Přežijí evropské restaurace, bary a kavárny opatření proti koronaviru?

29. duben 2020

Restaurace, bary a kavárny ve většině evropských zemí stále neví, kdy budou moct opět otevřít. Mnohé podniky se proto obávají bankrotu. Není ani jisté, zda se hosté vrátí v takových počtech jako dřív. Nad jejich situací se zamyslel britský deník The Guardian, který přináší několik příběhů z evropských zemí.

The Guardian začíná v Berlíně, kde Christiane Föll posledních deset let provozuje francouzsko-německou restauraci ve čtvrti Neukölln. Od 14. března, kdy musela restaurace Föllerei kvůli pandemii zavřít, žije v nejistotě. „Budoucnost vypadá neradostně,“ říká Föll, která musela propustit už dva ze svých čtyř zaměstnanců. Teprve vloni se přitom dostala se svou restaurací na nulu. Německá vláda oznámila, že chce restauracím pomoct snížením DPH, majitelé se ale bojí, že to stejně nepomůže. Datum, kdy by mohly podniky opět otevřít, však vláda neuvedla.

Pouze tři evropské země stanovily předběžný termín, kdy by restaurace, bary apod. mohly opět přivítat hosty – Česko, Rakousko a Itálie. Ve Francii by se za příznivé situace podle britského deníku The Telegraph mohly otevřít v půlce června, oficiální stanovisko ale nezaznělo. „Je politováníhodné, že jsme jediné odvětví, které nemá žádný výhled do budoucna ohledně otevření provozoven, i když už pracujeme na praktických radách, jak vykonávat práci, aniž bychom ohrozili naše zaměstnance a zákazníky,“ tvrdí Roland Héguy, prezident organizace UMIH, zastupující francouzské restaurace a hotely.

Mnoho podniků se pokouší nastalé situaci přizpůsobit a podobně jako v Česku se snaží co nejvíce jídla rozvážet k lidem domů. „Když jsme se dozvěděli o karanténě, rozbrečela jsem se a panikařila jsem. (...) První týden jsem byla v šoku a snažila se pochopit, co všechno to pro mě znamená. Poté jsem se na to zkusila podívat jinak – zavřu a všechno opustím, nebo se nějak pokusím pokračovat?“ říká šéfkuchařka z italského města Orvieto Valentina Santanicchio, která lidem rozváží objednávky na kole.

Podle plánu by se bary a restaurace v Itálii měly otevřít 1. června. Organizace FIPE, která je sdružuje, ale varuje, že až 50 tisíc z nich do té doby nevydrží a zkrachuje. Ačkoli mohou využít záchranná opatření, stále musí platit nájmy a další účty, daně byly pouze odloženy. „Lidé se mohou obávat přijít do restaurace nebo nebudou mít peníze, které by utratili. Koronavirus je jenom vrcholek ledovce, pod ním bude hrozivá ekonomická krize,“ obává se Santanicchio.

autor: Ondřej Hanko
Spustit audio
  • Soukromé věznice v USA očekávají vězně z řad migrantů, jejich akcie na trhu posilují

    2. prosinec 2024
    Vězení, ostnatý drát

    Soukromé věznice ve Spojených státech profitují z blížícího se návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Akcie organizací GEO Group a CoreCivic, dvou největších veřejně obchodovaných vězeňských společností v USA, prudce vzrostly. Věznice totiž během republikánské administrativy očekávají nárůst počtu vězňů z řad migrantů.

    Akcie GEO Group a CoreCivic vzrostly už po neúspěšném červencovém atentátu na tehdejšího republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Trump vyšel z incidentu sice postřelený, ale mediálně silnější a věznice tak očekávaly, že prezidentské klání ovládne. Demokraté by podle španělského deníku El País nepředstavovali pro vězeňský sektor zvýšený přísun financí. Bezprostředně po listopadových volbách, ve kterých Trump porazil demokratickou kandidátku Kamalu Harris, vzrostly akcie GEO Group o 42 % a CoreCivic o 29 %.

    „GEO vznikla pro tento jedinečný okamžik v dějinách naší země,“ řekl George Zoley, šéf firmy, která nabídla svoje služby Trumpově administrativě. Soukromé věznice v USA ulehčují přeplněným státním zařízením, upozorňuje El País.

    Na posílení akcií už v listopadu upozornila americká televize CNN. Podle stanice nastane obrat oproti Bidenově administrativě, která migrantům žádajícím o azyl umožňovala legálně pracovat, zatímco čekali na udělení azylu.

