Online knihovna nabízí zdarma 55 milionů stránek skic a informací o zvířatech i rostlinách celého světa

3. únor 2020

Knihovna Biodiversity Heritage Library (BHL), která na jednom místě soustředí dědictví biologické rozmanitosti celé planety, je největší digitální knihovnou světa, která navíc nabízí bezplatný přístup do svých záznamů. Podle uměleckého webu Colossal přináší revoluci v celosvětovém výzkumu tím, že poskytuje bezplatný přístup k poznatkům o životě na Zemi.

Její obsah se skládá ze skic zvířat a rostlin, historických diagramů, botanických studií i různých vědeckých výzkumů shromážděných ze stovek tisíc časopisů a knihoven po celém světě. Prioritou knihovny je sdílení informací a spolupráce v boji s klimatickou krizí. V jejích sbírkách najdete víc než 55 milionů stránek a 150 000 ilustrací, jejichž stáří sahá až do 15. století. Soubory jsou k dispozici ke stažení ve vysokém rozlišení. Mezi sbírkami najdete například digitalizované kresby The Zoological Sketches Josepha Wolfa, které nakreslil v 60. letech 19. století pro Londýnskou zoologickou společnost. Dva dostupné svazky obsahují stovku litografií, které zobrazující divoká zvířata umístěná v londýnském Regent's Parku. BHL nabízí celou řadu užitečných nástrojů, včetně možnosti vyhledávat kresby podle rodů a druhů, sledování online konverzací souvisejících s různými publikacemi i archiv článků.

Spustit audio
 • Nick Cave pracuje na memoáru. Mluví v něm hlavně o smrti syna

  17. září 2021
  Nick Cave

  Víra, umění a smutek. Úvahy nad těmito tématy se stanou ústředními motivy nově připravovaného memoáru zpěváka Nicka Cavea. Umělec si s autorem knihy, britským novinářem Seanem O´Haganem, povídal mimo jiné taky o letech, která následovala po smrti jeho patnáctiletého syna.

  Caveovu synu Arthurovi se stal v červenci roku 2015 osudný experiment s drogou LSD, během kterého spadl z útesu. Tragická událost potom zasáhla zpěváka natolik, že se uchýlil do ústraní a kývl jenom na velmi málo žádostí o rozhovor. „Hold nehybnosti“, jak titul popisuje vydavatel, vznikl až po několika měsících rozjímání, které podnítila pandemie koronaviru.

  „Povídat si s Seanem O´Haganem bylo příjemné, ale taky zvláštní. Zároveň mi to ale pomohlo – byla to taková pevná kotva v těchto nejistých časech,“ řekl zpěvák o přibližně 40 hodinách, které strávil s novinářem serverů Observer a Guardian.

  „Ta kniha nabízí velmi podrobný vhled do mysli jednoho z našich nejoriginálnějších a nejprovokativnějších umělců,“ dodává Sean O´Hagan, který v rozhovorech zachycuje mimo jiné dramatický přerod v umělcově tvorbě zapříčiněný právě osobním neštěstím. Kniha s názvem Faith, Hope and Carnage (Víra, naděje, masakr) vyjde na podzim příštího roku.

  Hudebník se otevřel svým fanouškům částečně už v roce 2018, kdy začal vydávat pravidelný týdenní newsletter s názvem The Red Hand Files, v němž odpovídal na otázky svých příznivců. Reagoval třeba na to, jaký je jeho oblíbený bar nebo vztah s manželkou.

 • Lil Nas X se na debutové desce svěřuje o queer dospívání a sebepřijetí. Venku je i nový videoklip

  17. září 2021
  Lil Nas X

  Nové album Montero od amerického rappera Lil Nas X je po sérii někdy i kontroverzních promo kousků venku. Nechybí na něm stejnojmenný singl nebo tracky Sun Goes Down a nejnovější Industry Baby. Na desce potom hostují další velká jména dnešního popu, jako jsou Megan Thee Stallion, Elton John, Miley Cyrus nebo Doja Cat. K písni That’s What I Want umělec zároveň vydává i videoklip.

