Opuštěné velkoměsto. Fotograf zachytil Mexico City bez jediného člověka

29. srpen 2017
Mexico City očima Mervina Lary

Fotograf Mervin Lara se do Mexico City přestěhoval z půlmilionové Cuernavacy, jejíž název v aztéčtině znamená „město blízko stromů“. Na život v jedné z největších metropolí světa si musel dlouho zvykat. K aklimatizaci Larovi pomáhalo zůstávat dlouho do noci v práci nebo v nedalekých kavárnách a cestu domů podniknout až v době, kdy se provoz města trochu zklidnil. Postupem času si uvědomil, že se mu při nočních túrách naskytl pohled na docela unikátní verzi města, kterou většina jeho obyvatel nezná. „Čtvrti města, které jsou přes den chaotické, přeplněné lidmi a auty, se nad ránem docela změní. Jako by v nich všechno přestalo existovat. Vidět tahle místa v klidu je úplně nový druh krásy,“ říká Lara v rozhovoru pro městský web CityLab. Dvaatřicetiletý umělec zachycuje prchavé okamžiky klidu v chaotickém velkoměstě v rámci projektu „Procházka jako vizuální cvičení“ a jeho výsledky si můžete prohlédnout na Larově webovém portfoliu. Najdete tu nepřirozeně pusté magistrály, vylidněná náměstí, docela prázdné chodby metra. 225 kilometrů dlouhé dráhy metropolitní podzemky Laru momentálně inspirují nejvíc. „Baví mě sledovat rozdíly v infrastruktuře jednotlivých linek,“ vysvětluje fotograf. Když nezkoumá metro, Lara nejraději fotí při výletech na kole nebo na procházkách. Právě chůze zásadně změnila umělcovo vidění velkoměsta. „I když Mexico City není na procházky ideální, chodit tady je neuvěřitelná zkušenost. Člověk zažije město jinak, změní mu to myšlení, začne si všímat, jak město funguje na společenské úrovni. Takové věci v bublině auta vnímat nemůžete.“ Lara by svým projektem mimo jiné rád změnil většinové přemýšlení o veřejné dopravě. Přemísťování z jedné zastávky na druhou totiž lidé často berou jako ztrátu času. Lara ho vnímá jako možnost se pohybovat a zároveň se vracet k myšlence, že člověk nemusí dělat nic. I Praha má svého fotografa osamělého metra. O Jiřím Šteflovi, jinak nočním moderátorovi Českého rozhlasu, kterého fascinuje symetrie prázdných chodeb pražské podzemky, jsme psali zde. Podívejte se taky na Choďte na procházky, doporučují umělci i historik, který si na bloumání založil byznys.

Spustit audio
 • Chcete si zahrát na hudební nástroje, ale žádné nemáte? V Praze je zkušebna, kde jsou k dispozici

  21. únor 2019
  Hudební nástroj - klavír - piáno

  V Praze otevřeli pro veřejnost sdílenou hudební zkušebnu Melogee. K dispozici v ní jsou různé hudební nástroje, na které si kdokoliv může vyzkoušet zahrát anebo tam jako individuální hudebník regulérně zkoušet.

  „Chtěli jsme vytvořit místo pro ty, kteří chtějí hrát, ale něco jim v tom brání. Například pro některé profesionální hudebníky je těžké najít místo pro zkoušení. Brání jim v tom spolubydlící, sousedé nebo děti. Pro ty, kteří chtějí začít hrát na hudební nástroj, zase může být užitečné si to nejdříve párkrát vyzkoušet, než si koupí svůj vlastní,“ vysvětluje Veronika Kynclová, jedna ze zakladatelek sdílené zkušebny pro zpravodajský server Prague Morning. „Naším záměrem je vybudovat hudební komunitu hráčů, kteří si pomáhají. Když někomu chybí parťák na hraní nebo potřebuje radu od zkušenějšího, bude se mít kam obrátit,“ říká pro web Impact Hub Praha Blanka Pauerová, druhá zakladatelka. Zpočátku budou prý dostupná hlavně digitální piana, klávesy, akustické kytary anebo housle. Prostory hudební zkušebny Melogee leží v Plzeňské ulici na Praze 5. Veřejnosti budou v testovacím období otevřené ve všedních dnech od 17 do 21 hodin.

