Opulentní urban fantasy Disco Elysium od základů překopává žánr detektivních her

25. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ze hry Disco Elysium

Počítačové hry nám často slouží jako forma eskapismu, kdy si můžeme vyzkoušet role v běžném životě ne zcela dostupné. Detektivní hry nás často vedou za ručičku a je téměř nemožné v nich něco pokazit, aby se každý hráč mohl alespoň na chvíli cítit jako Sherlock Holmes nebo Horatio Caine. Nový skrytý klenot z žánru RPG ze staré školy, Disco Elysium, se ale prvoplánovým berličkám vyhýbá – a dělá to skvěle.

Svobodou volby a reaktivním světem s „jako živými“ postavami se dnes chlubí kdejaké RPG, málokteré z nich ale hráčům ve skutečnosti umožňuje reálně vyjet z nalinkovaných kolejniček předepsané příběhové linie. Jakési vodicí lanko v podobě série vražd sužujících čtvrť Revachol nechybí ani v Disco Elysium, oproti spoustě jiných her vás ale nečeká žádný konec hry v případě, že ani jednu z nich nevyřešíte správně. Vaše postava zkrachovalého detektiva je sice obdařena trochou nadpřirozených schopností, které jí umožňují geniální dedukci s použitím různých halucinogenních látek, jak ale s jejími výsledky naložíte, je jen a pouze na vás. Není problém hlavní vyšetřování prakticky úplně ignorovat a raději se ponořit do víru chaotického dění urban fantasy.

Disco Elysium disponuje nebývalým množstvím textu, který ovšem neslouží jako zbytečná vata, ale opravdu stojí za to ho číst. Chytrostí i místy prvoplánovým, místy neméně inteligentním humorem vás k sobě dokážou připoutat nejen prakticky všechny dialogy s postavami, ale i vnitřní monology vašeho detektiva. Ten bojuje nejen s alkoholismem a následky opulentních drogových večírků, bez vašeho včasného zásahu se snadno může propadnout klidně i do paralyzující deprese.

Pozornost při čtení se vám obecně vyplatí, Revachol má totiž poměrně spletitou historii s různými vládnoucími režimy i filozofickými směry, mezi kterými si můžete prakticky svobodně vybrat. Zároveň žádné straně přímo nenadržuje a směle si tropí žerty z kapitalismu, socialismu nebo komunismu bez rozdílu. Jedinou překážkou pro našince může být absence českého překladu, díky tempu hry si ale bez problému můžete vypomáhat se slovníkem na displeji mobilu.

Co se Šárce stalo osudným hned u vytvoření postavy v Disco Elysium? Proč je Ghost Recon: Breakpoint nenáročnou zábavou pro masy? A je nový Grid nejlepší závodní hrou roku? Poslechněte si nový Quest a dozvíte se víc!

Spustit audio