Podívejte se na video, ve kterém vás Ridley Scott provede svojí oblíbenou scénou z Blade Runnera

22. září 2017

Režisér Ridley Scott v novém videu pro magazín Wired prozrazuje, jaká je jeho oblíbená scéna z filmu, a dvouminutovou sekvenci provází komentářem. 

„Pro Ricka Deckarda je to jen práce,“ popisuje moment, kdy se Deckard setkává s Rachael a zkoumá její oko, aby prošetřil, zda je robotka. Scott vypráví, jak v době nedigitální docílil lesku v očích replikantů pomocí zrcátka, jak obsadil halucinačního barmana z Shining a že rtěnku Rachael nakonec natíral on sám. „Měla v sobě neobyčejnou vážnost,“ vysvětluje režisér, proč Rachael stylizoval podle původem rakouské herečky zlaté éry Hollywoodu Hedy Lamarr. Pokračování Scottova kultovního filmu tentokrát v hlavní roli s Ryanem Goslingem jde do kin už 4. října, nese název Blade Runner 2049 a jeho děj se odehrává 30 let po skončení prvního dílu. Režisér filmu Denis Villeneuve má za sebou téměř samé úspěšné tituly včetně Sicaria nebo Příchozích a očekávání jsou tedy velká.

 • Deskou roku 2017 je Půl litru země od Pacina, hudební ceny Vinyla sklízel i label Genot Centre

  21. únor 2018
  Pacino

  Sedmý ročník hudebních cen Vinyla zná vítěze, jména byla vyhlášená během slavnostního večera v pražském Lucerna Music Baru.

  Deskou roku 2017 je podle hudebních kritiků, kteří v porotě Vinyly pravidelně zasedají, album Půl litru země od Pacina, ocenění za Objev roku si odnesla ambientní producentka Enchanted Lands a v kategorii Počin roku zvítězil kazetový label Genot Centre. Mezi porotci hudebních cen Vinyla je i několik zástupců z Radia Wave. Cenu v kategorii Objev roku předávala moderátorka a hudební publicistka Marie Čtveráčková aka Mary C. U producentky Barbory Polcerové vystupující jako Enchanted Lands vyzdvihuje pestrost, volnost a citlivost: „V kompozici Enchanted Lands, která využívá mnoho různých technik, druhů zvuků i hlas, při každém poslechu najdete nějaký nový tvar, jako by už sama ožila a stala se určitým ekosystémem.“ Důkazem je album Feed Goals, které vydal label Genot Centre. Kategorie Počin roku bylo zas možná trochu zpožděným doceněním práce vydavatelství Genot, které má reputaci v zahraničí, a bylo dokonce zvolené kazetovým labelem roku podle britského serveru The Quietus. „Pod jejich kuratelou u nás vyrůstá sebevědomá generace tvůrců ambientu či drone music, kteří tvoří svoji hudbu v mezinárodním kontextu,“ komentuje výsledek hudební publicista Karel Veselý. „Spíš spojuje, než rozděluje, aniž by se ale vzdálila skromnému prostředí, odkud vychází,“ zdůvodňuje pak rozhodnutí poroty v kategorii Deska roku hudební publicista Miloš Hroch. A dál o kapele inspirované americkým devadesátkovým indie rockem říká: „Jestli si máte nějakou domácí kytarovou desku z loňska pustit, je to Půl litru země.“ Oceněním pro vítěze byl tradičně vinyl, o jehož grafický návrh se postaral loňský laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého Matyáš Chochola. Vinyl vychází v limitované edici sta kusů a obsahuje po jednom hudebním tracku od všech nominovaných. Bez ohledu na to, kdo vyhrál, pořád pro hudební ceny Vinyla platí, že jsou především dobrým rozcestníkem ukazujícím, kterým směrem se při prozkoumávání domácí scény vydat. ​

  autor:Radio Wave
 • Seriály z nemocnic křiví obraz o zdravotnictví. Na chirurgii máte 93% šanci přežití, v televizi 78%

  21. únor 2018
  nemocnice lékař doktor

  Dva lékaři zhlédli 12 řad seriálu Chirurgové a porovnávali celkem 290 fiktivních chirurgicky ošetřovaných osob se záznamy skutečných nemocných. Data poskytla americká vědecká organizace National Trauma Databank.

