Paříž chce dostat na seznam UNESCO svá bistra. Kvůli vysokým nájmům mají namále

14. červen 2018
Pařížské bistro

Jsou méně formální než restaurace, ale najíte se v nich lépe než v kavárně. Pařížská bistra s jejich dřevěnými nebo proutěnými židlemi, zdmi pokrytými zrcadly, typickými zinkovými barovými deskami a dekoracemi z lahví vína kopírují podniky po celém světě. 

Nyní jsou ale bistra ohrožena, ničí je vysoké nájmy i měnící se společenské zvyklosti. I proto v pondělí odstartovala kampaň, která má za cíl nechat bistra zapsat na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Podporu jí vyjádřili starostka Paříže Anne Hidalgo i francouzský prezident Emmanuel Macron. Informuje o tom server CityLab. Podle asociace vlastníků bister hrají jejich podniky klíčovou roli při sbližování lidí různých generací, národností i náboženských vyznání. Prezident asociace a majitel podniku Le Mesturet Alain Fontaine pro web Time říká: „Návštěvník Paříže v bistrech najde živé místo, kde může potkat současné obyvatele Paříže z různých oborů, etnik i sociálních skupin.“ I přesto, že jsou bistra ve Francii stále velmi populární, jejich počet v posledních letech klesá. Ze 14 000 pařížských restaurací se jich za tradiční bistro dá považovat pouze kolem osmi set. Mnoho z nich v poslední době muselo zavřít. Dokonce i taková, která byla považována za kulturní či gastronomické památky. Pařížané totiž mění své zvyky. Omezují dlouhé polední pauzy a místo návštěvy bister častěji volí oběd či kávu přímo v kanceláři. Zapsání pařížských bister na seznam světového kulturního dědictví UNESCO problém úplně nevyřeší. Podnikům však dá možnost lepší propagace a ochrání je při přestavbách a změnách v městské zástavbě. Asociace vlastníků bister doufá, že se jejich žádostí bude UNESCO zabývat v příštím roce. Podobně jsou už v Paříži chráněny například klasické zinkové střechy budov a o zápis na seznam UNESCO žádají i typická knihkupectví na březích Sieny.

Spustit audio
autor: Vít Voltr
 • Italští kněží ubytují migranty vysídlené z uprchlických center. Reagují tak na nový zákon o migraci

  10. prosinec 2018
  Iráčtí utečenci – uprchlíci

  Italští kněží vydali prohlášení, že jsou ochotni otevřít dveře každé farnosti lidem vysídleným z uprchlických center. Reagovali tak na nový migrační zákon, který může z tisíců uprchlíků udělat bezdomovce.

  Takzvaný Salviniho výnos, pojmenovaný podle italského ministra vnitra a vůdce krajně pravicové Ligy Severu Mattea Salviniho, ruší azyl z humanitárních důvodů a nahrazuje ho jinými druhy povolení k pobytu, například zvláštní ochranou na jeden rok nebo povolením k pobytu uděleným na šest měsíců z důvodu přírodní katastrofy v zemi původu. Azyl z humanitárních důvodů přitom v zemi podle italského ministerstva vnitra dostalo v letech 2016 a 2017 více než 39 tisíc uprchlíků. Některým z nich teď tedy hrozí, že zůstanou v právním vakuu a skončí na ulici. Ztratí totiž status uprchlíka, ale zároveň nebudou moci být deportováni zpátky do své rodné země. Informuje o tom The Guardian. „Nemůžeme nechat migranty na ulici. Musí převládnout náš smysl pro solidaritu. Nemůžeme nikoho postavit do takové situace,“ řekl deníku The Guardian vatikánský státní tajemník kardinál Pietro Parolin. Církev už s pomocí uprchlíkům začala. Poté co bylo z druhého největšího uprchlického tábora v Evropě u městečka Mineo na Sicílii vyhoštěno 50 osob, nabídl jim ubytování biskup z nedalekého Caltagirone, monsignore Calogero Peri. „Jsme připraveni poskytnout 40 postelí v nedalekých zařízeních, která vlastní církev. A pokud to nebude stačit, otevřeme uprchlíkům dveře každé další naší farnosti,“ řekl Peri britskému deníku Guardian.

 • Fanoušci Avengers vyzývají NASA, ať zachrání Tonyho Starka uvízlého v kosmu. Čas (premiéry) se krátí

  10. prosinec 2018
  Z filmu Iron Man 2

  Filmová série Avengers spěje neúprosně do „koncovky“. Naznačil to odhalený podtitul i trailer na pokračování letošního komiksového crossover Infinity War.