 • Řecké designérské studio přišlo s novinkou do kanceláří – stolem, ve kterém se dá spát

  21. únor 2019
  Řecká designérka Nancy Leivaditou přišla s nápadem vyrobit polohovatelný pracovní stůl, který se dá několika pohyby změnit v efektivní odpočívárnu

  Řecká designérka Nancy Leivaditou přišla s nápadem vyrobit polohovatelný pracovní stůl, který se dá několika pohyby změnit v efektivní odpočívárnu, během svých studií. Musela tehdy studovat a zároveň pracovat u svého stolu v newyorském bytě, kde nebyl dostatek prostoru. 

  Leivaditou momentálně pracuje pro designérské Studio NL a její prototyp kancelářské odpočívárny s názvem 1.6 S.M. of Life Desk je vyrobený z lakovaného dřeva, kovu a polstrovaný bílou kůží. Podle serveru Architecture and Design se svou jednoduchostí hodí do kancelářských prostor, zároveň je i dostatečně stylový, aby mohl být součástí domovů. Stůl o rozměrech 2 m x 0,8 m x 0,8 m na postel přeskládáte jednoduše, jak můžete vidět i na fotkách v odkazech. Stačí posunout pracovní desku směrem od sebe a zadní stěnu stolu – matraci dostat ze svislé do horizontální polohy nad zem. Boční stěnu nábytku můžete také otevřít, vznikne tak sklopný prostor pro polštář. Zevnitř protější boční strany je dokonce i obrazovka, na které během odpočinku můžete sledovat třeba svůj oblíbený seriál. „Hlavním záměrem bylo reagovat na fakt, že naše životy podléhají nutnosti tísnit se v pracovních prostorech a kancelářích. V tomto odpočívacím stole si můžete dát odpolední siestu nebo se prospat pár hodin během noci mezi náročnými deadliny,“ říká o svém produktu Leivaditou pro desénový server Inhabitat.

 • Lisabon má problém s krádežemi tradičních kachliček z fasád, může za to chudoba i turisti

  20. únor 2019
  Kachličky azulejos

  Z fasád domů v portugalské metropoli mizí slavná chlouba, takzvané azulejos. Jejich krádeže a ničení jsou poměrně dlouhodobým problémem. Rostoucí zájem o Lisabon mezi turisty a zároveň o tamní nemovitosti ale situaci prý jen zhoršuje.

  Novinářka Jenny Barchfield píše ve svém článku pro server CityLab, že jednou skupinou provinilců jsou právě turisté, kteří si kachličky chtějí odvézt jako suvenýr. Druhou pak drogově závislí nebo zloději, kteří potřebují rychlý přísun peněz. Za jedinou kachličku je totiž ve starožitnictvích možné získat i stovky eur. Antikváři mají povinnost nahlašovat získané kachličky místním úřadům a jsou zodpovědní i za původ každého kusu. Jenže aplikovat tato pravidla i na neoficiální prodejce je hodně obtížné. Za krádež a poničení azulejos sice hrozí až osmiletý trest vězení, trestní stíhání zlodějů je ale v těchto případech nesmírně komplikované. Policejní vyšetřovatelé totiž musí prokázat mimo jiné to, z kterého konkrétního domu byla kachlička ukradena. „Aby se podobné věci neděly, bylo by potřeba postavit ke každé budově policistu. To očividně nejde, je to neúnosné,“ říká Rita Vieira z policejního týmu, který takové zločiny v Lisabonu vyšetřuje, s tím, že ani prevence není snadná. Dalším problémem jsou samotní majitelé domů – od předloňska platí zákon, podle kterého nesmí majitel odstranit byť jen jedinou kachličku bez povolení. Ze zmizení nebo zničení hlavně modrobílé keramiky tak nakonec mohou ještě profitovat ti majitelé, kteří usilují o snížení hodnoty původně cenné fasády. Cenné sbírky kachliček má například Museu de Lisboa. Podle jeho ředitelky Joany Sousy Monteiro se jim tak často ozývají developeři s touhou darovat muzeu kachličky, aby je na budovách nemuseli udržovat. Muzeum některé výjimečné kusy přijme. Hlavně se ale snaží o to, aby na portálech domů zůstávaly. „Mnoho kachliček bylo vyrobených speciálně pro dané místo a my zkrátka cítíme, že by na daných budovách měly zůstávat,“ vysvětluje Monteiro. Zachraňovat kachličky se snaží třeba samotná policie prostřednictvím projektu SOS AZULEJO nebo projekt Mapping our tiles, který na webu udržuje databázi tradičních dekorací.

