Otázka, zda víra prospívá zdraví, je špatně položená, říká filozof Robin Kopecký

5. prosinec 2021

Filozof a biolog Robin Kopecký má mnoho odborných zájmů. Mezi nimi najdeme i zkoumání religiozity v různých zajímavých souvislostech. V rámci jednoho z těchto bádání se zaměřoval na zjišťování souvislostí víry se zdravím a pocitem pohody. Jiný výzkum, kterého se účastnil, se zabýval mírou zastávání konspiračních teorií u katolicky věřících, věřících bez vyznání a ateistů.

Obecná otázka, zda víra prospívá zdraví, je podle Robina Kopeckého špatně položená. „Vypadá to tak, že v zemích, kde je normativ třeba chodit do kostela, tak víra věřícímu pomáhá – takový člověk je zdravější a jeho pocit pohody je posílen,“ říká Kopecký.

V zemích, kde je věřících lidí menšina, může ale působit stres a vést k opaku. „Když člověk plave proti proudu, tak to prostě stojí nějaké úsilí. Víra tak může škodit zdraví a snižovat pocit pohody,“ upřesňuje.

Chcete se o tom dozvědět více? Máte svůj tip, jaká ze skupin více podléhá konspiračním teoriím, zda katolíci, věřící bez vyznání, nebo ateisté? Konfrontujte svoji intuici s výsledky výzkumu při poslechu pořadu Hergot!

Spustit audio