Praha je přecpaná opilými turisty, pražských tažení hospodami si všímají zahraniční média

Jako pád Prahy označuje současnou situaci s opilými turisty v hlavním městě britský deník The Guardian. Článek se zabývá fenoménem tzv. overtourismu, vyššího než snesitelného množství turistů ve městech.

Guardian si všímá, že overtourism, který býval spojený spíše s Barcelonou, Amsterdamem nebo Benátkami, se opilým krokem přesunul také do Prahy. „Ve dnech, kdy si Češi připomínají výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, se turisté do pražských ulic vydávají za úplně jiným účelem: opít se,“ píše Guardian.

Deník upozorňuje na to, že příval turistů do Prahy přispívá k neúnosnosti života v jejím centru. Pražská radnice v lednu ustanovila funkci nočního starosty, který má řešit problémy spojené s opilými turisty. Noční starosta Jan Štern například vyjednává s bary v centru, aby nespolupracovaly s nechvalně proslulými pub crawly – taženími turistů z hospody do hospody. „Nesmíme se vzdát historického centra, je to naše nejcennější dědictví. Nesmíme dopustit, aby se centrum stalo mrtvou zónou a pozadím pro laciný typ turismu,“ řekl Štern Guardianu. Článek si všímá také nechvalně proslulých pivních vozů, dopravního prostředku, který je poháněn lidskou silou turistů posilujících se neomezeným množstvím piva. Blokují provoz a obtěžují okolí hlasitou hudbou. Opilí turisté často také lezou po sochách, například po obřích miminech Davida Černého, jak letos informovala městská část Praha 1

Stejné téma rozebíral nedávno také Washington Post. Organizace World Travel and Tourism Council totiž letos vydala report Destination 2030 o připravenosti měst na nával turistů. Praha podle reportu spadá do typologie těch měst, která zatím mají vysokou dynamiku růstu a jsou vybavena dostačující infrastrukturou, v budoucnu však může být situace neúnosná. Kromě Prahy se v této kategorii podle reportu ocitá také Amsterdam a Barcelona. Tato města by se podle reportu měla zaměřit především na rozprostření davů turistů do širších částí města a přimět turisty navštěvovat oblíbené destinace v jiných hodinách než v současných špičkách. Cílem Prahy by tedy nemělo být zaujmout nové turisty, píše Washington Post.

Spustit audio
autor: maf
 • Čína plánuje otevřít akvária s umělými delfíny, jsou prý k nerozeznání od těch živých

  13. červenec 2020
  Umělý delfín

  Vývojáři z Nového Zélandu spolupracují s americkými tvůrci některých z nejslavnějších hollywoodských tvorů na vývoji robotických delfínů, kteří jsou k nerozeznání od těch živých. Dokážou reagovat na diváky, vesele plavat v akváriích uvnitř nákupních center a nedělá jim problém ani těsný kontakt s lidmi, který by byl pro skutečná zvířata už škodlivý. Jejich „chov“ s sebou nenese běžné etické problémy a první z nich se zřejmě už brzy objeví v akváriích v Číně.

  Jak píše britský deník The Guardian, akvária a mořské parky po celém světě sice čelí rostoucímu tlaku, aby upustily od představení, která stojí na živých velrybách a delfínech, poptávka diváků po těchto show ale vůbec neutichá. „Hlad veřejnosti je stejný jako kdykoli v minulosti,“ řekl Guardianu Roger Holzberg, návrhář robotických delfínů a bývalý kreativní ředitel společnosti Walt Disney Company. Holzberg 270kilogramová zvířata staví společně s Waltem Contim, který je autorem třeba kosatky Willyho nebo delfína Flippera.

  Největší překážkou zatím zůstává cena jednoho delfíního robota – ta dosahuje výše skoro 21 miliónů britských liber. Podle novozélandské vývojářky Li Wang sice robot stojí čtyřikrát více než živý delfín, ale vydrží déle, nepotřebuje drahou péči ani pečlivě kalibrovanou teplotu vody. Podle Wang bylo jen během pandemie v Číně postaveno nejmíň třicet nových akvárií, přičemž se zatím jedno z nich zavázalo, že nahradí skutečné delfíny těmi umělými.

