Pokud se nenaštveme a překážky nerozkopeme, budou je všichni nadále přeskakovat, říká Šárka Homfray

26. říjen 2022
Záložka

„U holčiček není žádoucí, aby byly vzteklé a protivné. A čím víc to potlačujeme, tím víc může být náročnější situace, kdy vztek nebo naštvání vybublá na povrch a my nevíme, co s tím,“ říká Šárka Homfray, autorka knihy Proč jsme tak naštvané?, feministka a právnička, která se zabývá nerovným zacházením a diskriminací.

Její knížka je souborem čtyřiadvaceti trefných, vypointovaných a daty podložených esejí, ve kterých popisuje společenské postavení žen v současném Česku, kde jsou výchova, životní volby a dráhy žen a mužů do značné míry odlišné.

Kniha Šárky Homfray Proč jsme tak naštvané?

Důvodů, proč je naštvaná ona i další ženy, je několik: nespravedlnost, zabedněnost, zaslepené elitářství, nedostatek empatie a neochota vidět věci očima někoho jiného, ale také zbytečné překážky, které se vyskytují jenom kvůli stereotypnímu uvažování lidí a které je potřeba jednou provždy rozkopat. Protože skutečnost, že u nás existuje formální rovnost před zákonem, ještě neznamená, že už nemusíme nic dalšího řešit.

„Frustruje mě vědomé podporování společenského nastavení, které určité lidi znevýhodňuje. A úplně nejvíc jsem naštvaná, když to přichází od samotných žen.“ Součástí její knížky i feminismu je také ageismus, týkající se zejména žen ve vyšším věku. Ageismus ale nemá jenom povahu diskriminace starších osob, projevuje se ve všech fázích věkového spektra. „Často máme pocit, že mládí je univerzální kvalita a že si mladí lidé nemají na co stěžovat, což samozřejmě není pravda a je potřeba to reflektovat.“

Poslechněte si rozhovor se Šárkou Homfray, která mluví také o nesmyslnosti multitaskingu, dává tipy na feministické knížky a odhaduje, kdy se situace žen v Česku zlepší.

autor: Jakub Pavlovský
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.