  Tonyho Starka jsme opouštěli zrovna v okamžiku, kdy zůstal beznadějně sám na vzdálené planetě Titan. První záběry traileru k filmu Avengers: Endgame ukazují, že se miliardář, filantrop, sex idol a Iron Man v jedné osobě přeci jen vydal na cestu k domovu. Jenže vesmírná štreka je to dlouhá a pomalu mu dochází palivo i zásoby. A kdo jiný než NASA by mu mohl přijít na pomoc, řekli si fanoušci filmu a zasypali twitterový účet americké vesmírné agentury žádostmi o záchranu oblíbené postavy. Jeho správci přistoupili na ironickou hru s křížením reálných a fikčních souvislostí a ve stejném duchu příznivcům Tonyho Starka odpověděli. Respektive přispěchali s radou: „Pokud je nám známo, ze všeho nejdřív byste měli vyzkoušet, jestli se v kontrolní místnosti přeci jen neozve: ‚Avengers, máme problém.‘ Pokud ale nemůže ani komunikovat, potom doporučujeme pozemním týmům, ať zapojí veškeré možné průzkumné prostředky při pročesávání nebe a pátrání po vašem ztraceném muži.“ Jak to dopadne? Definitivně se vše dozvíme asi až v den premiéry, která je plánována na 26. dubna 2019.

  Přečtěte si taky Dekáda s Avengers nemohla vygradovat lépe. V Infinity War konečně našli důstojného protivníka.

 • Amazonie trpí epidemií nelegální těžby. Těžaři kácí lesy a vypouští rtuť do řek

  10. prosinec 2018
  Povrchová těžba

  Garimpo – neboli ilegální těžba zlata a jiných minerálů – ničí amazonské deštné lesy. Potýkají se s ní už několik desetiletí, teď ale nabrala na intenzitě a ochranáři mluví o epidemii. Nevládní organizace činnost nelegálních těžařů nově zmapovaly a na internetu zveřejnily nejhůře zasažená místa v celkem šesti amazonských zemích.

  Na mapě je vidět 2312 míst ve 245 oblastech. Nelegální těžba je pro životní prostředí obrovská zátěž, potenciálně ničivá. Těžaři kácí lesy nebo vypouští do řek jedovatou rtuť používanou při práci, která zabíjí celé rybí populace a kontaminuje zdroje pitné vody. „Doufáme, že se nám akcemi koordinovanými s postiženými státy podaří tuto činnost zastavit,“ říká Alicia Rolla, pomocná koordinátorka projektu RAISG, který mapu zveřejnil, pro britský deník Gurdian. Zveřejnění mapy jen o několik týdnů předchází 1. lednu 2019, kdy se v Brazílii ujme prezidentského úřadu krajně pravicový Jair Bolsonaro zvolený v podzimních volbách. V minulém roce uvedl, že se v 80. letech sám těžby zlata v Amazonii účastnil během dovolené. Získal tak podporu garimpeiros (místních těžařů), kterým slíbil, že jim umožní pracovat bezpečně a důstojně. Prvním krokem má být legalizace těžby v domorodých rezervacích, která je v současnosti zakázaná. Výzkum americké Clark University v Massachusetts upozorňuje i na to, že v oblastech, kde je velký schválený důl, se pravděpodobně těží i nelegálně. Výzkum však nevaruje jen před nelegálními těžaři. Podle něj lesy nezvratně poškozuje i těžba povolená a infrastruktura s ní spojená.

 • Ve dvanácti letech zemřel klokan Roger. Jeho sílu a svaly obdivovali fanoušci z celého světa

  10. prosinec 2018
  Klokan Roger

  Ve věku dvanácti let zemřel minulý týden v Austrálii klokan Roger. Jeden z nejsilnějších klokanů světa se stal slavným v roce 2015, když bylo zveřejněno video, ve kterém drží kovový kbelík zmačkaný tak, jako kdyby se jednalo o papírový kelímek. Roger v době své největší síly vážil úctyhodných 89 kilogramů a měřil 182 centimetrů. Proslavily ho i jeho enormně vyvinuté prsní svaly.

  Smrt asi nejslavnějšího klokana světa zarmoutila více než milion jeho fanoušků na sociálních sítích. „Vždycky mi dokázal vykouzlit úsměv na tváři. Byl to pyšný a silný chlapec,“ napsala australská zpěvačka Natalie Imbruglia. Informuje o tom The Guardian. Rogera v roce 2006 zachránil Chris Barnes, který ho našel u silnice u těla jeho přejeté matky. Barnes se malého klokana ujal a dal mu nový domov. Nález Rogera Australana inspiroval k založení záchranné stanice pro klokany. Roger se v nově vzniklé stanici stal brzy alfa samcem a později i jedním z nejsilnějších klokanů světa. Společnost mu dělaly zachráněné samice, které se ke Chrisu Barnesovi postupně dostaly. Barnes později začal zveřejňovat fotky a videa s Rogerem a klokan se stal slavným. Jeho fanoušci z celého světa milovali záběry, jak Roger boxuje nebo posiluje své břišní svaly. V poslední době se ale Roger zklidnil, stal se méně agresivním a nechal se od Barnese a dalších pracovníků stanice hýčkat. Jeho příběhu si všimla i National Geografic, která o něm také natočila několik videí. Roger žil krásný život, milovali ho lidé z celého světa a všem nám bude moc chybět,“ řekl Barnes.