 • Pro HBO Max vznikne seriál s Batmanem. Půjde o prequel k chystanému celovečernímu filmu

  13. červenec 2020
  Z připravovaného filmu The Batman

  Režisér Matt Reeves, který momentálně točí snímek The Batman, připravuje společně s několika kolegy televizní seriál, který má být s filmem úzce provázaný. Vzniká pro novou streamovací platformu HBO Max a má rozšiřovat svět, který Reeves vytvořil pro svůj film.

  Seriál se má údajně věnovat korupci v gothamské policii. Diváci se v něm podle serveru Cosmic Book seznámí s řadou nových postav z města svíraného zločinem. Zatím není známo, jestli se v televizním projektu objeví Robert Pattinson jako Batman nebo Jeffrey Wright v roli komisaře Gordona. Některé podrobnosti už ale kolují v čilých diskusích na sociálních sítích.

  Reportér hollywoodského zpravodaje Deadline Justin Kroll na svém twitteru píše: „Nevím, jestli se objeví i Patz, ale vím, že seriál bude zasazený do doby předcházející filmu The Batman a bude se zabývat tím, jak se Gotham zkorumpoval.“ Podle Cosmic Booku půjde o prequel k chystanému filmu a HBO Max ho navíc uvede ještě před vstupem snímku do kin.

 • Sestupte online do ohromující hrobky faraona Ramesse VI. v Údolí králů

  13. červenec 2020
  Z hrobky Ramesse VI.

  Unikátní virtuální prohlídka, kterou vytvořilo egyptské ministerstvo turismu, vás zavede hluboko do precizně trojrozměrně zpracovaných tunelů podzemní hrobky faraóna Ramesse VI.

  Hrobka, která je známá pod označením KV 9, leží spolu se šesti desítkami dalších v Údolí králů nedaleko egyptského Luxoru. Podzemní stavba KV 9 se skládá ze vstupního prostoru, dvou chodeb a místnosti se sarkofágem. Jak virtuální prohlídka podrobně představuje, hrobka je celá bohatě zdobená vytesanými úryvky z knih a spisů staroegyptských textů a astronomických výjevů. Hrobka KV9 byla ve 12. století před naším letopočtem původně vystavěna pro krále Ramesse V., později ji ale využil jeho nástupce Ramess VI., pátý vládce egyptské dvacáté dynastie. Jak připomíná web zaměřený na umění This Is Colossal, hrobka byla v roce 1898 vykradena francouzským egyptologem Georgesem Daressym, který odsud odnesl část sarkofágu. Ta se momentálně nachází v Britském muzeu v Londýně.

   

 • Co do kompostu nepatří? Vyhnout byste se měli tukům, popelu nebo nemocným rostlinám

  10. červenec 2020
  kompost

  Kompostování je snadný a efektivní způsob, jak se vypořádat s potravinovým odpadem a zároveň o živiny obohatit svou zahradu. Přestože je kompostování v mnoha směrech výhodné a ekologické, existuje odpad, který byste do něj nikdy neměli přidávat.

  Přehled, kterých osm věcí by se ve vašem kompostu nemělo objevit, připravil server Inhabitat.

  Maso: Při kompostování byste se zcela určitě měli vyhnout masu, které může k vaší zahradě přilákat okolní zvěř. Teplota v kompostéru navíc nemusí být dostatečně vysoká na to, aby zlikvidovala nebezpečné patogeny.

  Ryby: Stejně tak je dobré vyhnout se rybám, které se sice rychle rozkládají, ale vytváří velmi nepříjemný zápach.

  Zvířecí exkrementy: Ačkoli se mohou výkaly jevit jako ideální součást kompostu, není tomu tak. Ve fekáliích totiž mohou přežít paraziti, bakterie a viry nebezpečné pro člověka.

  Průmyslově zpracované dřevo: Dřevo z plotu, staré terasy nebo nábytku do kompostu také nepatří. Chemikálie, které jsou v takovém dřevě, by se mohly dostat do vašeho jídla nebo ohrozit rovnováhu vaší kompostové směsi. Pokud nebylo dřevo nijak průmyslově upraveno, kompostovat ho lze.

