Podcast Rozchod ukazuje, že vztahy jsou i srandovní. Herci do postav promítli vlastní zkušenosti

17. březen 2022

„Rozchod není jen deprese, je v něm i hodně humoru, protože vztahy jsou srandovní,“ říká režisér podcastového seriálu Šimon Holý. V novém seriálovém projektu se podíval na příběh dvou lidí, kteří se rozhodli spolu strávit život. I když si někdy nerozumí, jsou si podobnější, než by si dokázali přiznat.

Šestidílný podcastový seriál Rozchod vypráví o mladém páru Denise a Honzovi, kteří pátrají po tom, kde se v jejich vztahu stala chyba. V šesti situacích se vrací do minulosti a společně porovnávají, jak si některé věci pamatují a jak je vnímali, a kousek po kousku se snaží pochopit, proč jim to nevyšlo a proč už spolu nemohli dál být.

Šimon Holý během natáčení Rozchodu

„Rozchod je i o dynamice vztahu a o tom, jak si pamatujeme na některé věci z minulosti, jak měníme pohled na to, co se dělo. A je to taky o komunikaci – jak spolu lidé mluví a jakou mají šanci udržet, nebo neudržet vztah,“ říká režisér, spoluscénárista a autor hudby Šimon Holý.

V hlavních rolích hrají Denisa Barešová a Jan Nedbal. Oba se podíleli i na tvorbě scénáře. „Zajímal mě formát improvizace – co oba herci mohou nabídnout. Denisa i Honza jsou velmi tvůrčí a kreativní. Přišlo mi to jako způsob práce, který mě baví objevovat, pohybovat se na hraně toho, co je dokument a co je hraná scénáristika. Nemám rád scriptovanou realitu, improvizace s tak zkušenými herci je skvělá, protože jsou autentičtí a nebojí se ukázat vlastní život,“ popisuje Holý.

Podle dramaturgyně Kateřiny Rathouské Šimon navazuje na podcastový seriál Zkouškový, kde si už improvizaci osahával, a vzít herce do hry jako spoluscenáristy jí přijde jako přirozený další krok.

Jak zvládli herci Jan Nedbal a Denisa Barešová přepínat mezi rolemi teenagerů a třicátníků? Jak moc se do Rozchodu dostaly jejich vlastní životní zkušenosti? A jak Šimonovi pomohl k napsání série jeho vlastní rozchod?

Všech šest epizod seriálu Rozchod poslouchejte na webu wave.cz/rozchod v aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.

autor: Josef Kokta
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka