Osudový rok 1917: Olajkujte Lenina i cara Mikuláše, najděte na Tinderu Dzeržinského a Cvětajevovou

6. březen 2017

Rusko si letos připomíná sto let od osudového roku 1917. V souvislosti s tím se vynořila řada zajímavých projektů, které tehdejší události a atmosféru připomínají i na sociálních sítích a internetových stránkách. Asi nejzajímavější je monumentální Projekt 1917.

Jeho tvůrci využili obrovské množství pramenů, někdy dosud nepublikovaných, aby období od konce roku 1916 do začátku roku 1918 simulovali vytvořením celé sociální sítě, přístupné pro uživatele Facebooku nebo VKontaktě. Dobové dění tu sledujete prostřednictvím postů zhruba 1 500 skutečných osobností. Jejich statusy nejsou dílem fantazie autorů projektu, ale doslovnými citáty z deníků, dopisů a pamětí. Výběr hrdinů se zdaleka neomezuje jen na Rusko, najdete tu třeba Jamese Joyce nebo Stefana Zweiga. Nejvíc ale přece jen jsou v projektu zastoupeny postavy spojené s ruskou historií.

Lenin ve Švýcarsku plánuje revoluci, ale současně ještě pochybuje, že se jí vůbec dožije. Car Mikuláš II. si do deníku zapisuje každou snídani i odpolední procházky, Anna Achmatovová na zeď vyvěšuje svoje nejnovější básně. Vy si je můžete přidávat do přátel a jejich posty po libosti komentovat – odpovídat vám pravda nebudou, alespoň zatím ne. Nejpopulárnější prý zatím mezi uživateli je básnířka Marina Cvětajevová.

Car Nikuláš II. mezi vojáky

Atmosféru dokreslují dobové fotografie, filmové záběry, zprávy o počasí a situaci na burze a také shrnující kreslené filmy. Ke kuriózním oživením patří dobový Tinder, zveřejněný na Valentýna 2017, který vám umožňuje vybrat si mezi tehdejšími osobnostmi partnera. Hlavním autorem projektu je ruský novinář a do roku 2015 šéfredaktor liberálního televizního kanálu Dožď Michail Zygar, který mimo jiné nedávno vydal knihu o Putinově Rusku Všichni jsou muži Kremlu, jež vyšla i česky. Díky londýnskému institutu ruské kultury Pushkin House je celý projekt dostupný i v angličtině.

Velký úspěch – hlavně mezi levičáky celého světa – zaznamenal ruský online vzdělávací projekt Arzamas se svou hříčkou, která vám umožňuje zjistit, kterou politickou stranu byste podporovali v revolučním Rusku roku 1917. Arzamas kromě toho nabízí i sérii tematických přednášek ruských historiků. Pokud nerozumíte rusky, možná si prohlédnete aspoň soubor doprovodných materiálů, který mimo jiné obsahuje jedinečnou sbírku dobových dětských obrázků.

Zajímavá je také stránka Rádia Svobodná Evropa, která srovnává fotografie míst v Petrohradě, kde se odehrály nejslavnější okamžiky revoluce – jak vypadají dnes a jak vypadala před sto lety. Tematické stránky v angličtině spustil i oficiální ruský zpravodajský kanál Russia Today. I další ruská média přišla se zajímavými projekty, většinou jsou ale k dispozici jen v ruštině. Podrobný přehled přinesl ruský online deník Meduza.

Námořníci-anarchisti v revolučním Kronštadtu

V ČR historické události obdobným způsobem připomíná Český rozhlas. Stále běží projekt Před 100 lety, věnovaný první světové válce a vzniku Československa. Na základě dalšího podobného projektu – Znovu 89 – už vyšla kniha, ale na sociálních sítích se stále pokračuje. Týdeník Economist píše, že ruský režim se ke vzpomínání na revoluci příliš nemá, nejspíš to souvisí s tím, že prezident Putin má sice vřelý vztah k sovětské éře, ale revolucí se panicky bojí – ať už na Ukrajině, v Sýrii, nebo kdekoliv jinde. Dostatek prostoru tak mají nezávislé iniciativy.

Lenin a Trocký na Sverdlovském náměstí v roce 1920
autor: mit
Spustit audio