  Popel: Podobně jako v předchozím případě může i popel ze spáleného dřeva obsahovat chemikálie, které ovlivňují konečnou kvalitu kompostu. Pokud jste si však jisti, že popel pochází výhradně z čistého, neupraveného přírodního dřeva, může být vhodným doplňkem směsi.

  Mléčné výrobky: Stejně jako další živočišné produkty i mléčné produkty přilákají k vašemu kompostu nechtěnou pozornost hmyzu. Například červi jsou pro kompostování užiteční, hlodavci a mouchy, které by hnijící mléko přilákalo, by ale způsobovali pouze problémy.

  Tuk a olej: Kromě toho, že tuky rovněž přitahují okolní zvěř, narušují také rovnováhu směsi a odpuzují vodu, která je pro proces rozkladu nezbytná.

  Nemocné rostliny: Kompostér je ideálním místem pro rostliny, ujistěte se ale, že rostliny nejsou nemocné. Jakékoli bakterie se totiž mohou přenést i na hnojené rostliny.

  Podívejte se také na Ve vlastní šťávě: Kam s ním? a dozvíte se, jak nakládat s bioodpadem.

 • Včely v Evropě vymírají a Brusel nedělá dost, tvrdí orgán Evropské unie

  10. červenec 2020
  Včela

  Klesající populace opylovačů klíčových pro fungující ekosystém, jako jsou divoké včely a motýli, čelí existenciální hrozbě v důsledku změny klimatu a intenzivního zemědělství. Vědci z australských univerzit v Sydney a Queenslandu počítají s tím, že v nadcházejících desetiletích může vyhynout až 40 procent druhů hmyzu na světě. Podle zprávy vydané Evropským účetním dvorem ale Evropská unie ani v této kritické situaci nedělá pro ochranu těchto druhů dost.

  „Našli jsme mezery v klíčových strategiích EU, které se zabývají hlavními hrozbami pro divoké opylovače,“ píše se v dokumentu. Zpráva ukázala, že zemědělská politika Evropské unie, která od roku 2014 vysála téměř 40 procent jejího rozpočtu, neobsahuje žádné zákony na ochranu těchto druhů. Analýza Evropského účetního dvora také poukazuje na to, že potřebné změny možná nepřinese ani příští sedmiletá Společná zemědělská politika. Reforma navržená v Bruselu totiž nezavazuje vlády členských států k tomu, aby byl nárok na čerpání zemědělských dotací EU spojen s povinností ochrany opylovačů. Zpráva rovněž uvádí, že Brusel řádně nevyužil opatření na ochranu biologické rozmanitosti, jako je směrnice o stanovištích nebo program LIFE pro financování opatření v oblasti změny klimatu.

  Za vážné ohrožení pro populace opylovačů je považováno také používání syntetických pesticidů. Šetření Greenpeace, zveřejněné ve středu, například ukázalo, že členské státy i nadále používají pesticidy ohrožující včelstva, a to i navzdory zákazu EU. Evropská unie v roce 2018 zcela zakázala venkovní použití neonikotinoidních pesticidů. Od té doby ale již 16 zemí EU vydalo pro tyto látky celkem 67 nouzových licencí, které jejich použití ve výjimečných případech krátkodobě povolují. Existují však pochyby o tom, zda jsou tyto licence náležitě zdůvodněné. V jednom případě byly například zakázané pesticidy použity na brouky, kteří ničili povrch golfového hřiště v Dánsku.

  Přečtěte si také Kolem úlu je to bzukot. Vychází první díl Podhoubí se včelařkou a entomoložkou Alenou Bruce Krejčí.

 • Španělé pracující na dálku přesouvají svá pracoviště na pláže a do hor

  10. červenec 2020
  notebook, počítač, pláž, moře, homeoffice

  Kvůli koronavirové krizi se v mnoha zemích stala práce na dálku mnohem běžnější než dříve. Jinak tomu není ani ve Španělsku, jedné z nejvíce zasažených zemí Evropy. S rostoucími letními teplotami začalo mnoho Španělů hledat místo, kde se před vedry ukrýt. Mnoho z nich tak přesunulo své virtuální kanceláře na pláže či do hor.

