Obrázková periodická tabulka ukazuje, jak který prvek ovlivňuje náš život

14. červenec 2017

Gallium je velmi lehce tavitelný kov bílé barvy s modrošedým nádechem, měkký a dobře tažný. Tantal je vzácný, tvrdý, modrošedý, lesklý, přechodný kov, zcela inertní vůči organickým tělesným tkáním. No a? Jak a proč bychom si tyhle poučky měli pamatovat? K čemu je gallium nebo tantal dobrý v praxi? Odpověď najdete v nové verzi tabulky periodických prvků, kterou už více než před deseti lety vytvořil softwarový inženýr Keith Enevoldsen, ale stále se ve školách běžně nepoužívá. Díky jednoduchým obrázkům a srozumitelným popiskům se tak hned dozvíte třeba to, že gallia je potřeba pro výrobu světelných diod nebo LED zářivek, zatímco tantal najdete v mobilních telefonech. Pomůcka byla sice primárně určena dětem, ale dospělým nadělá podle všeho taky nemálo radosti. Tabulka umí nejen přehledně a jednoduše vysvětlit, k čemu se který prvek užívá, podle barev jsou tu taky prvky uspořádány do souvisejících skupin a na první pohled poznáte i to, jestli se prvek nachází v plynném, pevném, nebo kapalném skupenství. Další symboly ukazují, jestli je látka běžná, nebo vzácná, jestli ji najdeme v lidském těle, nebo v zemské kůře, nebo jestli je radioaktivní, magnetická a podobně. Enevoldsen svou obrázkovou tabulku průběžně aktualizuje. Například v listopadu 2016, kdy schválila Mezinárodní unie pro čistou a užitou chemii čtyři zcela nové názvy prvků – nihonium, moskovium, tennessin a oganesson –, Enevoldsen je do tabulky přidal. Schválně – víte, k čemu jsou tyhle prvky dobré?

Spustit audio
 • Američtí vysokoškoláci během pandemie přestali pít alkohol, zvýšila se u nich ale spotřeba psychedelik

  24. září 2021
  halucinace - LSD - psychedelika

  Pandemie koronaviru změnila životy lidí v mnoha ohledech, podle průzkumu se odrazila i na přístupu k drogám. Odborníci zkoumající užívání návykových látek zjistili, že američtí vysokoškoláci v posledním roce upustili od pití alkoholu, naopak u nich ale vzrostla spotřeba psychedelik a marihuany.

  Právě její užívání je dle studie na nejvyšší úrovni za posledních 30 let. Nejstrmější nárůst ale tým vědců z Národního institutu pro zneužívání drog (NIDA) zaznamenal u užívání halucinogenních drog. Podle výsledků devět procent studentů uvedlo, že je v loňském roce užívali. Ve srovnání s rokem 2019 se tak jedná o nárůst čtyř procent.

  Důvodem podle odborníků může být fakt, že tyto látky obecně některým uživatelům napomáhají přijímat tíživé situace a tím zlepšovat jejich duševní zdraví. Letos v červnu pak další studie zjistila, že psilocybin, vyskytující se v takzvaných houbičkách, je při léčbě deprese stejně účinný jako antidepresiva.

  Výhody „psychedelické terapie“ popsal již v minulosti klinický psycholog Richard Zeifman. Dle něj jsou účinky podobné léčby dlouhodobější než v případě léčení za použití tradičních farmaceutik. Jak ale Zeifman uvedl pro PsyPost, pochopení celého důsledku terapie psychedeliky ještě není zcela objasněno, je však důležité podporovat a poskytovat podobné terapie těm, kterým skutečně můžou pomoci.

  Určité uvolnění psychického napětí může přinést i alkohol, jeho obliba však mezi zkoumanými vysokoškoláky klesla. 56 procent studentů uvedlo, že během 30denního období alkohol požilo, 28 procent pak uvedlo i stav opilosti. V porovnání s předchozím rokem se jedná o pokles z 62 procent u konzumace alkoholického nápoje a z 35 procent u studentů, kteří tehdy hlásili opilosti. Rovněž se snížilo nadměrné pití.