  Album o 15 tracích je rozmanité jak tematicky, tak hudebně. Zatímco v některých důvěrnějších skladbách Lil Nas X zpívá a rapuje o své připravenosti na lásku nebo o osamělosti, tyto tracky vyvažují na čelní příčky žebříčků aspirující písně. Mezi ty by mohla patřit třeba sex-pozitivní Dollar Sign Lime, na níž hostuje už zmiňovaná Megan Thee Stallion.

  Novou desku připomíná také video k tracku That’s What I Want. Klip zobrazuje Lil Nase, jak se zamiluje do muže, o němž následně zjišťuje, že má tradiční rodinu. V klipu nechybí sexuálně explicitní scény, které by mohly být podle serveru NME odkazem na kultovní film Zkrocená hora (Brokeback Mountain).

  Albu předcházela řada kontroverzí – ve videoklipu k písni Montero tancoval na klíně Satanovi, desku potom Lil Nas X promoval s falešným těhotenským břichem. Například server Variety připomíná, že někdy mohly jeho marketingové kousky navozovat dojem, že hudba jako taková není pro rappera důležitá. Tento předsudek ale podle zveřejněné recenze překonává – na desce se totiž otevírá i ve svých textech. Vypráví například o tom, jaké to je vyrůstat jako gay, nebo o své cestě za sebepřijetím.

  Například britský Guardian blíže rozebírá Lil Nasovo proniknutí do mainstreamu, o čemž svědčí také jeho podíl na reklamách řetězců Taco Bell nebo Uber Eats. Tyto společnosti přitom spolupracují výhradně s velkými popovými hvězdami.

  Lil Nas jednoduše boří zažité skutečnosti, jak připomíná nesčetné množství hudebních a zpravodajských webů. Otevřeně se hlásí ke gay identitě, přitom dominuje hiphopovým žebříčkům, které nejsou moc vstřícné vůči queer umělcům. Server BBC zmiňuje i to, jak se z umělce stala konvencím vzdorující superstar, a CNN dokonce tvrdí, že rapper vytváří lepší svět.

 • Evropská Amazonie. UNESCO nově chrání biosféru na území pěti států

  17. září 2021
  Oblast u soutoku řek Mury a Drávy, Chorvatsko

  Biosféra rozkládající se napříč pěti evropskými státy si již v minulosti vysloužila přezdívku evropská Amazonie. Teď se organizace UNESCO rozhodla oblast o více než 700 kilometrech čtverečních zařadit na chráněný seznam. Rezervace je pro svoji „mezinárodnost“ vítaným krokem a inspirací pro spolupráci v oblasti ochrany přírody.

  Evropský ekvivalent Amazonského pralesa překračuje hned několik hranic, a to rakouské, slovinské, chorvatské, maďarské a srbské. Základním pojítkem všech míst jsou pak řeky Mura, Dráva a Dunaj. Co se týče oblastí spjatých s vodními toky a jejich okolím, jde o největší rezervaci svého druhu v Evropě.

  Místní biosféra je výjimečná hlavně kvůli orlu mořskému, který v této části kontinentu hledá útočiště v době rozmnožování. Například slovinská řeka Mura je zase význačná svojí biodiverzitou – v toku ale žije na 36 druhů ohrožených ryb. Rezervace má tak zároveň přispět k obnově některých částí řeky, což by mělo usnadnit rybám migraci k rakouskému území.

  Snahy o ochranu tamější přírody nastartovalo prohlášení chorvatské a maďarské vlády v roce 2009. K těm se postupně přidali i představitelé dalších zemí, kteří postupně na svých územích vyhlásili jednotlivé rezervace – UNESCO je teď všechny spojilo. Proces jako takový jde ruku v ruce s ambicemi Evropské unie, která chce do roku 2030 chránit skoro třetinu svého území.