 • Orgie kopru a řepy k 100. výročí polské nezávislosti. Nejlepší polská jídla můžete zvolit i vy

  7. prosinec 2018
  Dostanou se do kánonu i zapékanky?

  Až do 15. prosince může kdokoli, kdo propadl bigoši, zapékankám, jahodové polévce a kopru ve všech podobách, navrhnout polskému ministerstvu zemědělství pokrm, který by neměl chybět v kánonu polské kuchyně. Ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski chce takto oslavit sté výročí Polska.

  Kánon sestaví z došlých návrhů šéfkuchaři a historici tak, aby vystihoval bohatství a pestrost polské kuchyně. Výsledný seznam by podle přání ministerstva měl fungovat i jako praktický návod a průvodce pro restaurační zařízení, polské strávníky i zahraniční turisty. Ardanowski také zdůraznil, že nejde o žádnou šovinistickou aktivitu, vítány jsou naopak i recepty všech etnických a náboženských menšin, které v Polsku žijí. „Židé, Němci, Rusové, Ukrajinci a Tataři, všichni zanechali v naší kuchyni stopy, je to důkaz našeho etnického bohatství,“ prohlásil ministr. „Žili mezi námi celá století a díky nim se polské kulinární bohatství může pyšnit takovými jídly, jako je studená litevská řepná polévka a ruské pelmeně.“ Někteří kritici ale oponují, že právě proto může mít Polsko těžko nějakou národní kuchyni. „Polskem vždy procházely mezinárodní cesty, přešlo tudy mnoho armád, takže jsme takovým amalgámem mnoha kultur – naše kuchyně pochází ze všech koutů světa,“ cituje jednoho z pochybovačů BBC.

 • Berlínské hudební kluby pomáhají bezdomovcům. Jednou týdně je ubytovávají

  7. prosinec 2018
  Bez domova - bezdomovectví - bezdomovec

  Přichází zima a chladné noční ulice Berlína začínají být životu nebezpečné. Bezdomovcům proto teď budou pomáhat hudební kluby Astra Kulturhaus a Bi Nuu v městském obvodu Friedrichshain-Kreuzberg.

  Informuje o tom server Electronic Beats. Každý týden v lednu a únoru otevřou na jednu noc dveře a promění se v nejchladnějších měsících roku v bezpečné místo na spaní. Uzpůsobit tomu budou muset svůj koncertní program, to je ale pro provozovatele obou klubů Torstena Brandta jen malá oběť. Kluby doufají, že se k nim připojí i další podniky. Klub Bi Nuu by měl sloužit jako noclehárna pro 15 žen, Astra Kulturhaus může ubytovat až 25 mužů. Zapojena je do celé akce i společnost GEBEWO, která v Berlíně pomoc bezdomovcům v zimě koordinuje. 16. listopadu se v Bi Nuu také uskutečnila party u příležitosti začátku projektu a výtěžek z tohoto večera šel právě na konto společnosti GEBEWO. Snahy klubů si cení i místní politici. „Je skvělé, když na sebe kluby vezmou kus společenské odpovědnosti a bezdomovcům nabídnou nocleh. Jsme moc rádi za každou nabídku, která umožní bezdomovcům v chladném počasí spát v teple,“ řekla Sara Lühmann, tisková mluvčí obecního úřadu Friedrichshain-Kreuzberg, deníku Der Tegesspiegel.

 • Squatteři Ria de Janeira mění opuštěné budovy v centru v zabydlené domovy

  7. prosinec 2018
  Favela Rocinha

  Bezdomovců je v brazilském městě Riu de Janeiru pořád víc, ekonomická krize pokračuje a squatování je stále častější. Skupiny lidí žijící v opuštěných domech se snaží je proměňovat v opravdové domovy a podle toho je i zabezpečovat. Britský deník The Guardian přináší unikátní fotoreportáž, ve které si můžete prohlédnout některé z dříve opuštěných domů a jejich nové obyvatele.