  Jak dále informuje server Dazed, za nižšími počty stojí podle profesora psychologie z Univerzity v Michiganu Johna Schulenberga méně času, který mladí tráví se svými vrstevníky. Důvodem může být i jejich návrat zpět domů ze samostatného bydlení i obecný lockdown, kdy byly zavřené bary a studenti byli nuceni zůstávat doma.

 • Radiohead vydali videoklip k písni If You Say The Word z připravované reedice Kid Amnesiae

  24. září 2021
  Radiohead

  Britští Radiohead vydali nový videoklip k písni If You Say The Word z připravované speciální reedice Kid Amnesiae. Za hudebním snímkem s ponurou atmosférou stojí norský režisér Kasper Häggström.

  Hlavními aktéry jsou dva muži, kteří v lese zajmou lidi a následně je v nákladních autech přiváží do velkoměsta. Jak poukazuje server Pitchfork, jedná se nejspíše o budoucí zaměstnance kanceláří. V novém prostředí se však jen těžko adaptují.

  Skladba If You Say The Word je prvním singlem z kompilačního alba Kid Amnesiae, které vyjde 5. listopadu. Speciálním trojalbem si Radiohead připomenou výročí vydání desek Kid A a Amnesiac, obsahovat bude i dosud nezveřejněné písně nahrané v letech 1999 a 2000.

  Podívejte se taky na Kultovní album Amnesiac slaví dvacet let. Radiohead fanouškům nadělují „ne až tak“ kryptický vzkaz.

 • Ztratila jsem followery kvůli fotce dekoltu, prohlásila Billie Eilish. Madonna se jí zastala

  24. září 2021
  Billie Eilish

  Kalifornská zpěvačka Billie Eilish byla po léta známá pro svůj styl oblékání vyznačující se oversize kousky. Letos v červnu se však objevila na titulní stránce magazínu Vogue v korzetu, dekolt nyní ukázala i na svém Instagramu. A ztratila jsem kvůli tomu 100 tisíc sledujících, uvedla devatenáctiletá umělkyně.

  Na sociální síť přidala v polovině července sérii fotografií v korzetu s vykukujícím krajkovým spodním prádlem. Jak uvedla v rozhovoru pro magazín Elle, lidé v komentářích označili snímky za „nezodpovědné“ a nařkli zpěvačku z toho, že ji hudební průmysl změnil. Za Billie Eilish se postavila zpěvačka Madonna. Ta nevidí důvod, proč by měla být mladá umělkyně trestána za to, že své tělo ukazuje jinak než v minulosti.

  „Ženy by měly mít možnost prezentovat se tak, jak chtějí. Kdyby byla Billie mužem, nikdo by o tom nepsal. Muž se může první tři roky své kariéry objevovat oblečený v obleku a kravatě a pak příští měsíc přijít jako Prince nebo Mick Jagger, bez košile, s oční linkou, a nikdo by neřekl ani slovo,“ uvedla podle Billboardu.

  „Problém je v tom, že stále žijeme ve velmi sexistickém světě, kde jsou ženy zařazovány do kategorií,“ řekla Madonna. „Billie začala v nesexualizované kategorii, nepodbízející se masám a nevyužívající své sexuality, což byla její volba a bůh ji za to žehnej – koneckonců celou tu dobu byla teenagerkou,“ pokračuje třiašedesátiletá popová zpěvačka.

  Billie Eilish se tématu tělesnosti věnuje i na svém nejnovějším albu Happier Than Ever. Zde se dotýká právě jednoho z pro ni nejintimnějších témat, vztahu k sobě samé a ke svému tělu.

  Přečtěte si recenzi poslední desky Moc písní, málo hudby. Billie Eilish na nové desce pohřbila žánry a stává se zapomenutelnou.

 • Bochánek rýže jako Bach. Nadšenec se pustil do ztvárňování skladatelů v asijském pokrmu

  23. září 2021
  r_2100x1400_wave.png

  Japonské onigiri jsou oblíbenou asijskou svačinou, stát se můžou ale i uměleckým dílem. Rýžové kuličky se totiž instagramový uživatel vystupující pod přezdívkou onigirigekijo rozhodl přetvářet do podoby významných skladatelů klasické hudby.