  „Řeky a zvířata neznají hranice tak, jak je známe my,“ prohlásila Claire Baffert z evropské kanceláře Světové fondu na ochranu přírody (WWF). Postup je tak příkladem, který by měl podle Baffert následovat celý kontinent. Eva Hernandez ze stejné organizace zase poukazuje na to, že činnosti Evropanů se neblaze podepsaly na 90 procentech naplaveninových oblastí podél řek.

  Server Euronews připomíná, že biosféry jsou důležité pro obnovení přírodních procesů a ekosystémů. Jejich zařazení na seznam UNESCO tak zajišťuje ochranu a rozmanitost. Seznam organizace zatím čítá 714 biosfér ve 129 zemích – 21 z nich přesahuje hranice samostatných států. Podle Baffert z WWF to ale není dost. Fond například před několika lety zveřejnil seznam 10 nejvíce ohrožených řek.

 • Neočkovaní tiktokeři se po vzoru potterovské ságy začali označovat jako „čistokrevní“

  17. září 2021
  Lord Voldemort a smrtijedi ve filmovém zpracování Harryho Pottera

  Termín „čistokrevný“ nemá zrovna nejlepší konotace. Neočkovaní uživatelé TikToku se teď snaží ho oživit jako způsob, jímž dávají najevo svou nadřazenost nad těmi, kteří se nechali očkovat.

  Jak píše Vice, tento výraz zpopularizovala spisovatelka J. K. Rowlingová v Harrym Potterovi prostřednictvím zloducha lorda Voldemorta, aby tak odlišila čaroděje s čistým kouzelnickým původem od všech ostatních. Podle mnohých tak vytvořila paralelu k nacistické doktríně „čisté rasy“. Jako koncept se v zásadě používal k omlouvání nejhorších zločinů proti lidskosti v historii.

  Nový trend „čistokrevných“ získal velkou podporu od konzervativní TikTok influencerky Lyndsey Marie, která už minulý týden sdílela příspěvek plný hashtagů jako #harrypotter, #pureblood a #unvaccinated. Prohlásila: „Odteď odmítám, aby se o mně mluvilo jako o neočkované. Chci, aby mě všichni nazývali ‚čistokrevná‘.“

  Její video mělo velice rychle čtvrt milionu zhlédnutí. Lyndsey teď svým příznivcům slibuje, že se brzy můžou těšit na „čistokrevný“ merch s obrázkem lva a nápisem „ČISTOKREVNÝ, nemaskovaný, neočkovaný, nebojácný“.

  Použitím tohoto termínu se inspirují další a další uživatelé také na ostatních sociálních sítích a tvoří k tomu videa. Někteří používají zombie filtry nebo k příspěvkům přidávají emotikony s kapkou krve. Uživatelka Leeannstar23 postoupila ještě o krok dál, když napsala: „Asi za pět, deset let, možná míň, budou všichni neočkovaní lidé pronásledováni. Bude to jako v Resident Evil.“

  Na TikToku půjde hashtag #pureblood jen těžko oddělit od účtů věnovaných Dracu Malfoyovi a jeho příznivcům i dalším z gigantické komunity fanoušků fenoménu Harryho Pottera. Termín a hashtag už se také přesunuly na další platformy jako Twitter, Facebook, Instagram a používají se mezinárodně.

  Vlna neočkované hrdosti se vzedmula poté, co na koronavirus zemřelo několik známých odpůrců vakcinace.

  Přečtěte si také Děti na TikToku si hrají na oběti holocaustu. Kritizují je za to přeživší i pozůstalí.

 • Jsou rituály přežitek? Antropologové potvrzují jejich význam v dávných dobách i dnes

  17. září 2021
  čajový rituál, čaj
  Rituály mají mnoho různých forem a praktikují je nejrůznější kultury po celém světě. Proč se staly tak důležitou součástí našich životů? Velmi významnou roli hrají při úzkostech, nesmírně důležité jsou také ty související se smrtí blízkých, skupinové zlepšují mezilidské vztahy i zdraví, vyvolávají pozitivní emoce. Jako příklad odborníci uvádí fotbalové fanoušky nebo skupiny provádějící duchovní praktiky.