  První z fotek zachycuje malou Isabell, která se projíždí na koloběžce továrnou osquatovanou jejími prarodiči už před třiceti lety. Od té doby se jim povedlo kromě zdí tvořících jednotlivé místnosti zbudovat dokonce i malý bar. Jiná, historická budova z devatenáctého století poblíž stanice metra Glória je rozdělená do 18 místností, ve kterých je ubytováno 30 lidí. Dohromady sdílejí jednu kuchyň. Walter, který žije v jedné místnosti se svou dcerou, říká, že je tu šťastný, nemusí platit žádný nájem. Některé domy slouží jako základny pro zástupce sociálních hnutí, která se bytovou problematikou dlouhodobě zabývají. V Brazílii získávají podle zákona lidé po pěti letech užívání budovy právo v ní zůstat. „Svoje“ domy ale musí brazilští squatteři chránit před vpádem drogových gangů a jiných útočníků. Na poslední fotce můžete vidět squat Manuel Congo, symbol místního squatterství stojí v centru kousek od radnice. 

 • Coming out na skotském venkově. Letošní vítězka Turnerovy ceny točí filmy o sobě na iPhone

  6. prosinec 2018
  Charlotte Prodger

  V letošních nominacích na Turnerovu cenu byli výhradně umělci pracující s filmovým médiem. Jejich díla komentovala témata rasové a migrační problematiky nebo sexuální identity. Cenu a částku 25 000 liber vyhrála skotská umělkyně Charlotte Prodger, která k natáčení používá iPhone.

  Vyhrála se dvěma snímky – Stoneymollan Trail a silně osobním Bridgit, který je o jejím coming outu v prostředí skotského venkova, kde prožila dospívání. Ke své práci používá iPhone. Pro server o fotografii a umění Dazed umělkyně vysvětluje, že chytrý telefon vnímá jako prodloužení těla, a to ve způsobu, jak s ním zachycuje svět. Ředitel londýnské galerie Tate Britain, Alex Farquharson, který byl v porotě, označuje její výsledek jako „nejsofistikovanější použití přístroje tak prozaického, jak může kamera iPhonu být, v historii umění“. Dodává, že Charlottin inovativní přístup k objektivu bude dál formovat způsob vytváření kreativních krajin. Narace Bridgit se skládá zpasáží z jejího deníku, čtených jí samotnou nebo jejími blízkými, a například ze situací, kdy byla považovaná za chlapce nebo si lidé pletli její přítelkyni za její dceru. Svoji práci ale nepovažuje jen za osobní, ale taky politickou. „Příběhy, které vyprávím, přestože jsou moje, sdílí spoustu dalších lidí – queer lidí,“ řekla Prodger stanici BBC News. Její dílo je hodnoceno jako velmi důležité pro mladou queer generaci, která chápe gender jako něco rozvolněného, fluidního, co ne vždy odpovídá zavedeným společenským normám. Charlotte Prodger byla také vybrána jako skotská zástupkyně na Bienále 2019. 

 • Němečtí umělci nachystali past na neonacisty. Ti se sami prozradili

  6. prosinec 2018
  Demonstrace antiimigračního hnutí PEGIDA

  Skupina německých umělců a aktivistů, kteří si říkají Centrum politické krásy (Zentrum für politische Schönheit, ZPS), zahájila počátkem tohoto týdne kampaň vyzývající k identifikaci neonacistů. Na svých stránkách zveřejnila fotografie s několika tisíci lidmi, kteří se koncem léta ve východoněmecké Saské Kamenici (Chemnitz) zúčastnili protiimigrantských protestů.

  Na akcích spoluorganizovaných německou ultrapravicovou stranou Alternativa pro Německo (AfD) a hnutím Pegida se objevilo mnoho členů neonacistické scény. Právě k jejich označení vybízeli umělci ze ZPS v rámci kampaně „Zvláštní komise Chemnitz“. „Pomozte nám odstranit tyto problémové Němce z ekonomiky a veřejných úřadů. Odměny se pohybují v rozpětí 30–120 eur, ačkoliv uživatelé webu mají možnost zvýšit odměny darováním peněz,“ psalo se na stránkách kampaně. Dnes vyšlo najevo, že neonacisté sedli skupině umělců na lep. Ve skutečnosti se totiž označili navzájem sami. Centrum politické krásy původní výzvu stáhlo a nyní na svých stránkách pouze uvádí, jak probíhal sběr dat. Neonacisté svá jména a jména svých kamarádu prozrazovali na online pranýři jednoduše tím, jak je zadávali do vyhledávače stránky. Díky tomu bylo identifikováno více než 1 500 přívrženců ultrapravice a pomocí datové vizualizace jsou známy i okruhy přátel uvnitř scény. Zatímco umělci neonacistům poděkovali za „vánoční dárek předaný v předstihu“, německý pověřenec pro ochranu osobních dat už zkoumá, jestli umělci jednali v mezích zákona. Také Německá kulturní rada označila činnost umělců ze ZPS za „problematickou“.