  Kreativní tvůrce takto ztvárnil například rakouského hudebního skladatele Franze Schuberta, francouzského „básníka klavíru“ Fryderyka Chopina nebo dvojici Němců Ludwiga van Beethovena a Johanna Sebastiana Bacha.

  Těla hudebních géniů tvoří rýže, která je sama o sobě základem tohoto asijského pokrmu, oblečeni jsou pak do listů mořské řasy nori. Důraz je kladen i na detaily. Části obličejů či úborů jsou tvořeny například ze sezamové pasty nebo krabích tyčinek, a proto není těžké rozeznat, o jakého skladatele se jedná.

  Jak upozorňuje rádio Classic FM, tvůrce se nezaměřuje pouze na osoby ze světa klasické hudby, na jeho profilu jsou k nalezení i onigiri ve tvaru koček, psů a dalších zvířat. Kromě nich se pustil třeba i do ztvárnění hollywoodského herce Jeana Reno nebo významného japonského vojevůdce Šingena Takedy.

 • Sao Paulo se připravuje na revoluci v dopravě, zařadí elektrické letecké taxíky

  23. září 2021
  kabina letadla

  Brazilské Sao Paulo se problémy s přetíženou dopravou rozhodlo vyřešit inovativní variantou přepravy. Oblohu nad pátým největším městem světa budou křižovat letecké taxíky. Ty nejenže urychlí dopravu a ulehčí tak i komplikované situaci na pozemních komunikacích, budou navíc i s nulovými emisemi.

  Letadla typu VA-X4 eVTOL podle vizualizací vypadají jako kříženec helikoptéry a kluzáku, disponovat budou funkcí svislého vzletu i přistání, a to na elektrický pohon. Tím by se Brazílie podle agentury Reuters mohla také o další kus přiblížit cíli v oblasti uhlíkové neutrality do roku 2050.

  Britský výrobce by celkem 500 strojů měl podle plánů dodat nejdříve na konci roku 2024, uvádí server Guardian. Do provozu se dostanou v průběhu dalšího roku.

  Provozní cena za jednu cestu by se v budoucnu měla dostat na stejnou úroveň, jako je nyní za taxi z dolní části newyorského Manhattanu na letiště JFK, předpovídá Dómhnal Slattery, generální ředitel firmy Avolon, která letadla poskytne brazilské letecké společnosti Gol. „Bude to demokratizace leteckého cestování,“ uvedl podle The Financial Times.

  Největší brazilské město již několik let bojuje s hustou dopravou, celkově se zde pohybuje přes 8 a půl milionu vozidel. Tamní úřady kvůli enormnímu množství automobilů a dalších vozů musely na konci 90. let přijít i se systémem rotujících poznávacích značek.

  Podobné problémy řeší také další hustě zalidněná města, jako jsou Tokio, Dillí, Soul nebo Šanghaj. A právě asijské země by měly být další, ve kterých by se podle plánů mělo začít s leteckým cestováním po městě.

 • Rihanna prozradila detaily k nové desce. Bude úplně jiná než ty předchozí

  23. září 2021
  Rihanna

  Dlouho očekáváná devátá deska zpěvačky Rihanny bude úplně jiná než předchozí diskografie této barbadosko-americké hudebnice. Na představení kolekce spodního prádla Savage x Fenty prozradila, že fanoušky čeká velké překvapení. „Cokoli znáte z Rihanny, nebude to, co uslyšíte,“ řekla.

  „Hudba je jako móda, měli byste mít možnost si hrát. Měla bych mít možnost se oblékat, jak chci, a stejně tak přistupuji i k hudbě,“ uvedla pro agenturu AP.

  Poslední deska Anti vyšla v roce 2016 a i tu ozvláštnila o atypické prvky, které jak popsala pro server Dazed, inspirovaly tóny reggae. Co přijde s nadcházejícím albem, ale blíže neurčila. „Bavím se. A bude to úplně jiné,“ uvedla zpěvačka.

