Podvody v českém fotbale. Jak fungují sudí řezníci a doteď neznámé sázkové burzy?

8. září 2023
Tribuna

Byla to akce jako vystřižená z temných dob českého fotbalu. Nechvalně proslulý rozhodčí Michal Paták v zápase třetí ligy odpískal podezřelou penaltu, která vzbudila obrovské pozdvižení. Co spustila za lavinu, jak celý případ číst, může jít o prapodivný výstřel do tmy jednoho břídila? A nakolik kauza poodhaluje podivné praktiky v celém českém fotbale?

Nebýt amatérských videozáběrů, které zachytily podezřelé situace z utkání Admiry s Českými Budějovicemi B, možná by se na celou kauzu nepřišlo. V utkání hraném v pražských Kobylisích nařídil sudí Michal Paták pochybnou penaltu v nastavení prvního poločasu. Na sociálních sítích video způsobilo poprask.

Rozhodčí Paták, který pískal zápas mezi Admirou a českobudějovickým béčkem, má za sebou dost kontroverzní minulost, přezdívá se mu Řezník z Horní Břízy. Podezřelé zápasy řídil už v devadesátých letech a dokonce na čas vypadl z listiny sudích, připomíná Martin.

Proč vlastně byly dvě velké budějovické šance ke konci poločasu, ze kterých jedna skončila gólem, zastaveny, a pak najednou přišla úplně vymyšlená penalta pro Admiru v nastavení? Vše souvisí s tzv. sázkařskými burzami, vysvětluje Martin. Ty umožňují vytvářet kurzy, na které se nevztahují standardní kontrolní procesy, jak jsme zvyklí od velkých společností.

Nakolik je záležitost sázek a manipulovaných zápasů rozšířená v českém fotbale? Podle analýz šlo o 56 českých zápasů. Ten problém je u nás druhý nejrozšířenější v Evropě. Před námi je pouze Rusko,“ zmiňuje Martin nelichotivou statistiku.

Kauza rozhodčího Michala Patáka je zatím poslední skvrnou na českém fotbale. O co v ní jde a o jak velkým problém se jedná? Více v novém dílu Tribuny.

autoři: Martin Vait , Vojtěch Jírovec
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.