Přes čáru: Malé galerie jako umělecké inkubátory

13. září 2016
Přes čáru
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03703893.jpeg

S koncem léta ožívají výstavní prostory. V Praze jich existuje téměř nespočet, letos dosáhly na grantovou podporu Ministerstva kultury tři desítky výstavních prostor. Jak komerčních, tak nekomerčních. „Mezi dobře zavedené komerční patří určitě Hunt Kastner,“ říká Vít Havránek z iniciativy tranzit.

V pořadu Přes čáru jsme se zaměřili na galerie malé prostorem, ale určitě ne významem! Ukazuje to historie umění ve 20. století, připomíná Vít Havránek: „Počínaje Duchampem, Malevichem, výstavami dada a surrealistů, Štýrským a Toyen, Malichem, Warholem, Yves Kleinem, mohli bychom vyjmenovat všechny slavné umělce, kteří ty svoje nejznámější věci prvně vystavili v tak zvaných malých galeriích.“

Všichni tihle světoznámí umělci nezačínali ani v Tate, ani v MoMA, ale začínali v malých galeriích, které dnes už neexistují nebo jejich jména nikdo nezná. „Ty galerie jsou možná malé, ale historicky víme, že právě v nich se ukazuje, co potom v umění hraje nějakou roli,“ podotýká Vít Havránek z iniciativy tranzit.

Podobné je to i dnes v českém prostředí, kde existuje Cena Jindřicha Chalupeckého. Oceňuje pět mladých umělců do 35 let. „Ale všichni ti umělci už předtím někde vystavovali a dostali se tam právě díky tomu, že existují malé galerie. Tam se naučili, jak udělat výstavu a jak nainstalovat svoje věci. Je to dobře, že malé galerie existují a že umělecká scéna je takhle rozrůzněná. Každá její část má jinou funkci,“ vysvětluje Vít Havránek.

03703793.jpeg

Galerijní procházka Prahou

Do malých galerií se také většinou neplatí vstupné. Vybrali jsme ty, které mají příznivou otevírací dobu a které spolupracují právě s mladými umělci nebo kurátory. Začneme kousek za VŠE, ve dvou garážích na žižkovském dvorku.

Galerie Nevan Contempo má ambice zapojit se do mezinárodního obchodu s uměním, zatím ale funguje nekomerčně. Mikuláš Nevan ji založil před dvěma lety. Momentálně v ní můžete vidět výstavu Navigace sochaře Tomáše Hlaviny.

O kus dál na Žižkově, ze zahrádky Café Pavlač, můžete navštívit galerii 35m2. Funguje už deset let v bývalé dílně žižkovského obytného domu. Spoluzakládala ji fotografka a dnes už zkušená galeristka a kurátorka Petra Steinerová.

Pod vršovickým nebem, u tramvajové zastávky Ruská, je galerie ProLuka. Tam momentálně vystavuje Stanislav Zámečník svou instalaci s názvem Odkud vítr vane.

03703895.jpeg

Další zastavení je v pasáži mezi ulicemi Ve Smečkách a Štěpánskou, kde ve třech vitrínách nabízí práce slovenského uměleckého dua Jarmily Mitríkové a Dávida Demjanoviče Galerie Ferdinanda Baumanna.

A z Václavského náměstí už to není daleko do transitdisplay, kde bude 16. září od 18 hodin vernisáž prací, které vznikají během 1. sjezdu Svazu sovětských umělců. Účastní se skupina New Barbizon (IL), malíř Vasja Horst (RU), malíř Michail Miani (RU) a fotografka Vivian del-Rio (RU).

03703891.jpeg
autor: Magdaléna Trusinová
Spustit audio