  Rihanna vydáním nového alba navazuje na své úspěchy z poslední doby. V srpnu překonala hranici miliardy dolarů (v přepočtu přes 21 miliard korun), začala pracovat na karibské kuchařce a nadále se daří i její kosmetické značce.

 • V Číně opět vybírají nejbizarnější architektonické počiny

  22. září 2021
  Jeden z nejbizarnějších architektonických počinů v Číně je i hotel inspirovaný ruskou matrjoškou

  Kostel ve tvaru houslí, dům vzhůru nohama a hotel inspirovaný ruskou matrjoškou… To jsou jen některé z objektů v anketě, která hledá letošní nejošklivější čínské stavby.

  Pět let poté, co vláda prezidenta Si Ťin-Pchinga vydala směrnici vyzývající k ukončení „předimenzovaných, xenocentrických, podivných“ struktur, čínský web věnovaný architektuře Archcy.com vybral na devadesát aspirantů na vítězství ve dvanáctém ročníku projektu Nejošklivější budova roku.  

  Na zúženém seznamu jsou mrakodrapy, muzea, hotely a sportovní zařízení neobvyklých tvarů a s podivným zdobením, které přispívají k tomu, že se ve světě o čínské architektuře mluví jako o bizarní.

  V anketě pro veřejnost, do níž se zapojily už desetitisíce hlasujících, zatím vede brána s pěti klenbami na univerzitě v Chang-čou, hlavním městě provincie Če-ťiang. V těsném závěsu za ní je skleněný most v provincii S’-čchuan zavěšený mezi obřími sochami žen a mužů v krojích.

  K dalším nominovaným patří muzeum, o němž se píše, že vypadá jako misky s instantními nudlemi, nebo jeden a půl kilometru dlouhý úsek věží v Šanghaji, které jsou spojené tenkou zvlněnou střechou.

  Hlasování bude pokračovat do prosince, kdy se do něj vloží i odborná komise složená z architektů, kritiků a akademiků. Soutěžící projekty zhodnotí podle devíti kritérií. Bude posuzovat například to, zda jsou budovy „v neharmonii“ s okolím nebo jestli hrozí, že by jejich design mohl někdo zkopírovat. Hlasování poroty rozhodne o výsledku z šedesáti a veřejnosti ze čtyřiceti procent.

  Jak se píše na webu CNN, koncem roku pořadatelé zveřejní výběr deseti nejošklivějších nově postavených budov roku 2021. V posledních letech zvítězily například kulturní centrum ve tvaru kraba nebo most pro pěší ozdobený šesti obřími napodobeninami diamantů.

 • Zombie rostlinám může být konec. Díky proteinům ničivých bakterií

  22. září 2021
  Fytoplazmové onemocnění rostlin. Na snímku fytoplazmová žloutenka aster neboli Aster yellows phytoplasma (Candidatus Phytoplasma asteris)
  Parazitické bakterie nás mohou hodně naučit. Vědci právě odhalili manipulační mechanismus, který bakterie používají k narušení vývoje rostlin. Jejich poznatky by mohly pomoci k zavedení nových způsobů ochrany potravinářských plodin před nemocemi. Některé rostliny jsou vlivem parazitů tak oslabené, že je lze označovat za zombie. Místo toho, aby se rozmnožovaly a žily běžnými rostlinnými životy, jsou pouze hostiteli a útočištěm pro parazitické patogeny.

  Magazín Inhabitat upozorňuje na výzkum, v němž vědci podrobně popisují manipulační molekuly, které produkují bakterie fytoplazma. Tato proteinová molekula může blokovat vývoj rostlin rozbitím klíčových regulátorů růstu a způsobit nejrůznější růstové deviace. Například pokud jste si někdy všimli těsného shluku větví na stromě, jde právě o ukázku toho, jak fytoplazma přeprogramovala hostitelskou rostlinu.