 • The Lost Footage. Vyjde Blue Velvet s 51 minutami nepoužitých scén z Lynchova opusu v modrém

  20. únor 2019
  Z filmu Modrý samet

  U vydavatelství Criterion vyjde v květnu nosič s Modrým sametem, který bude obsahovat více než vytoužený bonus. Kompilaci znovuobjevených scén, které se z různých důvodů nakonec nedostaly do finální podoby filmu.

  V době dávno před nástupem digitálních technologií se stávalo, že nepoužitý natočený materiál se ztratil nebo byl zničen. Když David Lynch zatoužil zjistit, kde skončily „přebytky“ z natáčení Modrého sametu, moc šancí na úspěch si nedával. „Jednoho dne jsem začal pátrat po těchto nepoužitých záběrech, protože některé z těch scén by bylo úžasné vidět znova… A později se opravdu našly, někde v Seattlu. Je to neuvěřitelné. Už jsem si myslel, že jsou navždy ztraceny,“ prohlásil americký režisér. Mezi řadou kuriózních a pozoruhodných scén najdeme například i původně plánované jiné uvedení postavy Jeffreyho Beaumonta (Kyle MacLachlan) do děje, které odkrývá mnohem dříve jeho sklony k voyeurismu. Bonusy criterionského vydání budou obsahovat také například digitálně zrestaurovanou verzi filmu v kvalitě 4K nebo 70minutový dokument sestřihaný ze scén z natáčení. Zprávu přinesl web IndieWire.

  Podívejte se také na Divný sitcom Davida Lynche používají psychologové na vyvolání pocitu existenciální krize.

 • Lidé si nedokážou představit, že by jezdili do práce na kole, říká cyklostarostka Bombaje

  20. únor 2019
  Cyklistika - kolo

  Největší indické město Bombaj má nově cyklistickou starostku. Stala se jí sedmačtyřicetiletá Firoza Suresh, která si podle svých slov neumí představit den bez jízdy na kole.

  Její hlavní cíl pro ostatní Bombajany je o něco skromnější, chtěla by přesvědčit co nejvíce lidí, aby ráno nechali svá auta na parkovišti a sedli raději za řídítka. „Od roku 2012 bojuji za to, aby lidé jezdili do práce na kole. Je tu parta nadšenců, kteří sednou na kolo v šest ráno a projedou se pro zábavu, ale do práce už na něm nepřijedou. Přitom se vyznají v ulicích, milují ježdění a doprava je během špičky pomalejší, lidé si však stále nedokážou představit, že by na kole jezdili i do práce,“ říká Suresh. V následujících letech se proto bude snažit, aby v Bombaji přibyly cyklostojany nebo třeba sprchy v kancelářích. Zaměřit se chce i na bikesharing a lepší infrastrukturu včetně cyklopruhů. „Bombaj je placaté město a snadno z něj můžeme udělat nejlepší místo pro cyklisty v Indii, ale na to jeden nebo dva lidé nestačí,“ vysvětluje Suresh. Proto chce chodit po školách a skrze debaty a workshopy propagovat mezi studenty výhody ježdění na kole. Podobné plány mají i další indičtí cyklostarostové, kterých je se Suresh celkem šest. Například Arshel Akhter z Guváhátí chce změnit vnímání kol, která jsou některými Indy považována za dopravní prostředek pro chudé. Jeho kolegyně Nikita Lalwani z Vádódary by se ráda zaměřila na děti, které bydlí blízko školy a mohly by do ní jezdit právě na kole. V Bengalúru díky tamnímu cyklostarostovi funguje stránka cycleto.work, která je podobná českému dopracenakole.cz. Na webu se zaregistrují týmy zaměstnanců a pak soutěží s ostatními v počtu ujetých kilometrů.

