Přerušení těhotenství může způsobit krizi vztahu. Jak si být oporou?
Interrupce je hlubokým zásahem do těla i psychiky, který často vyvolává silné emoce a pocity viny. V podcastu Balanc psychoterapeutka Jana Kučerová rozebírá, jak se s tímto náročným obdobím vyrovnat a jak být partnerce oporou. Důležité je dát si prostor pro truchlení a otevřeně komunikovat. Ženy často podceňují fyzické zotavení, mnohdy jdou druhý den do práce. Zatímco muži častěji tlumí emoce pod záminkou racionality.
Čtěte také
Interrupce může odhalit skryté trhliny ve vztahu. „Je to zátěžová zkouška všech nejistot, od finančního zajištění po rodičovské kompetence.“ Rozhodnutí o ukončení těhotenství je pro oba partnery obvykle náročné a vyvolává širokou škálu emocí, od úlevy po pocity viny. Je dobré si uvědomit, že každý z partnerů prožívá tuto situaci jinak a potřebuje individuální přístup.
Je tu také mýtus okamžité úlevy. „Mnoho žen zažívá jen krátkou úlevu, pak přichází vlna pochybností.“ Zatímco muži řeší praktické aspekty (doprovod na kliniku, úhrada zákroku), ženy častěji potřebují více emoční podpory.
Poslechněte si celý rozhovor o psychologických dopadech interrupce na partnerské vztahy.
Související
-
Na západě je prosadily feministky, příběh českých interrupcí je ale jiný. Startuje série Přerušení
Proč jsou legální interrupce světově tak třaskavé politické téma? A jak to s nimi začalo u nás? Odkrýváme českou cestu k rozhodování žen o přerušení nechtěného těhotenství.
-
Interrupce jsou mylně spojované s nezodpovědností, říká autorská dvojice série Přerušení
Legální interrupce jako zdánlivě vyřešené, a přitom třaskavé téma – na Radiu Wave odstartovala nová podcastová série Přerušení.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.