Příspěvek na bydlení může využít až 20 % domácností, ale využívá ho jen 5 %, říká sociolog Adam Fialík

29. září 2022

Některá média i političtí představitelé se nám poslední roky snažili namluvit, že ten, kdo využívá sociální dávky, je parazit či nepřizpůsobivý. Tento narativ se ale postupně mění.

Alespoň to tvrdí Adam Fialík z Platformy pro sociální bydlení, kterého si do nového Finančáku pozvali Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec. „Zneužívání dávek rozhodně není masová záležitost,” říká odborník, který se věnuje krizovému bydlení a působí jako poradce v projektu Housing First.

Podle něj bude nadcházející zima kvůli drahým nájmům a energiím pro některé obyvatele velmi kritická. Sociální podpora sice již existuje, ale problém vidí Adam Fialík v tom, že drtivá většina lidí ji nevyužívá. „Přitom například příspěvek na bydlení, o který se dá nově díky zásahu Ministerstva práce a sociálních věcí dá žádat i elektronicky, využívá pouze pět procent populace, přitom nárok má až dvacet procent.”

Jaké druhy sociální podpory lze využít? Co znamená doplatek na bydlení, komu je určena mimořádná okamžitá pomoc? A kde o dávky žádat? Adama Fialíka se ptali Iva Hadj Moussa s Richardem Vrdlovcem. Poslechněte si nový Finančák!

Spustit audio