    Donald Trump slibuje vyhostit na 11 milionů migrantů, kteří žijí ve Spojených státech bez potřebných dokumentů.

  • Australan poškodil krajinu obývanou ohroženými druhy. Teď musí zaplatit rekordní pokutu

    2. prosinec 2024
    Medvídek koala

    Zemědělec v jihovýchodní Austrálii musí zaplatit rekordní pokutu přes 2,3 milionu australských dolarů, to je víc než 35 milionů korun. Podle soudu v Novém Jižním Walesu poničil krajinu, ve které žily tři desítky ohrožených druhů zvířat a rostlin. Muž chtěl v lokalitě vybudovat soukromou přistávací dráhu a kravíny.

    Velký producent pšenice Ronald Greentree a jeho společnost Auen Grain zničili podle soudu 1262 hektarů půdy, kde žije asi 30 ohrožených druhů. Mezi nimi koaly, různí zástupci netopýrů, plazů, ptáků a vzácných rostlin. Informoval o tom web The Guardian.

    Podle úřadů zemědělec poničil krajinu o velikosti letiště v Sydney tím, že ji zbavil původních druhů rostlin a tím i přirozeného útočiště pro zvířata. Místo pak mělo sloužit jako přistávací dráha, pole nebo výběh pro dobytek.

    Soud v Novém Jižním Walesu na jihovýchodě Austrálie podnikateli podle britského serveru Guardian udělil pokutu ve výši více než 15 milionů korun. Další pokuty musí zaplatit jeho firma. Obviněný ani jeho společnost nevyjádřili podle soudu lítost a nemají výčitky svědomí. Vinu odmítají.

    Už v roce 2022 soud muže a jeho firmy uznal vinným v dalších případech ničení půdy. „S potěšením přijímáme výsledek tohoto případu, zejména s ohledem na předchozí odsouzení vlastníka pozemků za podobné trestné činy,“ řekla Ingrid Emeryová z odboru životního prostředí státu Nový Jižní Wales.

  • Polská vláda chce přidat urážky LGBTQ+ lidí mezi trestné činy z nenávisti

    29. listopad 2024
    LGBTQI+

    Polská vláda plánuje přidat urážky týkající se sexuální orientace, genderu, věku a zdravotního postižení mezi zločiny z nenávisti. Lidem, kteří se urážek dopouští, by nově hrozil trest odnětí svobody maximálně na tři roky.

    Polské zákony už považují za trestný čin veřejnou urážku na základě národnostní, etnické, rasové nebo náboženské příslušnosti. Ministerstvo spravedlnosti si ale myslí, že tato ustanovení neposkytují dostatečnou ochranu všem menšinám, které jsou zranitelné vůči diskriminaci, předsudkům a násilí.

    Podle ministerstva je mimo jiné cílem splnit mezinárodní doporučení týkající se standardů ochrany proti nenávistným projevům a trestným činům z nenávisti. Rada OSN pro lidská práva totiž už v minulosti vyjádřila znepokojení nad tím, že polský zákoník nezahrnuje výše zmíněné konání jako důvody pro trestné činy z nenávisti.

    Deník Gazeta Wyborcza připomíná, že původní verze návrhu zákona zahrnovala jako nově chráněnou kategorii také „pohlavní identitu“ (tożsamość płciowa). Ministerstvo spravedlnosti však nakonec rozhodlo, že slovo „pohlaví“ (płeć) „postačuje k zajištění odpovídající úrovně ochrany“. Toto rozhodnutí však kritizuje organizace pro práva LGBT+ Lambda. Skupina Trans-Fuzja, která se zasazuje o práva translidí, rovněž varovala, že změna může vést k tomu, že „jedna z nejvíce vyloučených a zranitelných skupin zůstane bez ochrany“.

    Rozhodnutí nové vlády je v jasném kontrastu s vládou předchozí. Právo a spravedlnost vedla hlasitou kampaň proti tomu, co nazývá „ideologií LGBT“ a „genderovou ideologií“. Částečně v důsledku této rétoriky bylo Polsko posledních pět let po sobě hodnoceno jako země s nejhoršími podmínkami pro LBGTQ+ osoby v Evropské unii.

    Právě doplnění sexuální orientace a pohlaví do polských zákonů o trestných činech z nenávisti bylo jedním z prvků koaliční dohody, která koncem loňského roku vynesla k moci novou, liberálnější vládu.

