Před třiceti roky se otevřela zlatá brána NHL. Jágr s Haškem jí prošli mezi prvními

29. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaromír Jágr

Už je tomu třicet let, kdy se pro české hokejisty otevřela zlatá brána svobodného odchodu do zahraničních soutěží. Jaké byly první roky Jágra, Haška a spol. v zámořské NHL? Měli výhodu proti československým migrantům z předchozích let? A proč se hráči z východu stávali terčem severoamerické xenofobie?

Sto padesát startů v reprezentaci, deset sezon v československé lize a navrch titul mistra světa, tak zněly tvrdě nastavené podmínky pro legální odchod do zámořské NHL před pádem železné opony. „Byla to politická a ideologická záležitost, že východní Evropa nechtěla kapitalistickému Západu dodávat své nejlepší hráče,“ vysvětluje Vojta Ondráček, proč minulý režim bránil i těm nejlepším hokejistům svobodně odcházet. „A když navzdory jejich věku měla o hráče NHL zájem, tak museli třicet procent svého platu odvádět Pragosportu, státní sportovní agentuře,“ dodává.

Čtěte také

Právě v roce 1990 ale všechny bariéry padly a do NHL se vydala desítka českých hráčů zcela legálně. Zatímco čtyřiadvacetiletý Dominik Hašek přicházel do zámoří s vizitkou nejlepšího evropského gólmana, osmnáctiletý Jaromír Jágr zase platil za největší talent českého hokeje. Začátky v nejslavnější hokejové soutěži ale měli více než krušné.

„Hašek odchytal v první sezoně jen pět zápasů a sám později přiznal, že kdyby uměl anglicky a věděl, co o něm jeho trenér z Chicaga říká do novin, dávno by se vrátil do Evropy,“ popisuje Vojta Ondráček. Jágr sice hned ze začátku potvrzoval status ofenzivního esa, ale trpěl psychicky. „Klub mu proto přivedl z Calgary jako spoluhráče a parťáka Jiřího Hrdinu. Navíc za ním přicestovala i maminka. Dnes je to už asi nepředstavitelná familiárnost,“ říká na vysvětlenou k nezvyklým krokům klubu z Pittsburghu.

Jakým překážkám museli hráči z východní Evropy v zámoří čelit? Proč je zpočátku odmítali hráči i fanoušci? A jak dokázali Evropané proměnit NHL po sportovní stránce?

Čeští hokejisté odcházeli do NHL už i před pádem železné opony, poté ale nastal skutečný exodus těch nejlepších. Co přinesly českému hokeji odchody Jágra, Haška a spol. do zámoří? A proč Petr Nedvěd lituje svého titulu poslední ilegální hokejový migrant? Politické i společenské souvislosti řeší nový díl sportovního pořadu Tribuna.

Spustit audio