Polykat xanax jako popcorn. New York Times sestavil kolekci písní předvídajících téma roku 2018

14. březen 2018
Cardi B

Magazín New York Times přišel s interaktivní sérií 25 písní naznačujících směr, kterým se má ubírat populární hudba v roce 2018.

Tým New York Times se vydává už podruhé věštit z hitparád, co bude velkým tématem v hudbě. Zatímco minulý rok to byla identita a globální politika, v roce 2018 se mají hudebníci utápět v depresích a uzavírat do sebe. Každá z pětadvaceti vybraných písní je opatřena esejem nebo profilovým článkem, který podporuje odposlechnutý narativ. Mezi interprety najdeme rapperku Cardi B, popovou zpěvačku Katy Perry, rappery Gucciho Manea a Lil Pumpa, R&B zpěvačku SZA nebo footworkového producenta DJ Taye. „Jakákoliv skupina, která svým počtem převýší ostatní, svou převahou obrátí pozornost zbytku společnosti ke svým zvyklostem, neurózám a znepokojením,“ píše vedoucí redaktor Nitsuh Abebe v úvodním eseji. Na tahu jsou posluchači do dvaceti let. Doteď prý byla vůdčí silou generace lidí narozených kolem roku 1990, ti se upínali ke hvězdám popu jako Taylor Swift, Rihanna nebo Justin Bieber. Nyní tato éra sebevědomého popu prý končí. Dokonce to donutilo Katy Perry, která zpívala o nekonečných mejdanech, oblečená jako velký zákusek, aby změnila náladu, jak připomíná Abebe. „Nové popové hvězdy zajímají temnější témata – pochyby, deprese a selhání.“ Zatímco současné popové hvězdy řešily politiku, jejich mladší protějšky polykají xanax jako popcorn a chtějí vidět svět v plamenech. „Jestliže doteď v popu táhly hvězdy, které se zajímaly o všechny a všechno kolem sebe, je přirozené, že další vlna bude projevovat nezájem, jako by nezáleželo vůbec na ničem,“ předvídá Abebe generační zlom. A zakončuje: „Chcete vědět, kterým směrem se ubírá hudba? Zeptejte se jedenáctiletého.“

Podívejte se taky na Gucci Mane v knize vysvětluje svůj vězeňský přerod z kodeinového tlouštíka ve vousatého pohodáře nebo Cardi B není rapová feministka, ale ukazuje prostředníček násilníkům.

 • Styl a trest. Inga Copeland vydala jako Lolina nové album, svůj experimentální pop předvede v Praze

  21. březen 2018
  Inga Copeland

  Estonská hudebnice Inga Copeland zveřejnila pod pseudonymem Lolina nové album, jmenuje se The Smoke a naživo ho předvede už 24. března v pražském prostoru Punctum.

  Jak je u Ingy Copeland zvykem, nahrávka má mluvit sama za sebe a nedoprovází ji žádné doplňující informace – na The Smoke najdeme 8 tracků, mezi nimi skladby Style And Punishment nebo Fake City, Real City. Jde o hybridní písničkářství, experimentální pop, ale jakékoliv žánrové nálepky se zdají být při poslechu liché. Po textové stránce je The Smoke možná nejotevřenější a nejvíc znepokojující výpovědí Copeland. Umělkyně se v kruzích experimentální hudby prosadila jako polovina dvojice Hype Williams, kterou tvořila s britským hudebníkem a performerem Deanem Bluntem. Vystoupila také na předloňském ročníku audiovizuálního festivalu PAF v Olomouci a v sobotu 24. března přijede do Prahy v rámci festivalu Žižkovská noc

  • Miloš Hroch
 • Finové by mohli od vlády dostat dotaci na nákup elektrokola, plán počítá s 400 eury pro zájemce

  21. březen 2018
  Cyklistika - kolo

  Finská vláda přišla s nápadem, jak podpořit ekologičtější dopravu v zemi. Lidem chce přispívat na nákup elektrického jízdního kola.

