Pokud nejste schopni vytvořit si finanční rezervu, na investování zapomeňte, tvrdí poradce Lukáš Paldus

27. říjen 2022
Finančák

Investujete? A pokud ano, kdo vám s investicemi radí? Platíte si poradce, nebo se spoléháte na internet? Není překvapením, že investiční poradce Lukáš Paldus, kterého si do Finančáku pozvali Richard Vrdlovec a Iva Hadj Moussa, doporučuje odborníka, který vám pomůže vytvořit si finanční plán. „Investice jsou běh na dlouhou trať. A každá trať musí mít cíl. Až poté, co si určíte cíl, zvolte cestu, která k němu povede,” doporučuje expert.

Paldus však také upozorňuje, že pokud nemáte vytvořenou dostatečnou finanční rezervu na spořicím účtu, uvažovat o investicích nemá smysl. Co se týče výše této rezervy, záleží na mentalitě člověka: někdo jako dostatečný polštář považuje tři příjmy, jiný potřebuje mít pocit, že by s penězi vystačil po celý rok.

Čtěte také

Lukáš Paldus přiznává, že jeho práci lze připodobnit k roli mentora či kouče. Je nutné znát potřeby, přání a motivaci každého klienta. „Do svých klientů se musím umět vcítit. Emoce zkrátka nejdou dát stranou, musíte s nimi pracovat,“ říká.

Z jeho zkušeností vyplývá, že největší přidaná hodnota finančního poradce není ve výběru superfondu, ale ve schopnosti udržet investora v jeho investici i v případě padajících trhů a doprovodit ho tak k jeho cíli.

Jaké jsou hlavní rady investičního experta, když chcete investovat na vlastní pěst? Jak to mají investiční poradci s provizemi? A proč je dnešní doba ideální, když rozjíždíte investice? Poslechněte si nový Finančák s hostem Lukášem Paldusem.

autoři: Iva Hadj Moussa , Richard Vrdlovec
Spustit audio