  „V posledních několika týdnech vidíme obrovskou poptávku po přenosných zařízeních Wi-Fi, která se časově shoduje s cestami na prázdniny,“ cituje Miguela Morala, generálního ředitele a spoluzakladatele společnosti WifiAway, web El País. Stejný trend zaznamenala i španělská telekomunikační společnost Telefónica. „Nárůst žádostí je podobný v oblastech s méně než 1000 obyvateli jako v oblastech s více než 50 000, což není typické,“ uvedla společnost.

  Mnoho firem ve Španělsku muselo radikálně změnit své pracovní postupy v reakci na pandemii nového koronaviru a doporučení vlády, aby lidé v případech, kdy je to možné, pracovali z domova. Podle studie zveřejněné v květnu poradenskou skupinou Genetikomm zavedlo ve Španělsku práci z domova v průběhu krize 41 % společností. Podle studie vypracované společností Fiverr si navíc 76 % malých a středních podniků ponechá kulturu práce na dálku i po skončení krize. Existují samozřejmě pracovní pozice, kde tzv. home office není z pochopitelných důvodů možný. Koronavirová krize ale značně posunula hranice toho, co je v této oblasti považováno za realizovatelné.

  Ze svých domovů začala pracovat například i velká část zaměstnanců španělské televize Movistar+, která tak byla schopná zajistit vysílání ve vysoké kvalitě i v průběhu krize. Strach z práce na dálku je pryč. Pokud se dobře organizujeme, není relevantní, zda se zaměstnanci nachází na fyzickém pracovišti,“ říká Alex Martínez Roig, vedoucí obsahu televize. Podle jeho názoru krize urychlila tolik potřebné změny. Bez viru bychom potřebovali pět let, abychom se dostali tam, kde jsme. Šli bychom kousek po kousku a debatovali o všem mnohem více,“ dodává.

 • Vědci léta zkoumali více než tři sta mrtvol sobů. Zajímalo je, jak si s nimi příroda poradí

  9. červenec 2020
  Kostra soba

  Když v Norsku v srpnu 2016 zemřelo po zásahu bleskem 323 sobů, správa parku se rozhodla mrtvoly ponechat na místě svému osudu. Vědcům se tak naskytla jedinečná příležitost pozorovat, co se s mrtvolami a kolem nich bude dít.

  Správa národního parku Hardangervidda cíleně vytvořila „krajinu strachu“, píše britský deník The Guardian. Za mršinami se totiž stahovali obávaní vrcholoví predátoři, jako rosomáci, orli skalní a lišky polární. Vědci to zjistili díky fotopastím, vyloučeným exkrementům a pouhému pozorování zvířat, která putovala na vzdálenou vysočinu. Díky tomu věděli, že mrchožrouti, jako jsou krkavci, vrány a orli, směřovali za mrtvolami nejvíce v roce 2017. Rok nato už tam téměř nebyli. Přesný opak platí o hraboších či lumících.

  Právě hlodavci přišli až ve chvíli, co zmizeli ptáci. Vědci mají za to, že se báli, aby se sami nestali potravou, a raději počkali, až ptáci odejdou. Zajímavé zjištění, o němž výzkumníci referují ve vědeckém žurnále Ornis Norvegica, se týká ptáků, kteří nepatří mezi mrchožrouty. I ti se na pohřebišti sobů vyskytli, ale ne přímo kvůli mrtvolám. Zajímal je hmyz, který se v mršinách rozmnožil. Nejčastěji se jím živila linduška luční, v jednu chvíli jich bylo na místě až 80. Tato i další zjištění by tak mohla změnit vnímání mrtvých zvířat. Mrtvoly ponechané svému osudu totiž mohou přinést mnoho dobrého pro ekosystém, věří vědci.

