Ohlédnutí za Festivalem francouzského filmu
V Praze od čtvrtka 20. listopadu do pondělí 24. listopadu probíhal Festival francouzského filmu, který představil sedmnáct filmů z různých názorových končin největší evropské kinematografie. Některé tituly, mj. Trio z Bellevile, Žádostivá těla a Kdo zabil Pamelu Rose? uvedli přímo jejich tvůrci, s kterými jsem pro vás natočil rozhovory.
Festival francouzského filmu se v Praze koná šestým rokem a stále se rozrůstá. Gerarda Depardieu nebo Elodie Bouchez - jako největší hvězdy uváděných filmů - se sice ještě dovézt nepodařilo, ale přesto bylo hostů dost a zajímavých. Festival není nijak ostře dramaturgicky vyhraněný, snaží se jen rozestřít vějíř různosti současné kinematografie. Diváci se tedy rozhodně nenajdou ve všech filmech - není mnoho těch, kdo by chodili na bezstarostně ztřeštěné komedie, proslavené umělecké experimentátory a sociální dokumenty najednou. Už minimálně od loňského ročníku se tvůrci programu snaží prezentovat francouzskou produkci jako multikulturní. Portugalec Monteiro s koprodukčním filmem, naturalizovaný Chilan Ruiz, loni Íránec Kiarostami - ti tvoří dokonce úplné pilíře přehlídky.

Čistě francouzskou produkcí jsou Žádostivá těla, film mladého Xaviera Giannoliho. Režisér se proslavil krátkým filmem Interview, který zvítězil v Cannes. Žádostivá těla jsou jeho hraná celovečerní prvotina. Nízkorozpočtový snímek se soustřeďuje na milostný trojúhelník. Dvacetiletí milenci Charlotta a Paul zjistí, že Charlotta je smrtelně nemocná. A zrovna v tuto chvíli se objeví její sestřenice Ninon. Rozhovor jsem začal otázkou, která z postav byla pro režiséra nejdůležitější. (Za pomoc s překladem děkuji Vendule Pragerové)

Nejvyšší čísla divácké návštěvnosti zajišťují frankofonním titulům u nás z větší části nenáročná díla s pevným podílem ztřeštěných komedií. Jednu takovou, s názvem Kdo zabil Pamelu Rose? budeme mít v kinech od ledna příštího roku. Pokud se vám titulní dívčí jméno nezdá příliš francouzské, tak na tom něco je. Celý film scénáristů a hlavních představitelů - komiků Kada Merada a Oliviera Barrouxe a režiséra Erica Lartigau se odehrává v Americe. A to proto, aby si všichni mohli dobře dělat srandu z amerických brakových filmů a jejich klišé. Agenti FBI Bullit a Ripper jsou dvojka, která se moc nemusí. Společně řeší složitý případ jedné vraždy. Obou hlavních představitelů, Kada a Oliviera jsem se ptal, jestli mají z Ameriky kromě braku ještě rádi taky třeba Hitchcocka nebo Lynche, na něž se ve filmu odkazuje. A rozhovor to byl zběsilý. Byl u něj ještě režisér, ale nedostal se ke slovu, Olivier už v průběhu tiskovky stejně jako během rozhovoru zdravil, oba se vzájemně doplňovali a vytvářeli zásadní zmatek. Tak tady máte to, co se mi z toho s překladatelem Michalem Matějkou podařilo vydolovat.

Na festivalu francouzského filmu byl například také uveden titul Šťastnou cestu, který Francie posílá do soutěže o nominaci na Oscara. Trochu zklamáním bylo uvedením antidiskriminačního dokumentu Hlasuju proti, kde zaujala hlavně hudba a ne film samotný. Naopak jasný hit se jmenuje Trio z Belleville, animované dílo Sylvaina Chometa. Vtipný a velmi stylově animovaný snímek líčí osudy babičky Souzy, jejího vnuka Šampióna a psa Bruna. Šampion si plní svůj sen a jede Tour de France. Odtamtud ho ale unese proradná mafie z Belleville, kam se ho musí babička i pes vydat hledat. Pomůže jim s tím Trio z Belleville, tři obskurní staré dámy, bývalé koncertní hvězdy. Tento film naštěstí přijde za pár týdnů i do naší distribuce! Nápaditá Chometova animace zakládá každé postavě nějaké charakteristické rysy a právě o nich jsem si s režisérem snímku Sylvainem Chometem za pomoci překladatelky Michaely Vysoudilové povídal.

PREMIÉRY
Filmová distribuce bude tento týden rozšířena o tři tituly. Chouchou (šušu) Miláček Paříže je další z filmů uváděných na Festivalu francouzského filmu. Merzak Allouache je tvůrcem francouzské ztřeštěnosti s transvestitními převleky. Arabský madík žije ve Francii ilegálně, navíc v převleku a na zápletku je zaděláno. Není třeba přemýšlet, stačí se jenom bavit. (Chouchou , Fr., 2003, 105 min, hrají: Gad Elmaleh, Alain Chabat, Claude Brasseur, režie: Merzak Allouache)

Tajemná řeka je film Clinta Eastwooda, který letos bez úspěchu soutěžil v Cannes. Příběh o svědomí, trestu a vině tentokrát v podání drsného muže s bouchačkou Magnum variuje setkání přátel po třiceti letech. Každý samozřejmě stojí na jiné straně zákona. V hlavních rolích se objeví Sean Penn, Laurence Fishburne, Kevin Bacon a Tim Robbins. Skutečně chlapské drama. (Mystic River, USA, 2003137 min, hrají: Sean Penn, Tim Robbins, Kevin Bacon, Laurence Fishburne, Marcia Gay Harden, literární předloha: Dennis Lehane, hudba a režie: Clint Eastwood)

Underworld je další film z řady temných sci-fi, kde kromě antiutopistické civilizace hrají roli upíři, vlkodlaci a jiné potvory. Důležitou roli od uvedení Matrixu a Bladea hraje styl, který je především dílem architektů a vizážistů. Být vampýr je prostě cool. (Underworld , 2003, USA/Něm./Maď./VB, 121 min, hrají: Kate Beckinsale, Scott Speedman, Michael Sheen, Wentworth Miller, hudba: David Bowie - skladba "Bring Me the Disco King", režie: Len Wiseman )

Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.