  „Fytoplazmy jsou zářným příkladem toho, jak může působení genů přesahovat organismy a ovlivňovat okolní prostředí,“ uvedla Saskia Hogenhout, jedna z autorek studie. Naše zjištění vrhají nové světlo na molekulární mechanismus tohoto rozšířeného fenotypu a mohla by pomoci vyřešit zásadní problém produkce potravin.“ Podle ní by závěry jejich bádání mohly najít významné využití v zemědělských závodech, protože mohou zásadně přispět k dosažení trvalé odolnosti plodin vůči těmto bakteriím.

  Studie zjistila, že bakteriální protein SAP05 narušuje přirozený mechanismus rozkládání bílkovin uvnitř rostlinných buněk. Díky těmto proteinům pak SAP05 může rostlinu zombifikovat a přinutit ji, aby dala přednost bakteriím před vlastním zdravým vývojem. Spouští růst vegetativních tkání a výhonků a pozastavuje proces stárnutí rostliny.

  Výzkumníci identifikovali v rostlinách dvě aminokyseliny, které interagují s proteinem SAP05. Pokud je vymění za dvě aminokyseliny nalezené v hmyzích bílkovinách, mohou zastavit abnormální růst.

  Nová zjištění naznačují, že pokud si vědci pohrají s těmito dvěma aminokyselinami v potravinářských plodinách, třeba úpravou genů, mohou překonat zombifikační účinky některých parazitických bakterií.

 • Fugees budou po patnácti letech znovu koncertovat. Na turné oslaví 25 let od vydání alba The Score

  22. září 2021
  Kapela Fugees na snímku z 90. let
  Lauryn Hill, Wyclef Jean a Pras Michel oznámili, že se dali dohromady a po dlouhých patnácti letech budou opět koncertovat. Stane se tak při příležitosti dvacátého pátého výročí vydání jejich studiové klasiky – alba The Score.

  Šňůra odstartuje druhý listopadový den. Už dnes ovšem, jak se píše na webu časopis Rolling Stone, věhlasné trio odehraje speciální koncert v New Yorku na pro veřejnost utajeném místě. Show se bude natáčet a později vysílat v rámci projektu Global Citizen Live, na jehož webu můžou zájemci koupit vstupenky.

  Turné pak začne sedmi koncerty v Severní Americe. V Evropě vystoupí Fugees pouze dvakrát, a to 4. prosince v Paříži a 6. prosince v Londýně. Další dvě zastávky naplánovali v Africe, kde potěší příznivce v Nigérii a Ghaně. Lístky půjdou do prodeje pozítří. V těchto dnech probíhají mezi charitativním fondem kapely a Global Citizen jednání o tom, jak s tour spojit i konkrétní filantropické aktivity.

  „Fugees mají složitou a působivou historii,“ uvádí v oficiálním prohlášení k turné Lauryn Hill. „Dokud mě na to někdo neupozornil, vůbec jsem si neuvědomovala, že už je to pětadvacet let. Rozhodla jsem se vzdát hold tomuto významnému projektu, jeho výročí i fanouškům, kteří si naší hudby cení a vytvořili mírumilovnou platformu, kde se můžeme spojit, hrát milovanou hudbu a být celému světu příkladem na cestě k usmíření.“

  Wyclef Jean dodává: „Při oslavě čtvrtstoletí si připomínám, že jsme od začátku nechtěli jen dělat muziku, chtěli jsme být hnutím, stát se hlasem těch, které nikdo neposlouchá. V této těžké době jsem znovu nesmírně vděčný, že nás Bůh spojil.“

  Fugees se na hudební scéně objevili na začátku 90. let minulého století. Debutové album Blunted on Reality vydali v roce 1994. O dva roky později následovalo The Score. Dosáhlo obrovských úspěchů, k nimž významně dopomohla coververze písně Killing Me Softly z roku 1973 od zpěvačky Roberty Flack. Výborně se dařilo také původním skladbám Ready or Not a Fu-Gee-La.

  Fugees se sice po The Score nerozpadli, ale mezi členy skupiny bylo takové napětí a neshody, že se raději každý z nich soustředil na sólové projekty. V roce 2005 ještě vydali singl Take It Easy a pak oficiálně skončili. Vzhledem k pošramoceným vztahům se od té doby zdálo nemožné, že by se snad ještě někdy mohli dát znovu dohromady.