  Když antropolog Bronislaw Malinowski navštívil začátkem 20. století Trobriandské ostrovy na Papui Nové Guineji, všiml si důmyslných příprav rybářů před tím, než se vydávali na moře. Natírali si kánoe černou, červenou a bílou barvou a při tom skandovali různá zaříkávadla. Potom naložili dřevěné klacky a luky obarvené načerno a sami si ozdobili paže lasturami.

  Malinowski zaznamenal velkou spoustu obřadů a rituálů, které ostrované prováděli, než se vydali na otevřené moře. Když však rybáři vyplouvali do blízké klidné laguny, tyto obřady se nekonaly. Dospěl k závěru, že „magické“ rituály měly ostrovany ochránit před nepředvídatelnou silou Tichého oceánu.

  Antropologové si později všimli, že se k pověrám a rituálům uchylují také rybáři v jiných částech světa  například ti, kteří se zabývají hlubinným rybolovem u pobřeží Mexického zálivu nebo z rybářských lodí ve východní Anglii – aby jim pomohly vyrovnat se s nejistotami a nebezpečími jejich profese.

  Dostupné záznamy nicméně poukazují na používání rituálů dávno před 20. stoletím. Jedním z prvních příkladů lidské rituální praxe je obětování krajt v jeskyni v Botswaně v jižní Africe, které se praktikovalo před sedmdesáti tisíci lety. Při rituálu se spálily tisíce kamenných kopí, vyřezaných z červeného kamene, dovezeného ze stovky mil vzdálených míst.

  Psychologové vysvětlují rituál jako „předdefinovanou opakující se posloupnost symbolických úkonů často v charakteristické podobě, která řeší problém na symbolické úrovni“. Jak se píše na webu BBC, rituály se v našem každodenním životě vyskytují překvapivě často. Věří se, že je tvoříme na základě našich hodnot. Například lidé s křesťanskými hodnotami křtí děti jako symbol duchovního znovuzrození. Význam rituálů je ale mnohem širší. Například můžou zbavovat úzkosti.

  Vědci při jednom zábavném experimentu nařídili účastníkům, aby provedli úkol vyvolávající úzkost. Měli zpívat skladbu Don't Stop Believing od rockové kapely Journey před cizími lidmi. Rozdělili je do dvou skupin. Jedna před vystoupením provedla rituál, druhá měla jen v tichosti sedět. Následně porovnávali změny srdečního tepu účastníků, pocity úzkosti i kvalitu provedení. Účastníci, kteří provedli rituál, zpívali lépe, měli výrazně nižší srdeční frekvenci a zmiňovali menší úzkost.

  V jiné studii zahrnující 75 hinduistických žen na Mauriciu si účastnice měly připravit píseň, kterou pak zazpívají před odborníky. Všechny ženy byly vybavené monitorem srdečního tepu a požádány o vyplnění dotazníků na začátku a na konci experimentu. Některé byly poslány do místního chrámu, aby před dokončením druhého dotazníku provedly rituály, ostatní měly sedět a relaxovat. Zjištěná úzkost u žen, které rituál provedly, byla i v tomto případě mnohem menší než u těch ostatních.

  Rituály můžou být obrovským přínosem i podle sportovních psychologů. Například tenista Rafael Nadal, vítěz dvaceti grand slamů, jich před každým zápasem vykonává až devatenáct.

 • Chystá se pokračování filmu Dvojčata s Arnoldem Schwarzeneggerem a Dannym DeVito v hlavních rolích

  16. září 2021
  Arnold Schwarzenegger a Danny DeVito jako filmová dvojčata
  Úspěšná filmová komedie se dočká volného pokračování po třiatřiceti letech. Představitelé hlavních rolí Arnold Schwarzenegger a Danny DeVito se vrátí, v novém snímku ale nebudou sami. Opět si zahrají po všech stránkách velmi odlišné bratry Vincenta a Julia, přibude ovšem další sourozenec – dlouhé roky ztracený bratr v podání Tracyho Morgana. Připravovaný snímek se proto neobjeví pod názvem Dvojčata a pořadovým číslem dvě, ale bude se jmenovat Trojčata. 

