Ondřej Horák o knize Hrdinové: Otcem české kopané byl Skot

27. listopad 2017

„Bican si to daleko víc odnesl po roce 48, kdy ho lidé stále milovali, ale komunisté ho vždycky někam odšoupli. Ať už do Vítkovic, nebo do Hradce, za Slávii hrát nemohl. Problémy měl ale jen kvůli tomu, že vyběhl ven a tribuny začaly skandovat jeho jméno a v té době se to vykládalo jako podpora starému režimu,“ vypráví o střetu Pepiho Bicana se dvěma totalitami autor knihy Hrdinové – Největší příběhy české kopané, Ondřej Horák.

Listopadová knižní novinka je výpravným povídáním jedenácti příběhů velkých fotbalových osobností, kterou do komiksové formy převedl ilustrátor Vojtěch Šeda. „Ono se o tom moc nemluví, ale vezměte si opět nejslavnějšího Pepiho Bicana, který se narodil ve Vídni a do třiadvaceti let tam žil a hrál fotbal. To byl také důvod, proč se nestal nejlepším fotbalistou České republiky v anketě kolem roku 2000. Fotbalové honoraci tehdy přišel málo český,“ říká Horák. „Zároveň je tím pro mě právě fotbal zajímavý. Ruší hranice všeho, států, generací.“

Zásadní a neméně zajímavou zahraniční odbočku v historii české kopané najdeme už na samotném začátku knihy Hrdinové, která nás vrací na počátek dvacátého století. První příběh knihy je totiž věnovaný skotskému trenérovi Johnu Maddenovi, který v roce 1905 přijel do Prahy, aby trénoval místní klub, a významně se zapsal do dějin tuzemského fotbalu. Celých jedenáct příběhů nás provází od té doby až po, byť trochu jinak vnímané, fotbalové hrdiny současnosti.

Ilustrace Vojtěcha Šedy z knihy Hrdinové – Největší příběhy české kopané autora Ondřeje Horáka

„Je to těžké z hlediska ztráty nepřítele. Úplně se změnila doba a změnil se i tlak na fotbalisty. Po roce devadesát všichni hráči zmizeli do zahraničí,“ odpovídá Horák na otázku, zdali nebylo těžké vedle osobností formátu Bicana, odmítajícího kdysi reprezentovat nacistické Německo, stavět „Hrdiny“ i z doby po roce 1989. Dá se říct, že být dnes fotbalovým hrdinou znamená třeba postavit se proti rasismu? „Je to smutné, ale pořád, když někdo udělá takové gesto, a naštěstí se to děje, cení se to. Což nám může připadat jako dávno vyřešené, ale není. Za každé takové gesto jsem velice rád.“ 

„Vezměte si největší událost loňské sezony. Jeden hráč zachránil život druhému hráči po vzájemném souboji. Přiskočil k němu, vytáhl mu zapadlý jazyk, a ještě se řešilo, že je tmavé pleti. Celý stadion tleskal oběma. Skvělé gesto, které zahraničí umí ocenit. Neříkám, že u nás ne, ale je hrozně důležité takové momenty zdůrazňovat.“ 

Ilustrace Vojtěcha Šedy z knihy Hrdinové – Největší příběhy české kopané autora Ondřeje Horáka
autor: Jakub Krásný
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.