodnocuje zavedené způsoby výkladu a hodnocení předmětů denní potřeby. Propojením designu a archeologie v názvu muzeum poukazuje na úmysl odhalovat příběhy, které pod svým povrchem různé designové produkty z jeho rozsáhlých sbírek ukrývají.

  Součástí expozice jsou jak drobné spotřebiče, jako vysavač ETA Jupiter Stanislava Lachmana či vysoušeč vlasů AEG od Petera Behrense, tak i předměty denní potřeby - plastové ošatky z Plastimatu Liberec Jiřího Hofmana nebo porcelánový šálek NOVITO Jiřího Pelcla. Součástí výstavy jsou také produkty designérů Jakuba Berdycha Karpelise a Gabriela Vacha ml. a dalších.

  Kurátor výstavy Kryštof Hejný se spolu se svými kolegy a externími spolupracovníky, architekty Jindřichem Traugottem, Adamem Trefilem a grafičkou Ľubicou Segečovou, zaměřili na vztah designéra a uživatele. Médiem tohoto vztahu je právě design. Ten expozice představuje v celku životního cyklu od návrhu, přes realizaci, užívání, až po vyčerpání funkce a fyzický zánik.

  V rámci výstavy probíhají také komentované prohlídky a tematické přednášky a diskuse. První s názvem Zakletá hmota: Design a materiál se uskuteční 13. prosince od 17:30.

 • V Anglii se uskutečnil první lego křest. Proběhl u křtitelnice ze slavné stavebnice

  6. prosinec 2022
  První lego křest na světě

  Dvouměsíční Oliver v anglickém Devonu byl pokřtěn ve křtitelnici vyrobené z dílků známé stavebnice Lego. Stal se tak prvním dítětem, které takový obřad podstoupilo.

  „Lego spojuje a povzbuzuje lidi všech věkových kategorií ke společnému učení a modlitbě,“ myslí si podle serveru BBC matka chlapce. Právě sounáležitost s dalšími členy církve byla podle ní i jedním z důvodů, proč se k tomuto lego křtu rozhodla.

  Křest se konal v kostele Všech svatých v Okehamptonu, který je spojen s křesťanskou iniciativou zvanou Lego Church. Tato církev vznikla vloni s tím, že chce kostel více zpřístupnit dětem. Lego Church od svého narození navštěvoval se svými rodiči i nově pokřtěný chlapec.

  „Většina našich pravidelných návštěvníků nechodí do kostela a my tak zapojujeme širokou škálu rodičů, opatrovníků a dětí, dodává kanovník Stephen Cook o vlivu církevního uskupení Lego Church.

 • Pes není dárek. Polský útulek pozastavil před Vánocemi adopce štěňat

  6. prosinec 2022
  pes, štěně

  Polský útulek ve městě Białystok pozastavil adopce štěňat před Vánocemi v rámci kampaně, která má upozornit na to, že se psy by se nemělo zacházet jako s dárky. „Je to velmi jasný signál, že jsme proti tomu, aby se se zvířaty zacházelo jako s věcmi,“ uvedla ředitelka útulku Anna Jaroszewicz. 

  „Byli bychom rádi, kdyby našla domov,“ zmiňuje Jaroszewicz ohledně opuštěných štěňat. „Musí to ale být u zodpovědných lidí, kteří se ke zvířatům budou chovat jako ke členům rodiny a přátelům, a ne jen jako k předmětu, který lze darovat,“ dodala podle serveru Notes from Poland.

  Jeden z dobrovolníků útulku navíc apeluje, aby lidé zvážili adopci starších psů. Pro ty může být chladná zima v útulku totiž obtížnější.

  Adopce psů mladších šesti měsíců byly pozastaveny do 7. ledna, u ostatních pokračují normálně. Podobná opatření zavedl v Polsku minulý rok například i útulek v Gdaňsku. Psi a kočky nebylo možné adoptovat od 17. prosince do 3. ledna.

 • Sexting, hackerství i pirátství je mezi mladými lidmi téměř normální, ukázala studie

  5. prosinec 2022
  teenager telefon dystopie

  Rizikové chování na internetu se mezi mladými lidmi téměř normalizovalo. Ukázal to nový průzkum mezi osmi tisíci lidmi ve věku 16 až 19 let. Podle něj každý čtvrtý někdy někoho trolloval a každý třetí se zapojil do digitálního pirátství.

  Průzkumu, který financovala EU, se zúčastnilo devět evropských zemí. Zemí s nejvyšším podílem tzv. kybernetické delikvence se stalo Španělsko, následované Rumunskem a Nizozemskem. Naopak nejlépe dopadla Velká Británie, píše o tom britský Guardian.

  Podle výsledků studie se necelá polovina účastníků dopustila chování, které by ve většině zemí mohlo být považováno za trestné. Tím je třeba hackerství nebo sdílení intimních fotografií bez souhlasu

  Polovina osob ve věku 16 až 19 let tráví na internetu podle průzkumu čtyři až sedm hodin denně. Čtyři z deseti pak tráví na internetu více než osm hodin denně, a to především na mobilních telefonech. Mezi pět nejoblíbenějších platforem patří YouTube, Instagram, WhatsApp, TikTok a Snapchat.

  Výzkumníci mimo jiné zjistili, že pětina dotazovaných má zkušenosti se sextingem a že čtyři z deseti lidí někdy sledovali pornografii na internetu.

