Přes čáru: Je Airbnb zlo? V Praze prý ne. A proč stoupají nájmy?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Praha

O službách takzvané sdílené ekonomiky, jako je Uber nebo Airbnb, často čteme texty, které je představují v negativním světle. Airbnb, které umožňuje každému pronajímat volný pokoj nebo byt, může prý za vylidňování center měst, krachující hotely a zvyšující se ceny nájmů. Uber zase v tomto narativu likviduje taxislužby a vykořisťuje řidiče. Tak jednoznačné to ale nebude.

Druhou stranou mince je fakt, že Airbnb lidé rádi využívají a mnoha lidem slouží jako vítaný přivýdělek. Hosté pořadu Přes čáru navíc tvrdí, že na cenu nájmů třeba v Praze výraznější vliv nemá a ani nezpůsobuje větší škody hotelům. Pravda je, že zájem o byty pro krátkodobé pronájmy na úkor dlouhodobých se zvyšuje. Miroslav Linhart, vedoucí týmu nemovitostí ve firmě Deloitte, ale tvrdí, že se to zatím neprojevuje: „V některých lokalitách může Airbnb nájmy mírně zvyšovat, ale v celkových číslech to není tak významné. To, co tlačí na cenu, není Airbnb, ale situace na nemovitostním trhu, kdy do Prahy přichází asi 15 tisíc lidí ročně, a nových bytů přichází na trh kolem čtyř a půl tisíce.“

Službu Airbnb vymysleli v roce 2007 dva američtí spolužáci Brian Chesky and Joe Gebbia, kteří přemýšleli, jak zaplatit nájem. Vymysleli, že by mohli na internetu pronajímat nafukovací matraci v obýváku pro návštěvníky San Franciska, kteří cestují s malým rozpočtem. Nápad se ujal a vznikla společnost, která dnes funguje všude na světě a konkuruje hotelům. Podle ekonoma Aleše Roda ale ani na tomto poli není vliv Airbnb devastující. „Za minulý rok do Prahy přijelo nějakých 800 tisíc hostů na Airbnb, přijela sem tedy téměř jedna celá další Praha, a ta Praha v hotelech nechyběla, protože žádné hotely tady nekrachují a nezavírají,“ říká Rod. Podle něj se Airbnb byty stávají konkurencí levným hotelům a hostelům a v době sezóny srážejí špičky cen dolů, přesto vždy budou turisté, kteří dají přednost hotelům.

Některá města už začala pronajímání bytů přes Airbnb zakazovat

Miroslav Linhart ale tvrdí, že vliv na hoteliérství v Praze vidět je. „Hotelový trh tím vyloženě netrpí, ale je tím ovlivněn. Netrpí, protože je konjunktura a Praha je atraktivní, bezpečné město. Za loňský rok byla pátá nejnavštěvovanější v Evropě. Ale za poslední dekádu vzniklo jen pár nových hotelů. Pokud bychom tady sdílenou ekonomiku neměli, tak by možná byl obrovský převis poptávky po hotelech nebo by vzniklo více ubytovacích kapacit,“ myslí si odborník na realitní trh. Podle něj budou muset hoteliéři změnit nabízené služby a začít nabízet větší spektrum služeb a zážitků, aby si hosty udrželi.

Některá města už začala pronajímání bytů přes Airbnb zakazovat. Aleš Rod si ale nemyslí, že je to správná cesta. „V těch zemích, kde k zákazu došlo, vznikly skupiny v různých částech webu, ať jsou to sociální sítě, nebo i dark weby a další sféry internetu, kde si můžete pronájem domluvit a nikdo na vás nevidí.“ Zdá se, že jakmile se otevřela Pandořina skříňka s podobnou službou, budou ji lidé vyžadovat a vyhledávat dál, protože je to někdy levnější a snazší a zároveň často zábavnější než shánět místo v hotelu.

Více o tom, zda Airbnb způsobuje vylidňování center měst a jak jeho používání regulovat, se dozvíte v záznamu pořadu Přes čáru.