   

 • Bosňané bojují proti hydroelektrárnám. Berou si až moc vody, která pak chybí nám i přírodě, tvrdí

  9. červenec 2020
  Neretva v Bosně

  Bosna a Hercegovina jsou protkány stovkami řek, říček i potoků. Není proto divu, že je tam hodně hydroelektráren. Spolu s výstavbou dalších a dalších ale roste i odpor místních obyvatel. Vadí jim, že si berou moc vody, která pak chybí jim i přírodě.

  Nejnověji se investor s místními a ochránci pře na řece Neretvice, píše vědecký server Psych.org. „Pro nás je řeka život. Je to tepna údolí,“ říká padesátiletý Safet Sarajlić. Spolu s ostatními se podílí na iniciativě Pusti me da tečem (Nechte mě téct), která bojuje za ochranu tamních vod. Neretvica je natolik čistá, že se z ní může pít. Navíc je oceňována pro svou biodiverzitu – žije v ní osm druhů ryb, včetně dvou ohrožených, a zároveň chráněný rak bledonohý. Podle ochránců by 15 elektráren, které jsou v plánu na toku řeky i jejích přítocích, ohrozilo křehký ekosystém i zemědělce.

  Minulý měsíc se několika místním podařilo zablokovat stavbu prvních dvou zařízení. Dělníkům jednoduše zatarasili cestu a donutili státní firmu k vyjednávání. Odpůrci tvrdí, že by nové elektrárny dělaly stejnou věc jako ty už postavené: braly by si z řeky tolik vody, že by v ní nic nepřežilo, nebo by ji prakticky vysušily. Minimální průtoky se prý často nedodržují a povolení pro elektrárny se údajně nezřídka vydávají na základě starých údajů ze 60. nebo 70. let, kdy bylo vody více než dnes a sucho trvalo kratší dobu, uvádí ekologický web Ekolist, který na zprávu upozornil.

 • Neomezujme svobodnou debatu v zájmu vyššího dobra, apelují Rowling, Kasparov či Rushdie

  9. červenec 2020
  Otevřený dopis podepsalo 150 osobností, například filozof Noam Chomsky, spisovatelka J. K. Rowling, šachový velmistr Garri Kasparov, spisovatel Salman Rushdie, publicistka Anne Applebaum či spisovatel Thomas Chatterton Williams

  Více než 150 osobností podepsalo otevřený dopis reagující na aktuální celospolečenské pnutí ve Spojených státech, Velké Británii i jinde ve světě. Nemají nic proti ideám Black Lives Matter a podporují nutnou reformu americké policie, ale kritizují údajné omezování svobodné debaty a tvorby.

  Pod textem, jenž vyšel na webu amerického Harper's Magazine, je podepsáno více než 150 osobností, hlavně spisovatelé, akademici a umělci. Patří mezi ně britská spisovatelka J. K. Rowling, americký filozof Noam Chomsky, britský spisovatel íránského původu Salman Rushdie, ruský šachový velmistr Garri Kasparov či americká publicistka Anne Applebaum.

  Autoři v něm tvrdí, že „neliberální síly jsou stále silnější a mají mocného spojence v Donaldu Trumpovi, který ztělesňuje skutečnou hrozbu pro demokracii“. Zároveň ale dodávají, že odpor vůči nim se nesmí přetavit v jiná dogmata a nátlak. Výměna informací a myšlenek, „krev svobodné společnosti“, je podle autorů každodenně více a více omezována. Na některé prohřešky se prý reaguje přehnaně, provinilci jsou veřejně zostuzováni či ostrakizováni a údajně malá pochybení končí (z pohledu signatářů) zbytečným koncem kariéry.

  Podle amerického spisovatele Thomase Chattertona Williamse, který otevřený dopis spoluorganizoval, se lidé zaobírají zbytečnostmi, místo toho, aby se pomohlo skutečným obětem. „Proto se snažíme zdůraznit, že lidem, kteří nemají moc, nepomáhá, když veškerou pozornost získává zužující se veřejná debata a poprask kvůli malým lingvistickým přešlapům. Nikomu, koho mlátí na ulici kvůli tomu, že se narodil s černou kůží, to nepomůže,“ říká Williams pro izraelský deník Haaretz.

  Přečtěte si také Noam Chomsky v Olomouci: Nestačí říct „To se mi nelíbí“.