Přemíchej to a začni znovu! Raw Power od The Stooges slaví padesátku
Letos v únoru oslavila neuvěřitelných padesát let od svého vydání třetí studiová nahrávka Iggyho & The Stooges nesoucí název Raw Power. Album, které stále jiskří nespoutanou energií a přináší inspiraci hudebníkům a hudebnicím dodnes, se tak stalo jádrem aktuální Špíny. Historické okénko se však nezaměřilo pouze na Raw Power, zajímali jsme se především o samotné počátky proto punku a o kapely, které The Stooges (tak trochu) předcházely.
Otvírák z třetí řadovky The Stooges „Search and Destroy“ a zároveň jeden z největších hitů kapely vůbec, najdeme téměř v každém druhém skateovém videu, k samotné desce Raw Power se odkazují zástupy nejen punkových kapel. Okolnosti vzniku alba ovšem nebyly nejpříznivější, The Stooges už byli tou dobou v tvrdém rozkladu, svou roli v tom hrály hádky, alkohol i Iggyho závislost na heroinu a zůstává otázkou, jestli by vše dospělo ke zdárnému konci, kdyby do hry nevstoupil samotný David Bowie…
Raw Power není zajímavé pouze tím, jak komplikovaně vznikalo i jaký dopad mělo na následující hudební vývoj. Parta okolo Iggyho Popa na něm servíruje především specifický a nevídaný zvuk, na kterém se zásadně podepsal samotný Iggy. Zvukařské okénko nás tak ani tentokrát neminulo, už jen kvůli tomu, že Raw Power je oblíbeným materiálem pro fanoušky k pokusům o vlastní mixy a mastery, kterých se na internetu nacházejí desítky.
Jak už ale bývá dobrý zvykem u dílů Špíny točících se kolem výročí alb, pídili jsme se především po kontextu a po tom, co Raw Power předcházelo. Co spojovalo kapely jako MC5, Death nebo The Monks? Nasedněte spolu s námi do káry s poznávací značkou proto punk, jízda to bude víc než výživná.
Jaké ocenění získali Los Saicos od peruánské vlády? Kdo údajně vymyslel zkreslení tím, že proděravěl repráky a je to vůbec pravda? Která šedesátková kapela byla napojená na detroitské Bílé pantery? Kdo měl nejjednodušší a nejchytlavější riffy? Jak se dělal proto punk ve Velké Británii a jak v USA? Kdo měl na svou dobu nejšílenější účesy? A která z kapel by se vyjímala na K Records? Poslechněte si celou Špínu věnující se proto punku ze záznamu!
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.