  Autoři studie zjistili propastné rozdíly, v seriálu je 71 % pacientů ihned posláno na operační sál, ve skutečném světě je to pouze čtvrtina. Filmoví tvůrci také nechají zemřít více než pětinu ošetřených, celých 22 %. Ve skutečnosti na amerických chirurgiích zemře pouze 7 % z nich. Seriál také zkresluje následnou péči, v podstatě dělí nemocné na ty, kteří zemřou, a ty, kteří jsou po krátké době posláni domů. Doba následné péče je v seriálu kratší než skutečná. Taková studie není první, píší minnesotské noviny MinnPost na svém webu. Autoři studie podotýkají, že podobné závěry jsou sice očekávatelné, ale důležité pro vnímání veřejnosti. Většina lidí se s chirurgií setká málokdy, prostředí narkóz a skalpelů tak znají právě z popkultury. To může zvyšovat jejich očekávání, předpokládají rychlejší a plnohodnotné uzdravení. Na rozdíl od jiných onemocnění (třeba rakoviny) není totiž čas marodům vysvětlit, co se jim přesně s tělem děje a co je čeká.

 • Na život tučňáků se tancuje. Hlas Davida Attenborougha v podkresu rozpumpovává britské parties

  21. únor 2018
  Sir David Attenborough

  Pravděpodobně nejznámější britský komentátor divokého života, přírodovědec, hlas dokumentárních pořadů z prostředí zvířat a přírody, ale i ozdoba taneční hudby britských klubů, to všechno je sir David Attenborough.

  DJs a organizátoři akcí David Attenborough Jungle Boogie se rozhodli přidávat hlas slavného přírodovědce a vypravěče například sérií Planeta Země do své hudby a jejich produkce má mezi mladými Brity velký úspěch. „Je to taková euforie, když slyšíte jeho přátelské a sladké tóny přes naše disko tracky,“ říká jeden z DJs radiu CBC. Louis Jadwat a Will Burbage založili společnost, která akce pořádá, během svých studií na Leeds University. Uvědomili si totiž, kolik mladých lidí má Attenborougha rádo. „Je velmi populární, studenti na univerzitě každou neděli sledovali Modrou planetu a Planetu Zemi. Chtěli jsme mu vzdát hold,“ říká Jadwat pro Independent. „Koncept našich akcí Jungle Boogie spočívá v tom, že celý klub přeměníme v deštný prales, promítáme scény a vizuály z Modré planety a lokální DJs k tomu všemu hrají house, disko, funk a soul,“ doplňuje Jadwat. Akce se pořádají hned v několika britských městech, v Cambridgi, Oxfordu nebo například v Cardiffu. Sám sir David Attenborough se k akcím nevyjádřil, na některých se alespoň ukázal, ale jen jako fotografie na kartonu v životní velikosti.

 • Na Erasmus se čtyřmi bypassy. Osmdesátiletý Španěl vyráží na studijní pobyt do Itálie

  21. únor 2018
  Senior

  Osmdesátiletý španělský student historie a bývalý notář Miguel Castillo vyráží na Erasmus do Itálie. Má šest vnoučat a 4 bypassy, ale i v důchodovém věku ho láká studium v zahraničí.