  Novinka vzniká pod taktovkou režiséra Ivana Reitmana, stejně jako dnes už klasická komedie z roku 1988. A jak se tato idea zrodila? „Dvojčata byla velmi úspěšná, několik let poté se Arnold setkal s Eddiem Murphym a on přišel s tímto nápadem,“ řekl Reitman magazínu Deadline. „Měl bych být trojčetem, vidím to jako hodně vtipnou komedii,“ zaznělo prý tehdy.

  Jak píše server NME, všechno se připravovalo pro natáčení právě s Eddiem, ale poté co měla obrovský úspěch jeho Cesta do Ameriky 2, začal být extrémně vytížený. „S Tracym Morganem jsme dlouhé roky přátelé a podle mě je to jeden z nejvtipnějších mužů na světě. Cítil jsem, že právě on by mohl ztvárnit fantastické trojče, a tak jsme přepsali scénář jemu na tělo. Teď se snažíme sehnat peníze a můžeme začít točit,“ vysvětlil režisér výběr třetího herce.

  „Je to film o rodině a o tom, že nehledě na naše odlišnosti se musíme naučit spolu vycházet. Mezi těmi třemi je úžasná chemie, vidíte, jakou spoustu energie ze sebe navzájem dokážou dostat.“

  Kdy by mohla mít Trojčata premiéru, zatím není jasné. Tvůrci se v těchto dnech na Toronto International Film Festivalu v Kanadě snaží získat distributora.

 • Vědec pojmenoval mouchu RuPaul. Její duhové zbarvení a délka nohou mu připomínaly světoznámou drag queen

  15. září 2021
  RuPaul

  Nekonečné nohy a zářivý kostým hýřící duhovými barvami. Australská moucha připomínala vědci Bryanu Lessardovi světoznámou drag queen, hmyz proto pojmenoval „rupaul“. Není to ale poprvé, co se odborník na entomologii inspiroval popkulturou – například od roku 2011 se australská hmyzí rodina rozrostla o druh scaptia beyonceae. Experti tím chtějí obor zpropagovat.

  Odborníci sice o této mouše vědí už asi sto let, pojmenovat a zařadit ji jako druh dokázal až Bryan Lessard, mimo jiné velký fanoušek reality show RuPaul's Drag Race. „Když jsem hmyz zkoumal, díval jsem se hodně na Drag Race. Bylo mi hned jasné, že tahle moucha by mohla na pódiu konkurovat RuPaulovi,“ popisuje Lessard, který už stihl pojmenovat na 50 druhů.

  Konkrétně RuPaulova moucha patří do nového australského rodu opaluma, jehož název vychází z latinských slov pro opál a osten. Jeho zástupci totiž vypadají jako „v lese bzučící malé drahokamy“ s výrazným trnem schovaným pod zadečkem.

  Když Lessard nazval jednu z much po Beyoncé, vysloužil si za to od vědecké komunity posměšky. To se ale začíná měnit. „Máme tu novou vlnu entomologů, kteří používají popkulturu tak, aby přitáhla lidi k práci, kterou děláme,“ nechal se slyšet Lessard.

  Praktika by tak mohla pomoci i s hrozbami, jako je klimatická změna. „Když hoří australská buš, většinou se lidi zajímají o roztomilé druhy, jako jsou koaly, ale bezobratlí, kteří jsou nedílnou součástí ekosystému, nedostávají žádnou pozornost,“ dodává.

  O aktuálním entomologickém trendu svědčí třeba také to, že svého pavouka má i aktivistka Greta Thunberg.

 • Zpěvačka St. Vincent hraje v mockumentary The Nowhere Inn. Teď k němu vydává soundtrack

  15. září 2021
  St. Vincent s Dakotou Johnson při natáčení filmu The Nowhere Inn

  Hudebnice St. Vincent a Carrie Brownstein si zahrají samy sebe v hraném dokumentu The Nowhere Inn. Film tvůrci uvedou již tento pátek. Ve stejný den potom zpěvačka s občanským jménem Annie Clark vydá soundtrack ke snímku, ze kterého teď zveřejnila první skladbu.

  Skladba, která nese stejný název jako samotný snímek, je ústřední písní nadcházejícího filmu. Spolu s ním zpěvačka vydala také video, na němž se podílel režisér dokumentu Bill Benz. Klip má tři části a odkazuje na téma filmu jako takového – tedy stage personu St. Vincent.

  V první pasáži zpěvačka vystupuje na jevišti a zpívá do zavřené opony. Ta se ale rozevírá a před umělkyní se kromě jeviště ocitá také neurčitá postava. Když se ji snaží zastihnout, masivní kus látky se ale opět zatáhne, a to hned několikrát. „Kde jsi?“ ptá se ostatně zpěvačka v textu skladby. Sv. Vincent nakonec osobu nachází ve skoro až abstraktní září zalité scéně – ale bez obličeje.

  Film The Nowhere Inn, který pojednává o slávě a umění, se divákům v premiéře představil už na festivalu Sundance. Má jít o formu hraného dokumentu: „Když se St. Vincent rozhodla natočit dokument o své hudbě, cílem bylo odkrýt osobnost na jevišti,“ stojí v popisku filmu. „Ale v momentě, kdy si jako spoluautorku našla blízkou přítelkyni, věci jako realita, identita a autentičnost začaly být zkreslené a bizarní.“ Obě dvě autorky už dříve spolupracovaly na sérii krátkých filmů v roce 2017.

  St. Vincent už na začátku roku vydala nové album Daddy´s Home, se kterým v posledních několika měsících vystupovala na svém celosvětovém turné. V příštím roce přijede také do Prahy, a to konkrétně 16. ledna.

 • Za ochranu přírody zemřelo v minulém roce víc než 200 lidí. Počet vražd aktivistů je rekordní

  15. září 2021
  Pohřeb aktivisty Homera Gómeze Gonzáleze

  Už druhý rok za sebou zemřel rekordní počet lidí, kteří bránili životní prostředí a přírodní zdroje. Jenom loni jich bylo 227. Data vychází ze zprávy organizace Global Witness. Ta od roku 2015, kdy vstoupila v platnost takzvaná Pařížská dohoda, zaznamenala 963 environmentálních vražd.

  Vůbec nejvíc aktivistů zemřelo v roce 2020 v Kolumbii. V jihoamerickém státě položilo život za ochranu přírody na 65 lidí, z nichž asi třetinu tvořili občané s africkými kořeny nebo původní obyvatelé. Třetině útoků na celém světě potom čelili právě původní obyvatelé.

  „Na některé dopadá změna klimatu mnohem víc než na jiné. A tato data nám ukazují, že to jsou právě tito lidé, kteří za cenu svého života chrání naše lesy, řeky a biosféry,“ řekl Chris Madden z organizace Global Witness.

  Největší procento, tedy až 70 %, obětí se snažilo zvrátit proces takzvané deforestizace. Kvůli boji s odlesňováním zemřeli už dva lidé, kteří pracovali v mexických rezervacích chránících motýla monarchu stěhovavého. Tím prvním byl Homero Gómez González, jemuž vyhrožoval místní gang a snažil se ho tím přinutit, aby přestal lobovat proti těžbě dřeva. Monarchové totiž každý rok migrují ze Spojených států a Kanady právě do centrálního Mexika.

  Jak ale podotýká Global Witness, číslo vražd nemusí být konečné. Část případů, hlavně z venkovských oblastí, se k policii třeba vůbec nedostane. Organizace zároveň požaduje, aby Organizace spojených národů formálně uznala právo na bezpečné, zdravé a udržitelné životní prostředí jako základní lidské právo.

  Madden dodává, že společnost musí začít „upřednostňovat lidi a planetu před ziskem“, jinak hrozí kolaps klimatu a pokračování vražd.