 • Vědci vyvinuli snadnou metodu na zjišťování malárie, podle prvních testů je velmi úspěšná

  20. únor 2019
  Test na malárii

  Nové metodě, kterou vymysleli britští a čínští vědci, se přezdívá origami. Jedná se totiž o proužek papíru, díky kterému se z kapky krve určí, jestli má daná osoba malárii. První testy na dětech v Ugandě už prokázaly 98% úspěšnost při odhalování onemocnění. 

  Metoda funguje jednoduše – na papírový voskovaný test se umístí kapka krve. Proužek se následně přehne a vzorek se umístí na malé plastové zařízení s třemi drobnými komorami. Zároveň se přidá obarvená voda a malé plastové zařízení se pak nechá zhruba 45 minut zahřívat. Pokud se v DNA zjistí přítomnost parazita, který malárii způsobuje, ukážou se dva červené proužky. Pokud je krev v pořádku, je jen jeden.

  Hlavní výhodou je dostupnost a snadné zacházení s testováním i v terénu. Britský bioinženýr Jonathan Cooper z univerzity ve skotském Glasgow už metodu testoval na 67 školácích ve dvou ugandských regionech. Kromě nové metody použil pro srovnání i další. „Origami“ způsob měl ale mnohem lepší výsledky: „Náš přístup měl při diagnostice malárie 98% úspěšnost. Je tak mnohem citlivější než mikroskopický a rychlý RDT test, které měly 86% a 83% úspěšnost diagnostiky. Je to velmi povzbudivý výsledek, který ukazuje, že náš papírový LAMP test by mohl přinést rychlejší, lepší a efektivnější testování na malárii v oblastech, kde techniky pro vyšetření nejsou dostatečně dostupné.“

  Celá zpráva o studii je zveřejněná na serveru Proceedings of the National Academy of Sciences a možným využitím metody se zabývá i ugandské ministerstvo zdravotnictví. Podle poslední zprávy World Malaria Report Světové zdravotnické organizace bylo v roce 2017 v 90 zemích zhruba 219 milionů případů malárie. Na tuto nemoc zemřelo 435 000 osob. Po období neustálého zlepšování situace se navíc podle zprávy v posledních letech nedaří v pokroku pokračovat.

 • Na ruském letišti se starají o nalezeného medvěda, teď mu online vybírají na bazén

  19. únor 2019
  Mansur coby medvídě v kokpitu letadla

  Zaměstnanci letiště v ruském městě Tver se před třemi lety ujali osiřelého vyhladovělého medvíděte, které bloumalo po přistávací dráze. Stalo se jejich miláčkem, kterého pojmenovali Mansur. Teď je z něho dospělý medvěd a pro spolek dobrovolných pečovatelů začala být péče o něj nad jejich síly. Spustili proto crowdfundingovou kampaň. Doufají, že pomocí účtů na Instagramu a YouTube kanálu, který má přes 18 tisíc odběratelů, se najdou přispěvatelé na Mansurovy měsíční výdaje.

  Je totiž vyloučené, aby se zvíře vrátilo do volné přírody. Jednak je příliš zvyklé na lidi a taky se přátelí se psem husky jednoho z pilotů. S pomocí pro Mansura už přispěchali zaměstnanci nedalekého letiště Oreškovo. Medvěd se mohl přestěhovat do jejich prostornějšího areálu, kde má svůj velký zastřešený výběh, o který zaměstnanci a dobrovolníci neustále pečují. Protože se jedná o zrušenou leteckou základnu, má Mansur volný výběh do lesního areálu o rozloze půl hektaru. Letiště spočítalo, že Mansur, pokud není v zimní hibernaci, potřebuje asi 30 tisíc rublů měsíčně na jídlo a údržbu výběhu. Například letos na jaře by měl Mansur dostat svůj vlastní bazén. Na něj je teď možné přispívat pomocí služby DonationAlerts.

 • Vědci umí u myší zabrzdit stárnutí mozku, převratný lék brzy začnou testovat na lidech

  19. únor 2019
  Mozek při vyšetření magnetickou rezonancí

  Vědci z torontské nemocnice CAMH (Centre for Addiction and Mental Health) se pustili do testování nového léku, který by měl umět fascinující věc – významně brzdit „normální“ stárnutí mozkových buněk. Pokud se jejich teorie, kterou momentálně úspěšně odzkoušeli na myších, potvrdí, pomůže převratná látka i v boji s depresemi nebo Alzheimerovou nemocí. 