  Pro studium na univerzitě se rozhodl právě po operacích. „Po zotavení jsem si řekl, že bych rád dělal něco jiného, než spal. Vždy mě zajímala historie,“ říká Castillo pro El País
  Španěl navštěvuje přednášky spolu s o dvě generace mladšími lidmi a považuje se za naprosto běžného studenta, většinu kurzů absolvuje úspěšně, jak ale sám říká, není možné, aby se mu to dařilo u všech. Má povinnosti k rodině – hlídá vnoučata, která jsou podle listu La Vanguardia největšími podporovateli jeho studia. Sám Castillo své studium chápe jako cestu z monotónního života seniora a nabádá všechny své vrstevníky, aby se podobného kroku neobávali. „Chci, aby se neskrývali doma, aby se otevřeli světu. Můžeme společnosti hodně dát a sami mnoho získat,“ říká Castillo, který by závěrečnou studijní práci chtěl věnovat historii valencijského notářství.

 • Na Glastonbury bez petky. Festival přibyl na seznam institucí, které zakazují plasty

  21. únor 2018
  Odpadky na festivalu v Glastonbury

  Na hudební festival Glastonbury přinesou návštěvníci podle odhadů až milion plastových lahví. V roce 2019, kdy se festival po lichém ročníku vrátí, chtějí organizátoři zakázat nošení plastu do areálu.

  V rozhovoru pro BBC Radio 6 to za pořadatelský tým Glastonbury řekla Emily Eavis a informoval o tom server Resident Advisor. Podobná opatření zavádějí i další instituce nebo rovnou celé státy, v srpnu totiž vešla ve Francii v platnost část zákona o takzvaném zeleném růstu, která od roku 2020 zakáže prodej nešetrného plastového nádobí na jedno použití. V Maroku parlament schválil návrh zákona, který striktně zakazuje distribuci, prodej, dovoz a výrobu igelitových tašek. 
  „Zákazy jednorázově používaných plastů po celém světě budou mít v následujících dekádách za následek snížení poptávky po ropě,“ cituje britský Guardian společnost British Petroleum. Firma sídlící v Británii avšak očekává, že globální hlad po surové ropě ještě nějakou dobu poroste a eskalovat bude až v pozdních 30. letech tohoto století. Není to poprvé, co se organizátoři Glastonbury snaží zavádět ekologická opatření. V roce 2014 byly v areálu postaveny bezplatné stanice s vodou, o dva roky později apeloval pořadatelský tým na návštěvníky, aby po sobě zanechali minimum odpadu. Což se úplně nevydařilo. Loni byli pořadatelé Glastonbury obvinění z toho, že vykořisťovali stovky evropských brigádníků, kteří přijeli sbírat odpadky – lidé z Česka, Polska a dalších zemí dorazili na vlastní náklady na místo, a byli promptně posláni domů, protože bylo odpadků méně, než se čekalo. Tým festivalu později nefér jednání popřel.

 • „Atomové město“ Slavutyč na Ukrajině zve na rezidenční pobyt 14 tvůrců, výzva platí i pro Čechy

  21. únor 2018
  Slavutyč

  Hledá se 14 architektů, urbanistů a umělců, kteří by chtěli prozkoumat ukrajinské město Slavutyč.

  Město v bývalém Sovětském svazu vzniklo v druhé polovině 80. let pro zaměstnance černobylské jaderné elektrárny, kteří před havárií žili ve městě Pripjať. Tvůrce zvou představitelé Festivalu filmu a urbanismu 86. Pobyt potrvá čtyři týdny, od 18. dubna do 13. května. Účastníci rezidence by měli pocházet – nebo alespoň k nim mít blízký vztah – z měst, podle nichž se ve Slavutyči jmenují jednotlivé městské části: Baku, Tbilisi, Jerevan, Talinn, Riga, Vilnius, Kyjev, Petrohrad, Moskva a Bělgorod. Výzva platí i pro zájemce ze zemí mimo bývalý SSSR, konkrétně z České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska, ti se mohou věnovat městským čtvrtím, které vznikly po rozpadu Sovětského svazu a nejsou spojeny s konkrétním městem nebo zemí – Pečerské, Dobryninské a Černihivské. Nejnovější čtvrtí ve Slavutyči je Athénská, vystavěná v roce 2014. Ta je pochopitelně určena pro účastníka z Řecka.

  Město je pozoruhodné způsobem svého vzniku – po černobylské katastrofě ho týmy architektů a stavitelů z osmi různých republik Sovětského svazu vybudovaly doslova „na zelené louce“. Čtvrti pak dostaly svá jména podle toho, odkud stavaři pocházeli. I v architektonických řešeních si lze povšimnout některých rysů typických pro konkrétní republiky. První obyvatelé se sem nastěhovali v roce 1988, dnes tu žije kolem 25 000 lidí. Právě architektonická osobitost města byla důvodem, proč si toto poměrně odlehlé místo na lesnatém severu Ukrajiny vybrali zakladatelé filmového festivalu 86, věnujícího se architektuře a urbanistice, který se zde koná každý rok na jaře. Úkolem účastníků bude reflektovat jedinečnou historii města a budoucnost jeho čtvrtí v éře nejistoty a proměnlivých identit.

  Během pátého ročníku Festivalu filmu a urbanismu 86 ve dnech 9. až 13. května 2018 pak proběhne veřejná prezentace výsledků jejich práce. Úlohy kurátora se zhostí kolektiv METASITU, který odpovídá za urbanistickou složku festivalového programu. Žádosti o účast na rezidenci lze podávat do 7. března. Podrobnosti v angličtině a kontaktní údaje naleznete zde. Členy poroty jsou mimo jiné Viktor Koreň, programový ředitel jihlavského filmového festivalu, nebo Zuzana Kotiková, pracující na projektu košických uměleckých rezidencí K.A.I.R. Připomeňme, že česká sociální umělkyně Kateřina Šedá v průběhu let 2015 až 2017 ve Slavutyči uskutečnila velký projekt Made in Slavutych, který vyvrcholil na konci října tím, že skupina Slavutyčanů uspořádala ve slavné Jurkovičově vile v Brně ukrajinskou svatbu pro vybraný český pár.

  autor:Miroslav Tomek
 • Ve vesnici poblíž Mexico City se pořád obdělává půda stejně jako za Aztéků

  20. únor 2018
  Chinampas, původní prastará aztécká technologie vytváření umělých ostrovů na jezerech a mokřadech

  Vesnice San Gregorio Atlapulco v distriktu Xochimilco v Mexico City je poslední baštou kdysi v regionu dominantní hospodářské technologie zvané chinampas. Jde o původní prastarou aztéckou technologii vytváření umělých ostrovů na jezerech a mokřadech, mezi kterými se rolníci dopravují loďkami po kanálech. Prapůvodní Aztéci na takto vyrobené nové půdě nejen pěstovali jídlo, ale také na ní žili. 

  „V podstatě udržujeme pole plodící po celý rok. Jak bude sklizeň velká, závisí na tom, které plodiny zasadíme,“ říká José Alfredo Camacho, farmář ze San Gregorio. „Špenátu to trvá měsíc a půl, ředkvičkám jeden měsíc. Závisí to také na rotaci plodin,“ dodává. Farmářům uchovávajícím tuto prastarou tradici se tak daří i v obdobích sucha a jiné nepřízně. I když je San Gregorio vzdálené jen třicet minut od hlavního zelného trhu Mexico City, a tím pádem dodává nejčerstvější plodiny, výdělky rolníků jsou skromné. Jedna průměrně velká chinampa vydělá ročně 1 700 dolarů, a přitom má vlastník volno jen pár dní v roce. San Gregorio a sousední San Luis Tlaxialtemalco jsou posledními z 14 obcí distriktu, které stále udržují zemědělskou ekonomiku založenou na technice chinampas. Úpadek půdy způsobený využíváním vodních ploch mexickou metropolí ale naklonil rovinu mokřadu, což způsobilo, že nízko ležící chinampy byly zaplaveny a kanály ve vyšších oblastech vyschly. A když kanály vyschnou, jsou rychle urbanizovány rozrůstajícím se megalopolis. Rolníci sami by prý mohli problém vyřešit, kdyby například začali stavět kaskádovité hráze, podobné čínským rýžovým polím. „Některé hospodáře by to ale od polí odřízlo a společná domluva je tak téměř nemožná,“ říká Gustavo, vlastník dvanácti chinamp. „Pokud to ale takhle bude pokračovat dál, technologie chinampas vymizí do dvaceti let.“ Během aztéckých časů fungoval uzavřený ekosystém chinampas jako motor pro výživu až 1,5 milionu obyvatel Mexického údolí.

 • Selfíčko nestačilo. Američan omylem ulomil prst terakotového vojáka a odnesl ho, Čína požaduje trest

  20. únor 2018
  Terakotová armáda

  Minulý týden byl čtyřiadvacetiletý Američan Michael Rohana obviněn z krádeže a poškození uměleckého díla světového významu. Dva tisíce let stará socha terakotového vojáka, jejíž cena je vyčíslena na čtyři a půl milionu dolarů, je jedním z deseti kusů zapůjčených do Franklinova institutu ve Filadelfii.

  Podle soudních záznamů Rohana navštívil Party škaredých svetrů, událost, při které se lidé baví oblečeni v tom nejhorším nebo nejvtipnějším svetru, který najdou. Jedna taková se konala právě ve Franklinově institutu, ovšem mimo otvírací hodiny výstavy. Obviněný se údajně jaksi prosmýknul do expozice a za pomoci svítilny na svém smartphonu pořídil a postnul selfie se sochou na Snapchat. Poté si s ní chtěl ještě podat ruku. Bohužel jí ale odlomil palec, který následně strčil do kapsy a odkráčel s ním. Tři týdny trvalo, než si zaměstnanci muzea všimli, že jedné ze soch něco chybí. FBI ale viníka rychle dopadla díky záznamům bezpečnostní kamery a otiskům prstů zanechaným po celém místě činu. Rohana se fedarálům přiznal, že hliněný prst měl po celou dobu vystavený na svém nočním stolku. Později byl propuštěn na kauci. V pondělí ale ředitel Centra pro propagaci kulturního dědictví v Šen-si, které sochy zapůjčilo, důrazně odsoudil Fanklinův institut za nedbalost a žádá exemplární trest pro „náhodného“ zloděje. „Podali jsme stížnost,“ řekl Wu Haiyun podle NDTV. Čína má také v plánu poslat dva experty, kteří sochu zrestaurují a palec vrátí na své místo.

 • Zkuste si práci profesionálního trolla, online hra učí hráče rozpoznat falešné zprávy

  20. únor 2018
  Fake news

  Vědci z Univerzity v Cambridgi se spojili s holandskými novináři, aby vyvinuli počítačovou hru zaměřenou na očkování lidí proti šíření falešných zpráv – takzvaných fake news.

  V online hře, která byla dnes zveřejněna, se hráči mohou stát fake news zpravodaji a vyzkoušet si, jak budovat publikum pro své vlastní stránky s falešnými zprávami a manipulovat s obsahem tak, aby u čtenářů vyvolali strach, hněv a nedůvěru. Naučí se taky, jak se právně starat o svoji armádu trollů a twitterových botů. Výzkum totiž ukázal, že vystavování lidí propagandě je může psychologicky „naočkovat“ proti vyvíjení a šíření zpráv poplašného či nepravdivého obsahu. Hra, která je zdarma ke stažení, jim pomůže prý později je lépe rozpoznat. „Pokud víte, jaké to je být v kůži někoho, kdo se aktivně pokouší klamat, mělo by to zvýšit vaši schopnost poznat a odolat těmto podvodným mechanismům,“ vysvětluje Dr. Sander van der Linden, ředitel laboratoře sociálního rozhodování na Univerzitě v Cambridgi. „Chceme pomáhat rozvíjet ‚mentální protilátky‘, které mohou poskytnout imunitu proti rychlému šíření dezinformací.“ 
  O fake news, jejich příčinách a historii si přečtěte v článku Fake news tu byly vždycky. Teď je živí zhroucení tradičních médií.