  Už od letošního července by měli mít zájemci nárok na 400eurový příspěvek, což je v přepočtu více než 10 100 korun. Jak se píše v tiskové zprávě finského ministerstva dopravy, do konce roku 2021 plánuje vláda rozdat celkem 16,3 milionu eur, tedy částku, která by měla podpořit pořízení více než 40 700 elektrokol. Pokud si někdo zakoupí kolo už teď na jaře, bude podle dostupných informací možné zažádat o příspěvek zpětně. Nejlevnější modely je možné pořídit i za cenu okolo 10 000 korun, většinou jsou ale elektrokola dražší. Podle vládní agentury pro bezpečnost dopravy, která je garantem projektu, je jedním ze záměrů kampaně zvýšit podíl cest realizovaných pěšky a na kole na 30 % do roku 2030. Vláda zdůvodňuje dotace také závěry studií, které prý prokázaly, že jízda na elektrokolech vede k delším cestám na jízdních kolech a zároveň snižuje počet cest realizovaných autem. Proti návrhu se podle serveru Helsinki Times postavil Juhana Brotherus – hlavní ekonom finské Mortgage Society, banky specializující se na hypoteční úvěry. „Jsem vášnivý cyklista, ale je potřeba se na to podívat s trochou zdravého rozumu. Pojďme se raději zbavit všech neefektivních podpor na pořízení vozidel. Dotace na nákup aut představují drahou cestu, jak dosáhnout stanoveného cíle. Nedělejme tu stejnou chybu i v případě elektrokol,“ napsal Brotherus v pondělí na svém twitterovém účtu.

  • Anna Horáčková
 • LSD stírá hranice mezi vnímáním sebe sama a ostatních lidí, potvrzují švýcarští vědci

  20. březen 2018
  03432242.jpeg

  Vědci z curyšské Fakultní psychiatrické nemocnice (Psychiatrische Universitätsklinik Zürich) zjišťovali souvislost mezi změnami ve vnímání sebe sama a změnami v sociální interakci s druhými. Přišli na to, že serotonin 2A receptor lidského mozku hraje roli v psychologických mechanismech.

  Účastníci studie podstoupili magnetickou rezonanci, při které komunikovali se svou reprezentací ve virtuální realitě pomocí pohybu očí. Vědci jim ještě předtím podali placebo, LSD, nebo LSD v kombinaci s ketanserinem. „To nám umožnilo prokázat, že ty oblasti mozku, které jsou zodpovědné za rozlišování sebe a ostatních, byly méně aktivní, když byly pod vlivem LSD. A to také mění sociální interakce,“ cituje tisková zpráva k výzkumu vedoucí týmu Katrin Preller. Skupinu vědců vedla společně s profesorem Franzem Vollenweiderem, přičemž spolupracovali s mnichovským Institutem psychiatrie Maxe Plancka. Změny ve vnímání způsobené drogou ale podle závěrů z výzkumu blokoval právě ketanserin. Jak uvádí The Guardian, nová zjištění by mohla pomoct při vývoji nové farmakologické léčby. Blokace receptoru by u pacientů trpících schizofrenií mohla zlepšit jejich stav a také jejich sociální schopnosti. Naopak povzbuzení receptoru by mohlo být užitečné například pro lidi s depresemi, kteří se příliš soustředí na svůj stav.

  Čtěte také Dát si tripa, ale malýho! Příběhy lidí, kteří experimentují s mikrodávkami halucinogenů nebo Žába se nelíže, žába se kouří, žába otevírá cestu k bohu. Jaké je vzít si nejsilnější psychedelikum?.

  • Anna Horáčková
 • Druhé Sicario bude totální drogová válka. Podívejte se na nejnovější trailer

  20. březen 2018
  Z filmu Sicario 2: Day of the Soldado

  Druhý trailer k pokračování filmu Sicario je venku. V sequelu s názvem Day of the Soldado se objeví staří známí z prvního dílu Benicio del Toro, Josh Brolin a Jeffrey Donovan.

  Postava agentky FBI, kterou ztvárnila Emily Blunt, se ale už na plátno nevrátí. Alejandro Gillick v podání del Tora by podle ukázek měl znovu bojovat s mexickými drogovými kartely, tentokrát ale nepůjde jen o drogy. Hranice nelegálně přecházejí i teroristé a z „pouhé“ drogové války se tak může stát válka totální. Gillick nejenže bojuje proti všem, ale musí navíc chránit malou dcerku muže, který mu zabil rodinu. Tahle zápletka připomněla Andrew Robertsovi z magazínu Uproxx děj loňského hitu Logan, ve kterém se ochranitelské role zhostil Hugh Jackman. Sicario 2: Day of the Soldado má premiéru 29. června, režie se po Denisu Villeneuvovi ujal italský režisér Stefano Solima.

  • Alžběta Medková
 • Dobrovolníci staví v Mexiku po zemětřesení náhradní domy z PET lahví

  20. březen 2018
  Dobrovolníci z organizace VIEM staví v Mexiku po zemětřesení náhradní domy z PET lahví

  Mexická nezisková organizace Viviendas Emergentes (VIEM) pomáhá lidem, kteří při zemětřesení ve městě Tetela ve státu Morelos přišli loni v září o své domovy. Dobrovolníci zatím vybudovali tři domy a stejný počet aktuálně staví. Budovy, k jejichž výstavbě používají PET láhve, by měly být hotové do poloviny dubna.

