Praha město singles a turistů? To není dobrý trend, říká šéf IPR Ondřej Boháč

4. březen 2026

Šéf pražského Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč bydlí v nájmu. Dostupné nájemní byty jsou podle něj to, co Praha potřebuje. „Městu prospívá, když tu je střední třída a vychovává tu děti,“ říká.

„Velká hodnota Prahy pořád je, že tady bydlí bohatí vedle chudších lidí a nejsou tu žádné čtvrti pro bohaté ani žádná ghetta,“ říká Ondřej Boháč. Tato hodnota je ale v ohrožení. Co s tím město dělá? Kde staví byty? A jak bude možné městský byt získat?

V poslední době se v Praze prodává velké množství takzvaných mikrobytů o velikosti 20 – 25 metrů čtverečných, což je největší velikost, kterou si lidé ještě mohou finančně dovolit. Co to znamená pro město? Stane se z Prahy město singles, bezdětných a turistů? „Podíl je určitě větší, než v jiných obcích nebo městech v Česku. Dobrý trend to není, protože když nemůžete mít ve městě rodinu, je to pro město škoda. Městu prospívá, když tady děti chodí do školy a když tady rodiny utrácejí peníze,“ říká Ondřej Boháč.

Mluvili jsme také o novém metropolitním plánu, který by měl umožnit stavbu dalších 350 tisíc bytů. Je to hodně, nebo málo? Které jsou další citlivé body nového plánu?

Probrali jsme také pražské kauzy. Co bude s mrakodrapem, vrakem lodi v Nových Butovicích? A co Smíchovský most? „Je to pro město klíčová dopravní stavba, už neslouží svému účelu,“ říká Ondřej Boháč. Lpět na starém mostě podle něj není racionální řešení.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí

Karin Lednická, spisovatelka

kostel_2100x1400.jpg

Šikmý kostel 3

Koupit

Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.