Příběh Zuzany je extrémní. Těžší rozhovor jsem nikdy nenatočila, říká autorka Diagnózy F

27. listopad 2021

Ústřední téma nejnovějšího speciálu Diagnózy F je sexuální zneužívání a příběh Zuzany, kterou od předškolního věku zneužíval její otčím. Kromě Zuzany samotné vyzpovídala autorka magazínu Adéla Paulík Lichková také dvě psychoterapeutky a forenzní psycholožku. „Rozhovor se Zuzanou byl bez nadsázky nejtěžší, který jsem kdy natáčela. Ten příběh je natolik extrémní a těžký, až si člověk říká, jak tohle náš systém mohl dovolit a připustit.“

„V současné době je u nás vyšetřování znásilnění často nastaveno na ‚přepadový typ‘ á la temný park, cizí muž a rána přes hlavu. Realita je ale taková, že většina případů se děje v kontextu nějakého vztahu, oběť se s pachatelem často důvěrně zná,“ vysvětluje Adéla Paulík Lichková jednu ze slabin současných vyšetřovacích procesů.

Čtěte také

A jak vyplývá z jejího rozhovoru s forenzní psycholožkou Ludmilou Čírtkovou, problémem takto extrémních případů, jako je ten Zuzanin, z hlediska přijetí veřejností je často nedůvěra společnosti. „Obecně chceme věřit tomu, že je svět dobrý, a proto lidé u takovýchto extrémních případů často nedokážou pochopit, že se opravdu staly.“

Kdy poprvé zkoušela Adéla Paulík Lichková kontaktovat Zuzanu na rozhovor do Diagnózy F a jak se nakonec stalo, že k němu po několika letech skutečně došlo? Jaká témata v souvislosti se sexuálním zneužíváním Adéla probírala s oběma zpovídanými psychoterapeutkami a forenzní psycholožkou? Poslechněte si celý rozhovor.

 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.