  Nový domov staví třeba pro Maríu Guadalupe „Lupitu“ Jiménez a její dva syny. Měl by mít dva pokoje a jednu koupelnu, přičemž celková rozloha je 40 m2. Podle dobrovolníků je na takový dům potřeba zhruba 15 000 plastových lahví a zhruba 60 až 80 tisíc pesos, což je v přepočtu přibližně 66 až 88 tisíc korun. „Viděla jsem dvoupatrové domy se sloupky, které tehdy spadly při zemětřesení, a říkala jsem si, že to s plastovými láhvemi zkrátka nemůže držet,“ cituje ženu anglická verze serveru El País. Za projektem stojí architekti Vanessa Rendón a David García. „Dívala jsem se na zprávy a úplně jsem při tom zuřila, když prezident Enrique Peña Nieto zmínil tři fáze postupu po zemětřesení: nejdříve hledání zraněných a jejich záchrana, pak sčítání obyvatelstva a nakonec rekonstrukce domů,“ popsala mladá architektka Vanessa Rendón své pocity po tragédii, při které přišlo o život 74 lidí. 862 domů bylo zničeno přímo ve městě Tetela, dalších 1 200 v přilehlých oblastech. 
  Architektka se rozhodla nechat práce ve městě Querétaro, opustila své rodiče a přestěhovala se do hlavního města Mexico City, kde za méně než dva týdny založila organizaci VIEM. Podle stavitelů jsou navržené domy pevné a potvrzuje to i jedna z obyvatelek Josefina Guzman. „Když mi na začátku řekli, že to bude postavené z PET láhví, vůbec jsem nevěděla, co si pod tím mám představit. Ta výsledná stavba je ale opravdu hodně pevná. Loni v listopadu přišlo další zemětřesení, já jsem byla zrovna uvnitř domu a ani jsem si ty otřesy neuvědomila,“ říká Guzman. 
  Organizace sice aktuálně má dostatek PET lahví, které darovali lidé z různých částí Mexika, ale chybí jí peníze a další dobrovolníci, kteří by se stavbou pomáhali.

  • Anna Horáčková
 • V pop-up restauraci v New Orleans platí běloši 2,5krát více. Dobrovolně

  20. březen 2018
  Saláty – salátový bar – jídlo

  V nigerijské pop-up restauraci v americkém New Orleans někomu za oběd účtují 12 dolarů (tedy okolo 250 korun), někomu nabídnou zaplatit celých 30 dolarů (přes 600 Kč). Více peněz žádá majitel restaurace Tunde Wey po běloších, a ti mohou vyšší sazbu odmítnut.

  Informuje o tom britský deník The Guardian. Wey tak chce upozornit na rozevírající se socio-ekonomické nůžky ve městě: mediánový příjem bílých rodin v New Orleans je ročně asi 63 tisíc dolarů, u černošských rodin je to pouze 26 tisíc. Téměř 80 % bělochů s navýšením ceny souhlasilo. Bílé ženy byly přitom daleko ochotnější zaplatit vyšší cenu než bílí muži (91 % vs. 55 %). Wey nabízel, že výdělek z vyšší ceny obědů redistribuuje mezi černošské zákazníky své restaurace, ale většina jeho nabídku odmítla. Naopak někteří chtěli také platit vyšší cenu. Pravděpodobně to bude i tím, že zákazníci Weyovy restaurace nejsou dobrým reprezentativním vzorkem obyvatelstva New Orleans. 44 % zákazníků spadá do kategorii s ročními příjmy 65 tisíc a výše. Rozhovor s Weyem si můžete přečíst v GQ.

  • Matěj Schneider
 • „Tenhle beat je pěkný!“ Nejmladšímu hudebnímu vloggerovi není ani 10, nejradši má Migos

  19. březen 2018
  Printscreen z videa na youtubovém kanálu PF

  Asi jste si mysleli, že nejslavnějším hudebním kritikem na YouTube je Anthony Fantano aka Needle Drop. Ten už možná na trůn hudebních vloggerů začíná být příliš starý.

  Na paty mu teď šlape předpubertální Rory se svým youtubovým účtem pojmenovaným PF, který se za „nového Fantana“ sám označuje. Anthony Fantano osobně některá Roryho videa okomentoval. „Máš větší zásah než já,“ píše pod jedním z nich. Těžko říct, kolik přesně je youtuberovi s oblibou ve velkých černých brýlích a rozprašovači vody let. Jisté je, že mezi jeho nejoblíbenější rappery patří atlantské trio Migos nebo texaští Brockhampton. Jeho slovní zásoba zatím není tak ostrá, jak by se u fanouška rapu dalo čekat, Rory bývá ve svém komentáři uměřený: „Tenhle beat je… pěkný!“ hodnotí v jednom z nedávných videí. Nezaměřuje se ale čistě na hip hop – na jeho youtubovém kanálu najdete i video, ve kterém ho jeho otec zasvěcuje do tajů post-punku. Uvidíme, jestli Rorymu vydrží jeho 15 minut slávy déle než loňskému dětskému youtubovému hitu – 10letému Dylanovi aka Sceneable. Než se pustíte do zkoumání jeho kanálu, nezapomeňte si stejně jako Rory nachystat melounový džus a čipsíky.