  • Kanadské obchodní centrum pouštělo rok pořád dokola píseň Baby Shark. Chtělo odehnat lidi bez domova

    29. listopad 2024
    Nákupní centrum

    Obchodní centrum uprostřed kanadského města Montreal se rozhodlo vypudit lidi bez domova z nákupního prostoru. Aby je vedení odradilo od posedávání u nouzových východů, začalo na těchto místech pouštět v nekonečné smyčce vlezlou dětskou písničku. Nejsou první, kdo tuhle metodu aplikoval.

    Po dobu jednoho roku hrála písnička Baby Shark u všech nouzových východů obchodního centra, a to v různých rychlostech. Mluvčí společnosti Complexe Desjardins, které obchodní centrum patří, Jean-Benoit Turcotti uvedl, že hudbu na schodištích pouštěli v reakci na „bezpečnostní problémy“ spojené s lidmi bez domova. Informuje o tom web CBC.

    Společnost údajně „zaznamenala zlepšení“. Jeden z obhájců lidí bez domova však tuto taktiku označuje za „podivnou a krutou“. Sam Watts, generální ředitel organizace Welcome Hall Mission, která nabízí služby lidem bez domova, v rozhovoru uvedl, že nákupní centrum zdaleka nepomáhá řešit základní příčiny problému. Přesouvá jen problém na jiné místo. „Není možné řešit složitou problematiku bezdomovectví takto prvoplánově,“ řekl, podle něj je to nehumánní řešení. „Problém nevyřešíte tím, že ho vytěsníte.“

    Společnost, která obchodní centrum provozuje, se hájí tím, že najala dva sociální pracovníky, aby „zajistila dialog“ s lidmi bez domova. „Naším cílem není tyto lidi přinutit odejít,“ uvedl Turcotti.

    Montreal není jediným městem, kde byla použita píseň „Baby Shark“ k odehnání bezdomovců. Podle CTV News v roce 2023 pouštěl tuto píseň majitel obchodu s oblečením v kanadském městě Nanaimo, aby odradil lidi od přespávání před svým obchodem. V roce 2019 zase začali úředníci ve West Palm Beach na Floridě píseň pouštět v nepřetržité smyčce po celou noc, aby zabránili lidem spát na terase občerstvovacího zařízení, které patří městu.

    Není to tak dávno, kdy se jiné kanadské město rozhodlo naopak vytvořit legální tábořiště pro lidi bez domova. O tom si můžete přečíst v předchozí zprávě Radia Wave.

  • Dobrovolníci z Jakarty kastrují toulavé kočky. Snaží se humánně regulovat přemnožení

    29. listopad 2024
    Kočka

    Po hlavním městě Indonésie se podle odhadů potuluje až 700 tisíc koček. Několik komunitních skupin se snaží problém řešit kastrací. Fungují na bázi „chyť, vykastruj a vrať“ (trap-meiter-return). Chycené kočky tak znovu pustí na svobodu, jen bez možnosti se dál rozmnožovat.

    Jednou z organizací, která toulavé kočky v ulicích Jakarty odchytává, je skupina dobrovolníku „Let’s Adopt Indonesia“. Prosazuje humánní metody kontroly kočičí populace. Každý víkend dobrovolnictvo neúnavně pracuje na odchytu co největšího počtu toulavých koček. Do ulic chodí s krmením, sítěmi na dlouhých tyčích a s plastovými přepravkami. Obcházejí místa, kde se kočky shlukují – parky, nádraží a veřejná prostranství. Poté je předají klinice v jižní Jakartě, kde je vykastrují kvalifikovaní veterináři. Agentura AP píše, že během jednoho dne takto dobrovolníci odchytí zhruba 80 koček.

    Carolina Fajar, vedoucí operací organizace Let’s Adopt Indonesia, říká, že sterilizace koček snižuje agresivitu a rušivé chování, a dokonce zabraňuje škodám na majetku. Indonésie má s kočkami dlouhodobý problém, zejména s ohledem na šíření nemocí.

  • Z nárůstu cen kávy těží Kolumbie. Experti ale varují před její ekonomickou závislostí na surovině

    28. listopad 2024
    Kávová farma

    Cena kávy na newyorské burze nedávno dosáhla nejvyšší hodnoty za víc než půl století. Jednou ze zemí, která na tom nejvíc vydělává, je Kolumbie. Experti ale varují, že trendy se mohou rychle proměnit.