  Na nový výzkum upozornil deník The Guardian. Experimentální lék, derivát benzodiazepinu, který posiluje chřadnoucí mozkové buňky, vzbuzuje velké naděje – mohl by být úspěšný v léčbě mizející paměti, zmatenosti nebo dalších neduhů, které postihují naše mozkové buňky v souvislosti se stářím. Testovaná látka totiž dokázala radikálně zlepšit krátkodobou paměť starých myší, téměř na úroveň těch mladých. Efekt trval celou půlhodinu po podání léku, a když ho vědci myším ordinovali dlouhodobě, stářím znehodnocené mozkové buňky se myším dokonce začaly obnovovat. Klinické studie na pacientech by měly začít v následujících dvou letech, a pokud budou úspěšné, mohl by se lék podle vědců denně podávat pacientům starším 55 let, na mladší jedince totiž nemá podle jejich zjištění žádný vliv, což by potvrzovalo jejich teorii o brzdění „obyčejného“ stárnutí, kterým mladí logicky netrpí. Na trhu nejsou v současné době žádné léky, které by dokázaly zlepšit ten druh ztráty paměti, která nás postihuje ve stáří, včetně často se vyskytujících psychiatrických poruch, jako je deprese nebo Alzheimerova nemoc. Torontští vědci věří, že jejich výzkum tuhle situaci změní.

 • Odešel král luxusu: Karl Lagerfeld diktoval trendy přes půl století

  19. únor 2019
  Karl Lagerfeld

  Karl Lagerfeld byl světovou celebritou, která po víc než půl století udávala tón couture i ready to wear módy. Pro luxusní evropské módní značky navrhoval od 60. let 20. století. Zpráva o designérově odchodu se ve francouzských médiích objevila v době jarních týdnů módy.

  Tento týden běží Milánský Fashion Week a po něm následuje týden módy v Paříži. Na obou se budou prezentovat kolekce navržené pod Lagerfeldovým vedením pro značky Fendi a Chanel. Módním značkám, pro které navrhoval, dokázal dát výraznou tvář založenou na jejich DNA. Měl jasný rukopis a vyhraněné názory, ale nebál se je měnit a následovat trendy. Známé je například jeho odmítnutí tepláků: „Ztratil jsi kontrolu nad svým životem, tak sis pořídil tepláky,“ řekl v roce 2012. O dva roky později už tepláky zařadil do kolekce Chanel. Narodil se v roce 1933 v Hamburku. Módu vystudoval v Paříži a první zkušenosti sbíral u Balmaina a Patoua. Vyzkoušel si působení na volné noze a navrhování pro Chloé. V polovině 60. let začal pracovat pro italskou značku Fendi a v 80. letech dostal příležitost u Chanel. U obou značek pracoval několik dekád a jeho design byl globálně úspěšný. Jeho osobní styl byl velmi uměřený a konzervativní. Nezapřel lásku ke gotické módě, chodil výhradně v černé a bílé a údajně chodil spát v dlouhé bílé noční košili. Od 70. let měl vážný vztah s Jacquesem de Bascher, který v roce 1989 zemřel na AIDS. Lagerfeld byl velmi pracovitý a všestranně kreativní. Vedle fashion designu se věnoval fotografii a filmu, ilustrátorství a sběratelství. Navrhoval také kostýmy pro divadlo a operu. Ačkoliv sám nenosil kožešiny a téměř nejedl maso, v jeho kolekcích byly kožešiny běžně používané. Po téměř deseti letech kritiky ze strany PETA zařadil v roce 2010 do kolekcí Chanel falešnou kožešinu. Z módy Fendi ale až do současnosti pravé kožešiny nezmizely. V posledních letech, kdy se čím dál tím víc módních značek od kožešin otevřeně distancuje, byly méně nápadné a umně „schované“ mezi náhražkami a alternativními materiály. K Lagerfeldovým kontroverzím patří také jeho kritika modelek a popových hvězd pro jejich figuru, mimo jiné Heidi Klum nebo Adele. Sám v roce 2001 zhubnul za 13 měsíců víc než 40 kilo, údajně proto, aby mohl nosit oblečení od Hediho Slimanea.