  • Matěj Schneider
 • Brňané si mohou adoptovat kousek veřejné zeleně, v centru města se mohou starat o záhonek

  19. březen 2018
  03061518.png

  Rada městské části Brno-střed připravila nový adopční program pro veřejnou zeleň. Obyvatelé, studenti, neziskové organizace, vzdělávací instituce, ale i firmy mohou pečovat o kousek takové plochy ve svém okolí.

  Jak se píše na webu městské části, hlavní podmínkou je, že daná zelená plocha musí být ve vlastnictví a správě Veřejné zeleně města Brna, Odboru životního prostředí ÚMČ Brno-střed, nebo Brněnských komunikací. Samospráva vymyslela tento adopční program mimo jiné proto, že jsou zmíněné organizace v péči o zeleň limitované finančními prostředky. „Stále je co vylepšovat a třeba malý květinový záhon dokáže rozsvítit celou ulici. Proto chceme zájemcům nabídnout možnost adoptovat si vybrané místo a pečovat o něj. Na základě dosavadních zkušeností se dá očekávat, že většina zájemců se bude zajímat o plochy v bezprostředním okolí svého bydliště, zejména o úseky zeleně mezi chodníkem a vozovkou, nebo místa okolo stromů, případně po zaniklých stromech, a bude se týkat hlavně vysazování květin a drobných keřů či péče o záhony již existující,“ popisuje záměr projektu jeho autorka a místostarostka Brna-střed Jasna Flamiková ze Strany zelených. Podle ní je podání žádosti velmi snadné. Stačí zavolat na Odbor životního prostředí, kde zájemcům úředníci poradí, jestli danou plochu spravuje městská část, nebo některý z dalších partnerů, a zároveň vysvětlí, jak postupovat dál. Správce pozemku adoptivním „rodičům“ zeleně mimo jiné doporučí vhodnou výsadbu, aby nedošlo k poškození technických sítí pod povrchem. Zájemci se mohou na podmínky adopce zeptat i osobně, a to na osobním setkání v sídle úřadu v pondělí 19. března a ve středu 28. března v podvečer. Brňané mohou projekt podpořit i finančně, pokud nemají přímo zájem o adopci záhonku nebo podobného prostoru. Městská část Brno-střed pro tyto účely připravuje transparentní účet s přesně vymezeným účelem na výsadbu nové zeleně.

  • Anna Horáčková
 • Dán přeplul moře na paddleboardu do Norska, na cestě byl 19 hodin

  19. březen 2018
  Paddleboard

  24letý Casper Steinfath je v podstatě maratoncem na paddleboardu. V neděli se na něm pádlováním ve stoje přeplavil z dánského Hirtshals do protějšího norského Kristiansandu. Cestu dlouhou 137 kilometrů zvládl za necelých 19 hodin.

  Část plavby tak absolvoval za tmy. Nejen kvůli vyčerpání a zimě si myslel, že trasu nezvládne dokončit. „Chtěl jsem to vzdát. Bylo to tak těžké, mé tělo je teď úplně prázdné. Poslední čtyři hodiny byly největší boj, i proto, že foukal boční vítr. Můj bratr na mě z doprovodné lodi křičel, ať to nevzdávám, že to zvládnu. To mi pomohlo, dojel jsem a cítím se fantasticky,“ řekl Steinfath dánské verzi serveru The Local. Paddleboarder už jednou trasu vzdát musel. Loni mu do cíle chybělo už jen 12 kilometrů. Nepříznivé počasí mu ale plány překazilo a on nedojel. Čtyřnásobný mistr světa v paddleboardingu se snažil tentokrát připravit na výkon trochu jinak. „Poslední měsíc jsem vstával ve 3 hodiny ráno, aby si moje tělo zvyklo na pádlování v zimě a ve tmě. Povětrnostní podmínky ale prostě nemůžete nikdy předvídat,“ popsal mladý Dán. Jak je vidět na záběrech zveřejněných na jeho facebooku, kromě teplého neoprenu ho na cestě doprovázel člun s dvěma plavčíky a týmem, který mu zajišťoval pití, jídlo a morální podporu.

  • Anna Horáčková