Otec tří holčiček v Automatkách: rodičovskou by si měl vyzkoušet každý

22. červen 2017
Automatky
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Otec s dítětem - rodič - miminko - táta

V České republice stále převládá tradiční model péče o děti. Matka se stará, zatímco otec je v práci. Statistiky hovoří o zhruba třech procentech případů, kdy je tomu opačně. Situaci by mohla zlepšit novela zákona o otcovské dovolené, která vejde v platnost na začátku roku 2018.

Otcové budou moci využít plně placeného týdne na to, aby se mohli doma společně s ženou sžít s nově narozeným členem rodiny a více k dítěti přilnout. Otcovská dovolená funguje ve třiadvaceti státech EU. Nejkratší je v Itálii (jeden den) a nejdelší ve Francii (28 týdnů). Francie je často vyzdvihovanou zemí s ideálně genderově vyváženým řešením péče o nezletilé dítě. Každý z rodičů tam běžně pracuje na zkrácený úvazek a u dítěte se tak mohou vystřídat. Jednotýdenní otcovská dovolená by mohla být nápomocná k tomu, abychom se tomuto modelu alespoň přiblížili.

Podle Jana Prekopa, otce třech dětí, by si měl péči o děti zkusit každý muž. Honza je osmatřicetiletý automechanik z Olomouce, který pečuje o čtyřletou Emilii, skoro tříletou Julii a půldruhého roku starou Marii. Na rodičovské dovolené je on, zatímco jeho žena, protože měla od začátku vyšší plat, chodí do práce. Po narození každé z dcer byla Honzova žena vždy půl roku na mateřské dovolené. Potom se ale vrátila do zaměstnání a na rodičovskou nastoupil Honza. Tři holčičky se jim narodily během necelých třech let.

Honza a jeho žena mají tu výhodu, že sdílí domácnost s babičkou, která případně pomůže s mladšími dcerkami, když Honza vede nejstarší holčičku do školky. A Honzova žena většinou pro rodinu uvaří. „Já jsem doma na hlídání a výchovu,“ směje se Honza, který ale zároveň poukazuje na to, jak jsou muži o tuto zkušenost ochuzení.

Poslechněte si rozhovor s Janem Prekopem v Automatkách. V jeho podání je rodičovská dovolená s třemi malými princeznami něco mezi pohádkou a procházkou růžovou zahradou. Král Jan měl tři dcery, nejmladší Marii, a byl s nimi každý den doma, zatímco královna byla v kanceláři...

autor: Barbora Sedláčková
Spustit audio