Otevřeme svá srdce pokojné budoucnosti. Na exkurzi po současné vlně peace-punku
V posledních pár letech jsme si mohli všimnout celosvětové vlny kapel, které se jak po zvukové, tak po estetické a lyrické stránce hlásí k peace-punku a anarcho-punku. Špína se rozhodla podívat na to, jak se toto navazování na bezmála padesát let starý žánr daří těm nejvýraznějším z nich.
Společenské klima ve Spojeném Království na konci 70. let bylo nemilosrdné. Shrnuje ho politika škrtů a divoká privatizace pod vedením Železné lady Margaret Thatcherové. Jako reakce na tento úpadek se začaly v punkové hudbě explicitně objevovat antiautoritářské a antikapitalistické postoje, zasazující se o celospolečenskou emancipaci. Za těchto podmínek vyplouvají z ostrovních přístavů první vlajkové lodě peace a anarcho punku. Mezi ně patří například kapely Crass, The Mob, Rudimentary Peni nebo Zounds.
O téměř padesát let později svět ochromuje několikanásobná globální krize. Atmosféra, která bez pochyby přiživila aktuální vlnu nově vznikajících kapel hlásících se k anarcho-punku a pocházejících nejen z Velké Británie. Má smysl se jimi zaobírat a nebo se jedná o pouhý revival? Osazenstvo Špíny v novém díle přináší celkem jasné rozhřešení.
Co se redakci Špíny nepozdává na afektovaném zpěvu? U kterého obalu by mohl být autorem proslulý Nick Blinko z Rudimentary Peni? Jaká kapela umí naživo mile překvapit? Kdo ze zmiňovaných si brzy zahraje v Čechách? Které vydavatelství se zasluhuje o reedice klasik žánru? Kde na světě se chodí do zkušebny s nákupním seznamem? A do jakých míst nás to tentokrát zavedlo? Poslechněte si celou Špínu ze záznamu!
Související
-
Lovecraft, papež Hadrián a všudypřítomná smrt. Rudimentary Peni chystají po letech novou desku
Britská kapela Rudimentary Peni patřila od svého vzniku počátkem 80. let k vlajkovým lodím anarcho-punku po boku Crass nebo Flux of Pink Indians.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka