Podvody v českém fotbale. Jak fungují sudí řezníci a doteď neznámé sázkové burzy?
Byla to akce jako vystřižená z temných dob českého fotbalu. Nechvalně proslulý rozhodčí Michal Paták v zápase třetí ligy odpískal podezřelou penaltu, která vzbudila obrovské pozdvižení. Co spustila za lavinu, jak celý případ číst, může jít o prapodivný výstřel do tmy jednoho břídila? A nakolik kauza poodhaluje podivné praktiky v celém českém fotbale?
Nebýt amatérských videozáběrů, které zachytily podezřelé situace z utkání Admiry s Českými Budějovicemi B, možná by se na celou kauzu nepřišlo. V utkání hraném v pražských Kobylisích nařídil sudí Michal Paták pochybnou penaltu v nastavení prvního poločasu. Na sociálních sítích video způsobilo poprask.
Rozhodčí Paták, který pískal zápas mezi Admirou a českobudějovickým béčkem, má za sebou dost kontroverzní minulost, přezdívá se mu Řezník z Horní Břízy. „Podezřelé zápasy řídil už v devadesátých letech a dokonce na čas vypadl z listiny sudích,“ připomíná Martin.
Proč vlastně byly dvě velké budějovické šance ke konci poločasu, ze kterých jedna skončila gólem, zastaveny, a pak najednou přišla úplně vymyšlená penalta pro Admiru v nastavení? „Vše souvisí s tzv. sázkařskými burzami,“ vysvětluje Martin. Ty umožňují vytvářet kurzy, na které se nevztahují standardní kontrolní procesy, jak jsme zvyklí od velkých společností.
Nakolik je záležitost sázek a manipulovaných zápasů rozšířená v českém fotbale? „Podle analýz šlo o 56 českých zápasů. Ten problém je u nás druhý nejrozšířenější v Evropě. Před námi je pouze Rusko,“ zmiňuje Martin nelichotivou statistiku.
Kauza rozhodčího Michala Patáka je zatím poslední skvrnou na českém fotbale. O co v ní jde a o jak velkým problém se jedná? Více v novém dílu Tribuny.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.