Pohoda je festival pro ty, co zbožňují život

13. červenec 2016

Trenčínská Pohoda letos oslavila 20 let existence. Slavilo se ve velkém stylu, kdy na festival dorazili mimo jiné PJ Harvey, Sigur Rós, Flying Lotus, Róisín Murphy nebo DJ Shadow. Pohoda splnila každoroční normu a opět potvrdila titul jednoho z nejlepších festivalů v Evropě.

Největším highlightem aktuálního ročníku se stalo vystoupení britské zpěvačky PJ Harvey s desetičlennou kapelou. Soustředěná Polly Jean odehrála precizní, skoro až profesorský koncert, při kterém zazněla celá aktuální deska Hope Six Demolition Project, ale nechyběly ani hity ze starších desek. Islandští Sigur Rós patřili k dalším tahákům. Koncert Jónsiho Birgissona a jeho dvou spoluhráčů přinesl to, co asi všichni očekávali – tklivou a emociálně nabitou vřavu, která posluchače pohltí a jen tak nepustí. Jedinou kaňkou na vystoupení seveřanů bylo zvláštní rozhodnutí organizátorů Pohody, kteří kapelu nasadili na hlavní stage od 20 hodin. Kapelu i publikum tak ochudili o důležitý element vystoupení – temnotu.

Čtěte také

Velké očekávání budil také koncert formace Savages, která sbírá body za letošní desku Adore Life. Ženský kvartet pódium bez potíží opanoval a rozpoutal opravdu kinetickou rockovou smršť, které vévodila charismatická frontwoman Jehnny Beth, která koncert odehrála s deseticentimetrovými podpatky. Mírně otravná byla jen její nevěrohodná rokenrolová manýra, kromě ní ale nebylo koncertu Savages co vytknout. Závěr festivalu obstaral americký producent Flying Lotus. Jeho roztěkanou a rychle se střídající hudbu skvěle doplňovala perfektní 3D projekce, která byla současně promítána na transparentní plátna, mezi kterými se FlyLo ukrýval.

03665495.jpeg

Jak ale bývá na Pohodě zvykem, ty nejlepší koncerty se téměř vždy odehrávají na menších stageích. Největší senzaci letos obstarala kapela hudebnice Anny Meredith. Poměrně konvenční kapelu doplňují hráči na tubu a violoncello. Kapela rozpoutala v jednom ze stanů neskutečné hudební peklo, které asi nikdo nečekal. Došlo i na coververzi Erasure.

Pohodě se pochopitelně nevyhnulo ani několik politických vyjádření k brexitu. Anna Meredith nezapomněla zmínit, že výsledek referenda ji zklamal. Rozladěně působil na tiskové konferenci i James Blake. Když se ho jeden novinář zeptal, jestli má nějakou vysněnou kolaboraci, Blake odpověděl, že by rád dál kolaboroval s Evropou.

03665490.jpeg

Ani o nestandardní a překvapivé momenty nebyla na letošní Pohodě nouze. Dystopický kazatel Saul Williams nebyl zřejmě spokojen s vlažnou odezvou publika, takže se ke zděšení své ochranky pustil mezi diváky, kde se vytvořil shluk posluchačů, kterým zpíval přímo do tváře, jeho minimalistické pódiové vystoupení najednou dostalo odpovídající intenzitu. Stejně tak pobavila finská formace Have You Ever Seen The Jane Fonda Aerobic VHS?, která pozvala jednoho značně opilého posluchače na pódium, aby ostatním předvedl své taneční kreace. Jeho výkon diváci ocenili zaslouženým potleskem. Tanečník se s nimi na památku podělil o své sandálky.

Na Pohodě se neztratili ani čeští reprezentanti. Startéří kapely Pandoo a Killiekrankie si na menší stagei Rádia_FM vysloužily nadšený potlesk. Druzí jmenovaní se museli vypořádat s nešťastným časem, kdy se jejich vystoupení krylo s koncertem Jamese Blaka a producenta Ash Kooshy. I tak se našli tací, kteří dali opavským nadějím přednost. A rozhodně nemuseli litovat.

03665480.jpeg

Festivalu Pohoda je těžké něco vytknout. K jeho devízám patří absolutně čistý areál, bohatý výběr stravování, nepřeberné množství doprovodných akcí nebo samostatné stanové městečko pro rodiny s dětmi. Úryvek textu skladby kapely Savages vlastně vystihuje univerzální rozpoložení publika Pohody. Návštěvníci možná nejlepšího středoevropského festivalu totiž zbožňují život a na festivalu je to vidět a cítit.

03665761.jpeg

autor: Michal Polák
Spustit audio