    Za současný nárůst ceny kávy může hlavně počasí. „Kombinace dlouhotrvajícího sucha a předčasných mrazů v Brazílii vyhnala ceny za zrnka kávy na nejvyšší cenovou úroveň v historii New Yorku,“ uvedl pro El País komoditní expert Albert Scalla z Miami. Podle něj na to měl vliv i evropský Green Deal, ve kterém jsou nová omezení a environmentální podmínky pro pěstitele kávy. „V nadcházejících měsících očekáváme, že se cena kávy pohne spíš směrem nahoru. Ovlivní ji hlavně výsledek sklizně ve Vietnamu,“ doplňuje Scalla.

    Právě volatilita – tedy kolísání hodnoty kávy – je to, před čím experti varují. Hodnota kávy je totiž pro kolumbijskou ekonomiku mnohem důležitější než třeba hodnota ropy nebo plynu. V roce 2024 bylo pěstování kávy jedním z hlavních motorů růstu tamního HDP.

    Kávovníky jsou přitom velmi náročné rostliny a experti varují, že změna klimatu může pěstování ohrozit. V Kolumbii také mizí farmáři, kteří by se o kávové plantáže chtěli starat. Je to v důsledku přesouvání lidí do měst.

    Závislost kolumbijské ekonomiky na prodeji kávy je součástí dlouhodobé debaty. Jak poznamenává akademik Javier Mejía ze Stanfordovy univerzity, země stále hledá recept, který by jí umožnil udržet prosperitu bez závislosti na surovinách. Předpokládá se, že v průběhu letošního roku se v Kolumbii vyprodukuje 13 milionů pytlů kávy, z toho 12,2 milionu na vývoz, informuje server Colombiaone.

    Adrian Garlati připomíná, že v současnosti se prosazuje hlavně přechod na nízkouhlíkové hospodářství. „Bude se hodně diskutovat o tom, která odvětví jsou pro zemi strategická,“ dodává. Je tedy otázkou, jestli je káva jedním z nich.

  • Very demure. Virální slovo z TikToku se stalo slovem roku 2024, porazilo i brat summer

    28. listopad 2024
    Jools Lebron

    „Very demure, very mindful.“ To jsou slova, která ve svém virálním videu použila trans influencerka Jools Lebron. Dictionary.com teď jedno z jejích slov – demure (decentní) – označilo za slovo roku 2024. Porazilo tak i název alba od Charli XCX „Brat“ (spratek), které trendovalo hlavně během léta.

    Podle webu zaznamenalo slovo v roce 2024 „raketový nárůst“ v používání. Po zveřejnění videa na TikToku vzrostla popularita slova o 1 200 procent. Slovo demure se obvykle překládá jako zdrženlivý, decentní nebo skromný. Lebron ho použila ve svém videu, kde radila, jak se oblékat, jaký make-up a styl zvolit do práce. „Nové použití se rozšířilo prostřednictvím sociálních médií,“ uvedl Dictionary.com. Web také zdůraznil nedávné asociace tohoto slova se vzhledem člověka a způsobem, jakým se chová v práci nebo na veřejných místech.

    Tento trend samotné influencerce změnil život. V září tohoto roku v pořadu Good Morning America uvedla, že virální video jí pomohlo finančně zabezpečit rodinu a zároveň dokončit tranzici. Informuje o tom server CNN.

    Trendu se chytly i významné osobnosti jako Kim Kardashian, Jennifer Lopez a moderátor soutěže „Drag Race“ RuPaul, ti ho využili k propagaci svých značek. Například Jennifer Lopez na Instagramu napsala k příspěvku propagujícímu její koktejlovou řadu Delola: „very demure… very mindful,“ (velmi decentní... velmi uvědomělá).

    Dictionary.com uvedl, že k rozhodnutí vybrat letos slovo „demure“ ho vedla hluboká analýza trendů na sociálních sítích, novinových titulků a slov, která přesáhla konverzace na internetu a pronikla do každodenní komunikace.

    Dalším adeptem na slovo roku bylo i slovo „brat“ v překladu jako drzý nebo spratek, které do povědomí dostala zpěvačka Charli XCX, když vydala stejnojmenné album. To jako slovo roku 2024 vybral web Collins Dictionary. Bylo podle něj jedním z nejfrekventovanějších slov na internetu i mimo něj.

