Politické umění, které je zábavné? Bohabojná ateistka DJ Haram debutuje strhující nahrávkou
V New Yorku usazená producentka DJ Haram vnímá hudbu jako „technologii osvobození“, jako „plavidlo pravdy a odboje“. Její unikátní zvuk vychází stejně tak z blízkovýchodních tradic jako z klubové scény v New Jersey. Punk se tu střetává s euforickým samplováním – určitá vodítka nám ostatně daly už 700bliss, kapela, v níž se DJ Haram potkala s Moor Mother.
Právě Moor Mother je jednou z hostujících hudebnic na Beside Myself – sólovém debutu DJ Haram, který vyjde v červenci na labelu Hyperdub. Soustředěná i spontánní nahrávka zachycuje tvorbu umělkyně, která se snaží obhájit své místo ve světě, jež skličuje nekonečným přísunem tragických událostí. Do budoucnosti možná hledí pesimisticky, album je však nekonečně zábavnou deskou vycházející v časech, kdy „politické umění není cool“.
Politika hraje důležitou roli i ve fungování Turnstile. Baltimorská hardcorová kapela sice za poslední roky dalece přesáhla hranice tohoto žánru (jak hudebně, tak i svou popularitou), na své kořeny ale rozhodně nezapomněla. To jasně dokazuje i první koncert k novému albu Never Enough, který Turnstile odehráli doma v Baltimoru – ve veřejném parku a zdarma. Zároveň šlo o benefiční akci na podporu projektu, který zajišťuje zdravotní péči pro lidi bez domova.
Na místě se nakonec sešlo více než deset tisíc lidí a podařilo se vybrat 35 000 dolarů (přes 770 000 Kč). Atmosféra celé akce byla v mnoha ohledech hardcorově divoká, zároveň ale extrémně přátelská, což dokazuje i fakt, že se obešla bez zábran před pódiem a security. Turnstile se tak nadále daří svou hudbou propojovat generace a ukazovat, jakou může mít hudba sílu. My se o tom můžeme přesvědčit 19. června, kdy zavítají do Velkého sálu pražské Lucerny.
Nádherná nálož nové hudby – Modeláři při hledání dokonalého spouštěče husí kůže zamířili na taneční párty, do skotských hvozdů i moshpitu, který v Baltimoru rozpoutali Turnstile. Který track nejvíce zacvičí s vámi?
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.