Poruchy příjmu potravy: Netrápí se jídlem i vaše matka?
Spektrum poruch příjmu potravy začíná u hladovění a končí u přejídání. Někdy mohou trvat i léta a možná jimi trpí i vaše matka. Rizikovým faktorem může být stres. Velkou roli pak hraje kult štíhlosti a neustálá mediální masáž na téma hubnutí, diety a zdravý životní styl. Podle profesorky Hany Papežové, která byla hostem Diagnózy F, je třeba najít rovnováhu.
Normální tělesná hmotnost se pohybuje ve škále BMI mezi hodnotami 19 a 24. Na léčbu do stacionáře mohou dívky s minimálním BMI 16, při nižším BMI je doporučena hospitalizace. Jak léčba vypadá, co bychom si měli představit pod pojmem „jídelní režim“ a také jak mluvit s našimi blízkými, kteří možná mají problém s jídlem, o tom více v rozhovoru.
Prof. MUDr. Papežová Hana, CSc.
Psychiatrička a psychoterapeutka především v oblasti poruch příjmu potravy. Vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor všeobecné lékařství. Vybudovala Centrum pro poruchy příjmu potravy na Psychiatrické klinice v Praze, kde se nachází lůžková část, denní stacionář a ambulantní část.
Publikace:
Spektrum poruch příjmu potravy
Odkazy:
Centrum pro poruchy příjmu potravy
Asociace PPP
Portál o poruchách příjmu potravy
Výpočet BMI
Test rizik vzniku a rozvoje poruchy příjmu potravy
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.