  • Na světě zemře jeden a půl milionu lidí ročně kvůli znečištěnému ovzduší požáry

    28. listopad 2024
    Požár

    Znečištění ovzduší způsobené požáry má podíl na smrti 1,5 milionu lidí po celém světě za jeden rok. Ukazují to data z článku zveřejněného v lékařském časopise The Lancet. Mezi země s nejvyšším počtem úmrtí v důsledku znečištění ovzduší způsobeného požáry patří Čína, Demokratická republika Kongo, Indie, Indonésie a Nigérie.

    Vědci zkoumali období mezi roky 2000 až 2019. Během něj zaznamenali 450 tisíc úmrtí souvisejících se srdečními problémy. Ty údajně souvisely právě se znečištěním ovzduší. Dalších 220 000 úmrtí mělo být způsobeno onemocněním dýchacích cest souvisejícím s kouřem a částicemi, které požáry šíří do ovzduší.

    Podle studie více než 90 % zemřelých žilo v zemích s nízkými nebo středními příjmy. Téměř 40 % z nich bylo ze subsaharské Afriky. Odborníci očekávají, že počet úmrtí se v příštích letech zvýší. Změny klimatu vedou k častějším a intenzivnějším lesním požárům.

    Minulý týden se bohatší země na klimatické konferenci OSN COP29 dohodly, že do roku 2035 poskytnou financování klimatických opatření v hodnotě 284,4 miliardy eur ročně. To je mnohem méně, než v co rozvojové země doufaly.

    V listopadu také výzkum německé Bonnské univerzity a brazilské Federální univerzity Minas Gerais ukázal, že politiky, které odrazují od odlesňování Amazonie, vedou k lepším zdravotním výsledkům. O tom si můžete přečíst v předchozí zprávě Radia Wave.

  • Mistři módy v Ghaně umějí i oblek ze starých plyšáků. Země čelí záplavě použitých hadrů ze Západu

    27. listopad 2024
    Skládka oblečení, Accra, Ghana, Afrika

    V Akkře, hlavním městě Ghany, existuje obrovský trh Kantamanto s oblečením z druhé ruky. Jde o jeden z největších second handů na světě. Brzy ráno se tamější nakupující prodírají hromadami oblečení a hledají výhodnou nabídku nebo značkový kousek ze stánků s použitým a nekvalitním oblečením dovezeným ze Západu.

    Na druhém konci ulice se koná festival upcyklované módy a šetrného nakupování. Modelky se promenádují po provizorním molu v outfitech, které designéři vytvořili z vyřazených materiálů z tržiště Kantamanto. Umějí cokoli od květinových halenek a džínů přes kožené tašky, čepice a ponožky až po oblek z vyhozených plyšáků. Píše agentura AP.

    Festival se jmenuje Obroni Wawu October a používá výraz, který v místním akanském jazyce znamená „šaty mrtvého bílého muže“. Organizátoři považují tuto akci za malý způsob, jak narušit destruktivní cyklus, díky němuž se nadměrná spotřeba Západu stala environmentálním problémem v Africe, kde část obnošeného oblečení končí ve vodních tocích a na skládkách, jak ukazují místní média.

    „Místo toho, abychom nechali textilní odpad dusit naše stoky, pláže nebo skládky, rozhodl jsem se ho použít k vytvoření něčeho, co bychom mohli znovu použít,“ řekl Richard Asante Palmer, jeden z návrhářů na každoročním festivalu pořádaném neziskovou organizací Or Foundation, která se zabývá environmentální spravedlností a rozvojem módy.

    Ghana je jedním z předních afrických dovozců použitého oblečení. Podle organizace Ghana Used Clothing Dealers Association některé z dovezených oděvů však přicházejí v tak špatném stavu, že je prodejci likvidují, aby si uvolnili místo pro další zásilky.

    Rychle rostoucí ghanská populace čítající 34 milionů lidí ani její přetížená infrastruktura však nejsou schopny absorbovat množství obnošeného oblečení, které se do země dostává. Hromady textilního odpadu znečišťují pláže v hlavním městě Akkře a lagunu, která slouží jako hlavní odtok, jímž se hlavní odvodňovací kanály města vlévají do Guinejského zálivu.

    Jonathan Abbey, rybář z této oblasti, uvedl, že jeho sítě často zachycují textilní odpad z moře. „Neprodané použité oblečení se ani nespaluje, ale hází se do laguny Korle, která se pak dostává do moře,“ řekl Abbey.