Příběh Kamily: Nevidomé dívce nikdo nedokázal poradit se spánkem, až po třiceti letech objevila melatonin

3. květen 2021

„Měla jsem pocit, že můj život ovládají pouze vyšší síly, negativní věci jsem si dávala za vinu,“ říká přemýšlivá Kamila, která se narodila jako nevidomá. Kvůli tomu od dětství špatně spala, musela se navíc vypořádat s přílišnou orientací na new age spiritualitu a s terapeuty, kteří se nedokázali nezabývat jejím handicapem. Pomohl jí melatonin, meditace všímavosti a terapie.

„Celé dopoledne jsem usínala, na střední i vysoké škole, byla jsem hrozně unavená.“ Nevidomí lidé nedokážou podle světla rozlišit den a noc. Jejich tělo proto nemusí správně produkovat hormon melatonin, který je pro spánek důležitý. Od lékařky dostala uspávací nahrávky, které se jí ale velmi rychle oposlouchaly. Myslela si, že její stav je jakýmsi duchovním trestem. Až když začala své problémy řešit sama, narazila v podcastech na zmínku o spánkovém hormonu, který se v lékárnách prodává jako potravinový doplněk, a spánek se jí zlepšil.

Čtěte také

„Do terapie mě přivedla má tendence sebedestruktivním způsobem řešit svá selhání.“ To Kamile způsobovalo problémy ve vztazích, když se něco nepovedlo, měla tendenci celý vztah ukončit. Chtěla s tím pomoci od psychoterapeutů, ale ti se sami příliš zaměřili na její nevidomost. Až na třetí pokus si našla vhodnou terapeutku. Použila malou lest, neřekla jí, že je nevidomá, aby to terapeutický proces neovlivnilo. Povedlo se to, protože terapie byla online.

„Vzala jsem knížku a šla se učit meditovat. Stal se ze mě klidnější člověk.“ Kamila se naučila meditovat sama, podle knihy. Začala praktikovat tzv. meditaci všímavosti, kterou si chválí. Pomáhá jí zpracovávat emoce a nereagovat na první dobrou, vypnout nefunkčního autopilota svého života. Překvapilo ji také, kolik myšlenek se jí honí v hlavě. A především, kolik z nich jsou obavy, přemítání nad minulostí nebo neexistující scénáře.

Pusťte si celý příběh nevidomé Kamily, uslyšíte o tom, jak vyřešila potíže se spánkem, našla si dobrou terapeutku a jak ji ovlivnila meditace všímavosti.

Tvůj Balanc je speciální série podcastu Balanc, který se věnuje seberozvoji a duševnímu zdraví. Doplňková série nabízí příběhy pěti jeho posluchačů a posluchaček, které pořad inspiroval k životní změně. Uslyšíte o transplantaci srdce, nevidomé dívce, závislosti na gamblingu a marihuaně, o vysoké citlivosti a o náročných partnerských vztazích.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související