 • Požitkářství, lenost, lajdáctví. Spojení „goblin mode“ je podle Oxfordského slovníku slovem roku

  5. prosinec 2022
  Goblin mode

  Spojení „goblin mode“ je podle Oxfordského slovníku slovem roku 2022. Termín, který označuje „typ požitkářského, líného, lajdáckého nebo chamtivého chování, které obvykle odmítá společenské normy nebo očekávání“ vybrali lidé vůbec poprvé ve veřejném hlasování, píše britský list The Guardian.

  „Vzhledem k tomu, jaký rok jsme právě prožili, rezonuje ‚goblin mode‘ s námi všemi, kteří se v tuto chvíli cítíme trochu zdrceni,“ řekl prezident Oxford Languages Casper Grathwohl. „Je to úleva přiznat si, že nejsme vždy tím idealizovaným, kultivovaným já, ke kterému nás nabádají ostatní na Instagramu a TikToku. Důkazem toho je dramatický vzestup platforem, jako je BeReal, kde uživatelé sdílejí snímky svých neupravených já,“ dodal.

  Vítězný výraz se poprvé objevil na Twitteru v roce 2009, virálním se stal ale až letos v únoru. Hashtag #goblinmode uživatelé TikToku také často používají jako opak trendu #thatgirl, jehož cílem je prezentovat se v tom nejlepším světle.

  Do hlasování se zapojilo přes 340 tisíc anglicky mluvících lidí z celého světa. Vybírali celkem ze tří slov, frází nebo hashtagů, které předurčili lexikografové z vydavatelství Oxford University Press. Na druhém místě se umístilo slovo „metaverse“, na třetím pak hashtag #IStandWith. Vítězné „goblin mode“ zvolila drtivá většina hlasujících, a to 93 procent.

  Americký Websterův slovník zvolil slovem roku 2022 gaslighting, což označuje formu psychické manipulace a citového zneužívání, kdy se pachatel snaží vzbudit pochybnosti o určitých událostech. Vyhledávání tohoto výrazu podle jazykovědců vzrostlo v letošním roce o 1740 %.

 • Graffiti od Banksyho na Ukrajině vyřízli ze zdi vandalové. Zadržela je policie

  5. prosinec 2022
  Umělecké dílo v městečku Boroďanka údajně vytvořil britský pouliční umělec Banksy

  Vandalové se na Ukrajině pokusili ukrást graffiti britského umělce Banksyho. Dílo, které zobrazovalo ženu v županu a plynové masce s natáčkami a hasicím přístrojem v ruce, vyřízli z fasády domu v Hostomelu u Kyjeva. Policie v souvislosti s tím zadržela několik lidí a nástěnnou malbu teď hlídá, píše britský sever BBC.

  O letiště v Hostomelu se na začátku války, kdy se Rusové snažili zmocnit Kyjeva, tvrdě bojovalo. Policie vandaly obvinila z úmyslného zničení či poškození uměleckého díla. Zadržení na svou obhajobu uvedli, že Banksyho dílo chtěli prodat, aby utržené peníze mohli poslat na potřeby ukrajinských ozbrojených sil.

  Vyříznuté graffiti není poškozené, napsal na Telegram šéf Kyjevské oblasti Oleksiy Kuleba. „Tato díla jsou přece jenom symboly našeho boje proti nepříteli,“ dodal. „Jsou to příběhy o podpoře a solidaritě celého civilizovaného světa s Ukrajinou a uděláme všechno pro to, abychom je zachovali jako symbol našeho vítězství,“ řekl pro BBC.

  Jednalo se o jedno z několika děl, které anonymní světoznámý umělec na Ukrajině v listopadu vytvořil. Města, v nichž se grafitti objevují, patřila na začátku ruské invaze na Ukrajinu k nejhůře zasaženým. Na jedné z nástěnných maleb je zobrazena gymnastka, která dělá stojku uprostřed trosek. Další zobrazuje Vladimira Putina, kterého dítě v zápase juda hází na zem.

 • Sasha Grey na ruském propagandistickém billboardu? Photoshop, válku nepodporuju, brání se bývalá pornoherečka

  2. prosinec 2022
  Bývalá pornoherečka Sasha Grey

  Kremelský vojenský náborový billboard a na něm americká modelka, hudebnice, spisovatelka a bývalá pornoherečka Sasha Grey. Nápis v azbuce říká, že „Služba je dobrá volba“. Fotografie, která se šířila na internetu, je ale lživá a propagandistická, píše server Vice. A brání se i samotná Grey, která Ukrajinu podporovala už před téměř deseti lety při událostech na Majdanu.

  Fotografie na billboardu spojuje tři různé snímky, jedním z nichž je právě obličej herečky. Ta následně svým fanouškům objasnila, jak poznají, že jde o Photoshop. „Proč pokaždé říkám, dávejte si pozor na to, co sdílíte: Kde je tato budova? Proč je fotografie přiblížená? Proč nevidíme okolní budovy a proč neznáme adresu? Kromě toho, že jde o špatný Photoshop, existuje šance, že celá věc je smyšlená a billboard ani neexistuje,“ napsala bývalá pornoherečka na Twitteru. Na ten následně vložila i heslo „Make love, not war“.

  Není to ostatně poprvé, co Rusko využilo Sashu Grey ke své propagandě. V roce 2015 například vyslalo do světa zprávu, že modelka a herečka působila jako zdravotní sestra na Donbasu na východě Ukrajiny, kde měla přijít o život. Propagandistická zpráva tvrdila, že Greyovou zajali a zavraždili ukrajinští vojáci. Sama se následně bránila na sociálních sítích s tím, že své ruské fanoušky miluje, ale že propaganda zašla až příliš daleko.