Otevíráme tajné dveře do krypty. Výlet do Budapešti za tamní DIY scénou

16. září 2022

Významný dopravní uzel, město proslulé množstvím lázeňských zařízení, kde na vás dýchne historie z období Rakouska-Uherska a na každém rohu zavdáte langoš. Špína se tento týden za asistence Dominika Pilnáčka vydala do hlavního města Maďarska –⁠ Budapešti. Cestovatelská klišé jsme nechali ovšem za dveřmi. Hlavním cílem bylo zjistit, co v současnosti hýbe místní nezávislou scénou a proč je dobré věnovat se tamějším kapelám, i když většinou zpívají maďarsky.

Naše mentální potloukání po budapešťských ulicích ohraničily tři hlavní styčné body. Jedním z nich je polotajný prostor Kripta, který najdeme v industriální budově poblíž jednoho z fotbalových stadionů. V Kriptě funguje několik zkušeben, v nichž působí hned několik stěžejních kapel všemožných žánrů –⁠ od metal punkových Iron Steel, po v Česku dobře známé Norms, až po indie punkový úkaz a černé koně dnešního dílu Dehidratált Fejek.

Dominik Pilnáček

Kromě zkoušení Kripta poskytuje prostor i pro koncerty –⁠ nejen svým residentům, ale i zahraničním punkovým kapelám na tour. Nekomerční využití a dobrovolnictví, na němž se zde staví, vyžaduje zároveň jistou míru kryptičnosti a dostat se na akci se může zdát zprvu trochu složité.

Část kapel spojených s Kriptou je provázána i s agilním místním labelem Szégyen Kazetták, který se soustředí výhradně na lokální kapely. Hlavní postavou labelu je Fefi (Berosszulás, Dehidratált Fejek), který stojí i za většinou vizuálu. Komunita projektu okolo labelu je poslední dobou velmi živá a činorodá a tak ve Špíně zaznělo i pár ochutnávek z desek, které se teprve chystají. Mezi ně patří například očekávané demo uskupení Palánta.

Dostane se obyčejný smrtelník na koncert do klubu Kripta? Co všechno se děje v dalším zásadním nezávislém centru Gólya? V čem je zajímavý a jedinečný zvuk budapešťských kapel? Proč má smysl prohnat jejich texty překladačem? A jaká jsou možná pojítka s elektronickou a punkovou scénou? Poslechněte si celý díl Špíny ze záznamu!

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.