Petr Horký aka Saša Blau: Rok na cestě divokým Východostánem
Do Číny a pak do Austrálie cestoval Saša Blau (občanským jménem Petr Horký). Zažil bezstarostné léto na ještě ukrajinském Krymu, zničující pitky v Kyrgyzstánu i Vánoce v Pekingu. Proti původnímu plánu pokračoval ještě do jihovýchodní Asie a cestu zakončil autostopem přes celou Austrálii.
Cesta za poetikou současné Číny
Novinář Petr Horký jednoho dne usoudil, že chce vidět Čínu. Protože věděl, že bude z cesty blogovat, změnil si jméno. A vyrazil. Přes léto byl např. na Krymu (tehdy ještě ukrajinském) a v Gruzii. Po čtyřech měsících cesty, mj. přes poušť Taklamakan, po zemi dorazil do Pekingu a oslavil tam Vánoce. „Jsem v hostelu, který se nachází v 16. patře věžáku. Když poodhrnu záclonu vedle postele, zírám do propasti. Za sklem hučí šedé, dvouapůlmilionové město,“ komentoval bezútěšnou poezii obrovských, ale u nás neznámých čínských měst.
Wikitravel je nový Lonely Planet
V Pekingu ale Saša Blau nakonec nechtěl přestat a pokračoval (se stále napnutějším rozpočtem) jihovýchodní Asií nakonec až do Austrálie, kterou přestopoval od západu na východ. Poslechněte si Casablanku o lidech, které na cestě potkal, o tom, kde se zamiloval a kde sledoval bizarnost světa. A také o serveru Wikitravel.org. „Lonely Planet je sice pořád dobrý průvodce, ale postupně ho válcuje server Wikitravel, který je průběžně aktualizovaný uživateli a hlavně zadarmo,“ říká Saša Blau.
Blog Divokým Východostánem najdete na webu E15.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.